şükela:  tümü | bugün
 • pek katılmadığım önermedir.
  yaptığım doğru orantıya göre yaklaşık 417 gün çalışmak anlamına geliyor.
  günde 12 saat çalışsanız bu gün sayısı iki katına çıkar yani 834 gün demektir. hadi ortalama 8 saat çalıştınız diyelim kabaca 3-4 yıl eder ki bu kimsenin bir konuda usta olacağı anlamına gelmez.

  (bkz: malcolm gladwell)
 • infografik açıklaması için,

  (bkz: http://collective-thoughts.com/…dwell-outliers1.png)
 • bir hayal kurma virtüözü olarak doğruluğunu ve geçerliliğini kesinlikle teyit edebileceğim kural.

  .
 • henri cartier-bresson 'ın;
  " ilk 10.000 fotoğraf en kötüsüdür." demesi gibi bir şeymiş sanırım.

  araklamacı bir araştırmacıymış arkdaş yani ehe.
 • günde 8 saatten 15 yıllık öğrenciyim, eder size 43000 saat. hadi tatiller cart curt çıkar, kemiksiz 30000 saat var ortada ve ben hala 40'a 50'ye göbek atıyorum. yani ya kural hatalı, ya da ben gerizekalıyım.
 • hayatimda duydugum en sacma kural.
  kitaptaki teori de cok komik: eger cok calisirsaniz ve sansiniz da yaver giderse basarili olursunuz. buna ıngilizce'de "truism" deniyor.
 • "bu durum dahi olduğunu düşündüğümüz insanlar için bile geçerli. örneğin, mozart müzik yazmaya altı yaşında başladı. ancak psikolog michael howe, genius explained adlı kitabında şöyle yazıyor:
  'olgun bestecilerin standartlarına göre, mozart'ın ilk yapıtları çok iyi değildir. ilk parçaların hepsi büyük olasılıkla babası tarafından yazıldı ve belki de süre. içinde doğaçlama olarak çıktı. wolfgang'ın çocukluk kompozisyonlarından birçoğu, örneğin piyano ve orkestra için yazdığı ilk yedi konçerto, büyük oranda diğer bestecilerin yapıtlarının aranjmanlarıdır. sadece mozart'ın özgün müziğini içeren konçertolardadn ilki, şimdi bir başyapıt olarak kabul edilen no:9, k.271, daha önce hiçbir 21 yaş altı müzisyen tarafından bestelenmemiştir. mozart o zaman 19 yıldır konçerto besteliyordu.'
  müzik eleştirmeni harold schonberg daha da ileri gidiyor: en büyük yapıtlarını ancak 20 yılı aşkın bir zamandır beste yapmaktayken bestelediğine göre, mozart'ın gerçekte 'geç gelişim gösterdiğini' ileri sürüyor. ...peki 10 yıl ne demek? evet, 10 bin saatlik somut pratik kabaca 10 yıl alıyor.10 bin saat mükemmelliğin sihirli sayısı...bütün zamanların en büyük müzik dehası mozart bile 10 bin saatli tamamlamadan temposunu tutturamadı."
  kaynak: malcolm gladwell, outliers (çizginin dışındakiler), çev. aykut özer, medicat kitapları, 2013, istanbul, s. 34,35.
 • 10 bin saat kuralı, savaş sanatları üzerinde uygulandığında size aynı anda 4 adamı dövebilme yetisi kazandırır. valla bak, kendimden biliyorum.
 • bu kural hakkında çok kafa yormuş biri olarak çok mantıklı olduğunu söyleyebilirim.10000 saat emek harcamak,genellikle 4-10 yıllık istikrarlı bir çalışma demektir.bu zaman dilimi,istisnalar hariç olmak üzere kişiyi o konuda yetkin hale getirmeye yeterlidir.
 • bir yerden başlamak gerçeğini değiştirmez.