şükela:  tümü | bugün
  • klişeler bazen işe yarıyor, hep denildiği gibi "ne kadar gelirin olursa o kadar giderin olur." sözü bu durum için geçerli. insanların en önemli özelliklerinden biri de her koşula, her duruma adapte olabilme yeteneğidir. yeri gelir maaşlı bir işte 15 bin tl de kazanıp öyle yaşarsın, başka bir zaman olur 500 dolar güzel para dersin, öyle yaşarsın. para gelir ve gider, o hiç önemli değil. insanlığımız gelip gitmesin, o yeter.
  • gelir kadar gider oluyor lütfen yetmiyor bazen
  • bana versin onu da geçindiririm kendimi de diyerek cevaplayacağım entry. lüks keyifi fazla yaşamaktır. keyfinin kölesi olmuş insan başkalarının kölesidir zaten.
  • insanların geliri kadar gideri olur muhabbetini bi kenara bırakarak şuradan gireyim direkt:

türkiye'de hiçbir normal vatandaşın kazandığı para yetmiyor zaten.
    haksızlar mı? değiller.

adama kalkıp da 'ulan on bin kazanıyorsun geçinemiyorum diyorsun, bu ne şımarıklık' diyemez kimse. okumuş, çalışmış, kendini geliştirmiş veya hala geliştiriyor, şirket kendisini beğenmiş vs. kazanıyor. en azından namusuyla kazanıyor.

bu ülkede 3 4 bin kazanan insanlar var asgari ücretliler var onlar ne yapsın tarzındaki kıt ve vizyonsuz bakış açısıyla şahıslara sinir olacağınıza, vatandaşlarına iyi bir refah seviyesi sunmayan sisteme, ekonomik 'reform'culuğa, adaletsizliğe, hayat pahalılığına sebep olanlara yani yaratanlara sinir olun.

milletin, alnının teriyle kazandığı maaşı çekememezlik yapıp olayı kıskançlık boyutunda ele alıp da basit düşünerek ve cahil olduğunuzu kanıtlayarak olmaz bu işler.

yetmiyor kardeşim yetmiyor. her şey pahalı. her şey vergi. sebep olanlar utansın.

edit: yukarıda belirtmiş olduğum 'normal insanlar' şunun için kullanıldı. kimsenin yeğeni, kardeşi, akrabası, komşusu, metresi olmayan; kendi alnının teriyle bir yerlere gelebilmiş veya çalışabilen insanlar demek. yani biraz önce gelen mesaj üzerine ekleme yapayım, zaten devlet dairelerinde, kurumlarında 15 20k maaş alan 'atamalı' veya 'torpilli' bireyleri kastetmiyorum ben. onlar 500 lira bile hak etmeyen akbabalar. özelde de herhangi aynı sebeplerden ballı kaymaklı maaş alan ama kalifiye olmayan, yetersizliği ve bilgisizliği şarıl şarıl yüzünden akan kişiler de şirketin derdi. almasınlar onun bunun yeğenini, torununu, oğlunu, metresini... kendilerine yük.
  • kendisine ne kadar miktarın yeterli olacağını sorsak ve o parayı versek yine kendisine yetmeyecektir.

kimisine saray verirsin o bile yetmez!
  • istanbulda yaşamamama rağmen doğrulayabileceğim önerme. eğer güzel bir hayatınız olsun istiyorsanız 10 bin de yetmiyor türkiye şartlarında maalesef. dışarıda en ucuz bira 20 tl, en ucuz sinema bileti 20 tl, en ucuz konser 70 - 100 arası ( oda ucuzu yani ). eğer dışarıda yemek yerseniz fast food restoranı değilse 2 kişilik en ucuz yemeğini 80 tl falan.

hareketli hayatın olsun istiyorsan "para insanı bozuyor"daki para 10 bin tl de değil güzel kardeşim.

edit: falan
  • "lükslerimden vazgeçersem yani yaşamaktan vazgeçersem ancak bu parayla geçinirim"

güzel bir kafaya sahip arkadaşın iddiası.

en lüks yerlerde yeyip içip, en pahalı kıyafetleri eşyaları kullanıp, son model araca binince yaşamış mı oluyorsun? dikkat etsin arkadaşın en çabuk depresyona giren güruh parası çok olanlar. bir süre sonra parayı harcayacakları yer bulamayıp kafayı yiyorlar.
  • geçinememe durumu değil de, rahat yaşayamama durumudur.
    3 bin aldığımda da geçinemiyorum 12 bin aldığımda da.
  • hayat mücadelesi hakkında en ufak bir fikri olmayan insanın içinde bulunduğu durumdur. korumacı bir aile tarafından yetiştirilmiş olması muhtemeldir.
    bunun bir üst versiyonu iflas edince intihar eder.