şükela:  tümü | bugün
 • bir daha geçinemiyoruz diyen milletvekillerine çemkiren olursa anasına bacısına dümdüz giderim peşinen söyleyeyim. ulan götü boklu ekşicilere bile 20-30 bin yetmiyorsa doymak bilmeyen siyasetçiler napsın?
 • hayatım boyunca bir ayda elimde 20.000.-tl görmedim.

  iki işte çalışırken avukatlık+tercüman 8.000 görmüşlüğüm var sene 2016'da o zaman gidip direkt ayfon almıştım yarısıyla nakit.

  bugün o ayfon 13.000.-tl, ben hala ayda 10.000 görmüyorum.

  evden çıkarken annesinden 20 lira isteyen insanların ayda 10.000 lira beğenmeme triplerini ve kendi işinizi kurun triplerini okudum tabi amına koyim herkes kendi işini kursun böyle bi tane tişört yapıp satsın mesela instagramdan satsın di mi?

  olm ne kendi işi avukatım diyorum, eş dost karı koca boşamaya geldiğinde aha bunun asgarisi altı birim para ben sana dört birim paraya yapayım oran falan da almayayım dediğimde bile ağlamaya başlıyorlar para yok diye ben de nabayım şirket avukatıyım bakmıyom zate diye kaçmak zorunda kalıyorum. olay benim ve benim gibilerin fakirliği demek ki.
 • sözlükte forbes dergisinin kapağı olmayı hak edip hakkına daha kavuşamamış ne kadar zengin varmış öğrenmiş olduğumuz durum. (bkz: işte bunlar hep seks)
 • 10 bine ulaştığımızda 10 binin alım gücü azalmış olacak. uzman yardımcısı kardeşlerim bence asla güzel maaş alamayacağız :d
 • vay arkadaş sözlük amma zengin doluymuş
 • şu an iyi bir gelire karşılık gelse de enflasyonun tırmanışına bakılırsa bu gidişle üç beş sene sonrasının asgari ücretine denk gelecek sıradan bir maaş tutarı olacaktır.
 • yurtdışında çalıştığım için biraz daha fazlasını almaktayım. temel masraflarımı şirket karşıladığı için de fazla para harcamamaktayım. fakat işim o kadar yoğun ki normal hayatım yok derecede. ofisten eve her akşam neredeyse 9-10 gibi gelmekteyim. ayrıca haftasonları da çalışmaktayım. işe girerken hafta sonları çok elzem olmadığı takdirde iş yok denilmişti ama her hafta elzem bir konu olduğundan her hafta gelmek durumunda kalıyorum. maddi açıdan iyi ama psikolojik açıdan çöküntüdeyim.
 • 10 bin tl para mı lan dedirten başlık. gerçekten bu yaşam şartlarında 10 bin tl de ne yazık ki belirli bir ortalamanın üzerinde hayat standardı olmasını isteyen için yeterli değil. sizi bu imkansızlıklara mecbur eden sisteme sitem edin, paranın kendisine değil.
 • geçinemiyorum diyen ya yalan söylüyordur, ya da çok müsrif yaşıyordur. bunun dışında 10 bin ve üzeri maaş alıp geçinememek için beceriksiz olmak lazım.

  10 bin üzeri maaş alan bir adamın günlük yevmiyesi 333 liradır. temel masrafları çıktıktan sonra harcaması için yine de günlük 150 lira civarı parası kalır. çok değil ama kalır.

  ha, iş yatırım yapma, yani ev-araba alma konusuna gelince de "her bi şeylerim olurdu" diyen arkadaşlar da hesap kitap bilmiyordur.

  neden?

  10k ve civarı bi maaş alabilmek için belirli bir miktar referans, ehliyet ve tecrübeye aynı anda sahip olmanız gerekiyor. bu da zaman istiyor. özel bir nedeni olmadığı, (yani milletvekili / belediye başkanı vs seçilmediği sürece) öyle 30 yaş altı personele +10k maaş veren pek şirket yok. var ama istisna. yani bu maaş için yaşınızın +30 olması gerekiyor. bunu kenara koyun.

  10k maaş alan biri, full tasarruf ile bir taraflarını yırtsa, aylık maksimum 4000 bin lira kenara atabilir. yoksulluk sınırının 6700 lira bu ülkede. yani bak, tatil matil yapmadan, bi kuruş fuzuli masrafa girmeden yılda maksimum 50 bin lira kenara koyabilirsiniz.

  bugün kıçı kırık sıfır bi araba 150 bin, içine girilebilecek gibi bir ev 400 bin lira. eşyası, aksesurarı osu busu derken bu ikisi için toplam 600 bin liraya ihtiyacınız var.

  işten ayrıldığı, dolayısı ile maaşsız kaldığı ölü dönem olmasa, büzüğünü sürekli sonuna kadar sıkarsa, maksimum tasarrufla bu parayı 12 senede biriktirebilir. bu en iyi ihtimal. arada 2-3 tatil, bir iki telefon-pc falan alır, az daha insansı yaşarsa gerçekçi süre 15 yıldır. ki çocuğun okul masrafı, eşinin ehliyet almak istemesi, bekarsanız düğün / çeyiz ya da evdeki televizyonun bozulması gibi geciktirici pürüzler yok bu hesapta.

  maaşlı çalışanlara söylüyorum.

  siz kendinizi kiralayarak para kazanan insanlarsınız ve her şey yolunda giderse (çok iyi bir kiracınız olsa bile) 1 ev 1 araba almak 10k maaş ile 15 yılınıza mal olur.

  15 yıl.

  ömür bitti.

  eğer çok para ve müreffeh yaşam ile ilgili hayalleriniz var ise, maaşlı çalışarak onlara eremezsiniz.
 • bu kadar para kazanmıyorken çok yüksek görünen bu değer bu kadar kazanmaya başlayınca çok ufak bi miktarmış gibi gelmeye başladı.ya ben çok aç gözlü bi insanım ya da paranın değeri kalmadı