şükela:  tümü | bugün
1281 entry daha
  • bu gözler günlük 60 liraya 100 liraya çalışan insanlar gördü ev geçinden insanlar gördü ve hala görmeye devam ediyor.
    10 bin tl bir çok için insan için yetersiz görünüyor
    büyük harfler ile yazmak istiyorum asgari ücret 2020 lira
    kaç babayiğit 10k alıyor bi yeşillenirsin ya
  • 10 k alan da çok var ve evet 10 k da çok değil.
  • 2014 yılında eşim ve benim maaşım toplamı 5500 lira idi. dolar kuruna baktım, o yılın ortalaması 2.18, yani 2500 dolar. aradan 5 yıl geçti, şu anda ikimizin geliri 13 bin lira aylık, ve bu da 2250 dolar yapıyor. aradaki fark ne biliyor musunuz, ben 5 yıl önceki mesaimin 1,5 katı çalışıyorum o 13 bin lira aylık eve girsin diye... işte enflasyon denen boktan şey bu, bunun adı hayat standartlarının düşmesi. bu arada işteki 5 yılda pozisyon yükseldiğimi de söyleyeyim...

5 yıl önce, daha modelli araç biniyordum. o zamanki aracım 6 yaşında idi, şimdiki aracım aynı segment, 9 yaşında ...

bu aydan itibaren, ayda 4 bin lira biriktirebilirsem, ki bu en fazla biriktirebileceğim miktar, 12 ay sonr arcımı yenilemek istiyorum( yolda bırakabilir). şu an kullandığım araç 50 bin lira eder, 12 ay kendimizi sıkarak biriktirdiğimde, almak istediğim araç 95 bin liraya 2015 model dizel otomatik ford focus ya da peugeot 308.kredi olayına girmek istemiyorum.. yani 1 yıl dişten artırarak , ancak 5 yıllık orta halli bir araca geçeceğim.

sanıyorsunuz 13 bin lira alınca 10 bin birikiyor ayda... ev kredisi, çocuğun kreş parası, bebeğin bakıcı parası, kredi kartı taksitleri, faturalar, okuyan kardeşime gönderdiğim harçlık vs...her ay standart 7 bin çıkıyor en az. yani ödemelerimi yaptıktan sonra asgar ücret ile geçinirsem ( yeme-içme-kıyafet, bebek bezi, ilaç vs.... vs..) ayda 4 bin birikecek.. ki küçük bir şehirde oturuyorum... es kaza hastalık olsa, araç arızalansa, trafik cezası, beklenmeyen masraf, beyaz eşya vs... arızalansa onu da biriktiremem...

şimdi 10 değil, 13 bin gelir, iki çocuklu bir aile için, zenginlik mi, yoksa hayatını devam ettirmek mi siz karar verin....
  • 2019 yılının sonları itibatiyle belirtilen miktarı aylık olarak alan kişinin hayatını idame ettirdiği şehre göre hayat standartının da değişkenlik göstereceği durumdur. istanbul'da ortalama bir maaş olmakla birlikte -ki şu ekonomik koşullarda bu miktarın altında istanbul'da yaşamaya çalışmak mazoşistliktir- iç anadolu ve doğusu için gayet güzel bir maaştır.