şükela:  tümü | bugün
 • herhangi bir işte profesyonel sayılmak için harcanması gereken asgari mesai. cumartesi-pazarı saymazsak tatilsiz, izinsiz 4 yıllık deneyime tekabül eder. serbest çalışanların saat hesaplaması doğal olarak daha zordur.

  genelgeçer bir rakam tabii; biraz alta-üste oynayabilir.

  bu sürecin önemli bir kısmı deneyimli/gediklilerce taşak geçilmek suretiyle geçirilecektir. neyse ki saatler biriktikçe taşaklar ufalacaktır. (ne?)
 • (bkz: 10.000 days)
 • (bkz: 10.000 bc)
 • özetle;
  herhangi bir yeteneğin geliştirilmesi için sarf edilmesi gereken "nitelikli" çalışma süresidir.
  buradaki "nitelikli" sözcüğüne dikkat...
  herhangi bir işi 10000 saat yapmanız durumunda pek bir ilerleme sağlayamazsınız. (örneğin aramızda 10.000 saat araba kullanmış bir sürü insan olduğuna eminim. (örneğin taksiciler, kamyoncular vs.) ancak hiç birisi dünyanın en iyi şöförlerinden değildir. hatta kötü bile olabilirler.)
  işte "niltelikli" çalışma burada başlıyor. zaten iyi olduğunuz herhangi bir konuda onbin saat çalışmanız bir şey kazandırmaz. (lise döneminde böyle ders çalışanların çok çalışmalarına rağmen bir halt beceremediklerini hatırlayın.) her zaman iyi olmadığınız konulara odaklanmanız gerekir. bir şeyi becerdiyseniz daha zor olan bir seviye üstüne geçmeniz gerekir.
  malcolm gladwell, outliers kitabında, o zenci golfcüden (tiger woods) örnek verir ve derki;
  "diğer golfcüler gibi en sıkıcı alandan (topun kuma kaçması) saklanmaz. eğer top kuma kaçtıysa oradan düzgün şekilde çıkartmak hem çok zor hem de çok sıkıcıdır. woods ise top kum havuzuna kaçtığında cebinden bir top daha çıkartıp bir daha oynar. sonra bir top daha... sonuçta kum tarafını kimse adam gibi beceremezken tiger küçük yaşta çoktan en iyilerden birisi haline gelir.

  onbin saat kuralının en can alıcı noktası budur.

  bu konuyla ilgilenenlerin polgar (kız)kardeşlerin hikayesine göz atmasını öneririm. hayli ilginçtir. adamın birisi bu iddiayı denemek için çocuk yapmaya ve kendisinin bile hiç bir ilgisinin olmadığı bir konuda çocuklarını yetiştirmeye karar verir. sonra bu deney için gazeteye ilan verip evlenecek kadın arar. bu ilan aracılığıyla tanıştığı bir kadınla evlenir ve üç küçük kız çocuğu getirirler dünyaya. hem annenin hem de babanın ilgisinin ve bilgisinin olmadığı, ancak başarının kolay ölçülebildiği (örneğin sanat kolay ölçülemez) bir alan olarak satrancı seçerler. sonuç muazzamdır. hatta mucizevidir.

  https://www.psychologytoday.com/…dmaster-experiment