şükela:  tümü | bugün
 • günde 8 saatten 15 yıllık öğrenciyim, eder size 43000 saat. hadi tatiller cart curt çıkar, kemiksiz 30000 saat var ortada ve ben hala 40'a 50'ye göbek atıyorum. yani ya kural hatalı, ya da ben gerizekalıyım.
 • emek ve cabanin kurali. mukemmel olmak icin daha fazla zaman ayirma, daha fazla emek ve caba gerekir.

  bu onermeyi destekleyebilecek dunyanin en buyuk sporcularindan birinin sozlerine kulak verirsek
  michael jordan: "kariyerim boyunca 9000'den fazla başarısız atış yaptım, 300'den fazla oyun kaybettim, 26 kez oyun kazandıracak atışı ıskaladım. çabaladıkça başarısız oldum, başarısız oldukça çabaladım. işte başarımın sırrı..."
 • bir hayal kurma virtüözü olarak doğruluğunu ve geçerliliğini kesinlikle teyit edebileceğim kural.

  .
 • outliers'ta malcolm gladwell'in güzel örneklerle(şu an sadece beatles'ı hatırlıyorum. şöhrete kavuşmadan önce, hamburg barlarında, yıllarca sabahlara dek çalımışlar çalmışlar ve çalmışlar) desteklediği teorisi. yazara bakılacak olursa, bir işte gerçek manada uzmanlaşmak için 10.000 saat emek verilmiş olması gerekir.

  hesaplayan adamlar mantalitesiyle devam edelim;

  uzmanlaşmak istediğiniz alana günde 8 saat mesai ayırsanız, haftada 5 gün bu mesaiye devam etseniz, yılda da totalde 240 güne(haftasonu ve diğer tatiller sebebiyle 120 gün yan gelip yattığınızı farz edelim. yine de kçümsememek gerek. 240 gün oldukça iyi bir çalışma süresi bir yıl için) ulaşsa bu mesai,

  240 x 8 = 1920 saat ediyor.

  arzuladığınız yoda master seviyesi için geçmesi gereken süre ise;

  10000 / 1920 = 5 yıl(küsuratı bir kenara bırakalım. yoksa sayıların inandırıcılığını arttırmak için kullanılan "küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın" modeline bağlı mı kalmalıydım?)

  görülen o ki, eğer gladwell'in yöntemi bir hakikati ortaya koyuyorsa(bir önemi var mı bilmiyorum ama, ben katılıyorum kendisine), kendinizi paralamadan ve fakat ciddiyeti de elden bırakmadan çalışacağınız bir 5 yılın sonunda alanınızda uzman olabiliyorsunuz.

  buradan hareket ederek önemli çıkarımlara ulaşılabilir;

  - alanınızda söz sahibi olmak için beyaz sakallı bir dede olana dek beklemeniz gerekmiyor(ara: yaşta değil başta).
  - bir yerlerinden ter akarak, insanlık dışı performanslar sergileyip tırnaklarınızla kazıya kazıya da çabalamanıza gerek yok(sakin olun şampiyonlar).
  - her gün, adım adım, sakince ve sükunet içinde emek vermek; duygusal patlamalarla yoğrulmuş, anlık sıçrayışlara göre çok daha mucizevi sonuçlar veriyor.
  - düzenli çalışan bir insan, ömrü boyunca birkaç alanda uzmanlık elde edebilir. doyumsuz ruhlar için muhteşem bir haber bu.
  - neye zaman ayırdığınıza dikkat etmeniz hayati bir değer taşıyor. 10 yıl sonra kendinizi twitter, facebook gibi sitelerin fenafili olarak bulmayın. öyle bulursanız da hayatınızdaki başarısızlıklardan dolayı başkalarını ve kaderi suçlamayın.
  - en fantastik olanı; 5 yılı bir insanı tanımaya adadığınızda o insanda kaybolabilir, sevdiğiniz kişide diğerlerinin görmediği muhteşem detaylar görüp onda yitebilirsiniz.
 • pek katılmadığım önermedir.
  yaptığım doğru orantıya göre yaklaşık 417 gün çalışmak anlamına geliyor.
  günde 12 saat çalışsanız bu gün sayısı iki katına çıkar yani 834 gün demektir. hadi ortalama 8 saat çalıştınız diyelim kabaca 3-4 yıl eder ki bu kimsenin bir konuda usta olacağı anlamına gelmez.

  (bkz: malcolm gladwell)
 • "bu durum dahi olduğunu düşündüğümüz insanlar için bile geçerli. örneğin, mozart müzik yazmaya altı yaşında başladı. ancak psikolog michael howe, genius explained adlı kitabında şöyle yazıyor:
  'olgun bestecilerin standartlarına göre, mozart'ın ilk yapıtları çok iyi değildir. ilk parçaların hepsi büyük olasılıkla babası tarafından yazıldı ve belki de süre. içinde doğaçlama olarak çıktı. wolfgang'ın çocukluk kompozisyonlarından birçoğu, örneğin piyano ve orkestra için yazdığı ilk yedi konçerto, büyük oranda diğer bestecilerin yapıtlarının aranjmanlarıdır. sadece mozart'ın özgün müziğini içeren konçertolardadn ilki, şimdi bir başyapıt olarak kabul edilen no:9, k.271, daha önce hiçbir 21 yaş altı müzisyen tarafından bestelenmemiştir. mozart o zaman 19 yıldır konçerto besteliyordu.'
  müzik eleştirmeni harold schonberg daha da ileri gidiyor: en büyük yapıtlarını ancak 20 yılı aşkın bir zamandır beste yapmaktayken bestelediğine göre, mozart'ın gerçekte 'geç gelişim gösterdiğini' ileri sürüyor. ...peki 10 yıl ne demek? evet, 10 bin saatlik somut pratik kabaca 10 yıl alıyor.10 bin saat mükemmelliğin sihirli sayısı...bütün zamanların en büyük müzik dehası mozart bile 10 bin saatli tamamlamadan temposunu tutturamadı."
  kaynak: malcolm gladwell, outliers (çizginin dışındakiler), çev. aykut özer, medicat kitapları, 2013, istanbul, s. 34,35.
 • bu kural hakkında çok kafa yormuş biri olarak çok mantıklı olduğunu söyleyebilirim.10000 saat emek harcamak,genellikle 4-10 yıllık istikrarlı bir çalışma demektir.bu zaman dilimi,istisnalar hariç olmak üzere kişiyi o konuda yetkin hale getirmeye yeterlidir.
 • infografik açıklaması için,

  (bkz: http://collective-thoughts.com/…dwell-outliers1.png)
 • henri cartier-bresson 'ın;
  " ilk 10.000 fotoğraf en kötüsüdür." demesi gibi bir şeymiş sanırım.

  araklamacı bir araştırmacıymış arkdaş yani ehe.
 • 10 bin saat kuralı, savaş sanatları üzerinde uygulandığında size aynı anda 4 adamı dövebilme yetisi kazandırır. valla bak, kendimden biliyorum.