şükela:  tümü | bugün
 • resmen onanmıştır. çed 'den olumlu raporu resmen verilmiştir ! resmen !

  bu nasıl bir mantıktır? bu nasıl bir vicdandır?
  o doğanın ve temiz havanın içine edilecek, yüzlerce çeşit bitki örtüsü yok edilecek, deniz ve sahil şeritleri un ufak olacak.. ha bir de; çok önemli değil bazilarimiz için ama, 43.000 ağaç kesilecek! 43.000! bir memleket düşünün; güzelini, doğasını, yeşilini yok etmek için elinden ne geliyorsa ardına koymuyor.. çünkü önemli olan; para, tüketmek ve harcamak. önemli olan daha fazla enerji, deli gibi enerji, daha çok yıkım ile kıyım, daha çok otomobil, daha çok yol ve daha çok avm ! çünkü önemli olan, insanlığını öldürmek, ölmek ve hep birlikte tükenmek ! bir doğa düşünün, binlerce yıllık muhteşem güzellikler düşünün ! yüzlerce uygarlığın yaşadığı bir güzel coğrafyayı yok etmek için, elden gelenin arda konmadığını farz edin! içiniz acıyarak düşünün...üzülün ve düşünün! üzülün ve insan olun !
  bu konudaki imza kampanyası ve haberler:
  https://www.change.org/…nnet-kalsın-termiksizamasra

  http://www.diken.com.tr/…al-icin-ced-olumlu-raporu/

  http://www.milliyet.com.tr/…tin-yerelhaber-1591172/

  edit: change.org imza kampanyası açılamıyor ya da imzalanamıyor. bu konuda bilgisi olan mesaj kutumu yeşillendirebilir mi?

  edit 2: (bkz: gerze termik santrali) yani ; henüz herşey bitmiş değil...

  edit 3: tatlı su solcuları yine ülkenin enerji kazanmasına karşı çıkıyor imiş. yaw he he akrep gibi kardeşim. evet akrep gibisin. guzeli, iyiyi yok eden akrepsin! tasarruf yapmayan, sanayisi bitmiş olmasına rağmen hala tüketmek; daha çok tüketmek derdinde olan akrep kardeşim; uyan artık. karbon salınımını aştın. erozyon ve kuraklık yakinda. çocukların sen toprağın dibinde iken sana katakullili beddualar okuyacaklar, çünkü onlara "..oktan bir coğrafya" bırakmış olacaksın. muhtemelen de bu ülkeden kaçacaklar "yaşamak" için.
 • yani tamam deniz kenarı olmalı falan. yani ne bileyim iç anadolulu biri olarak söylüyorum iç anadolu alabildiğine bozkır, bozlak okutmaktan başka bir işe yaramıyor.

  atıyorum kırşehir'e yapsanız santrali, böyle deniz suyunu döşediğiniz borularla çekseniz falan, kırşehirde deniz oluşturacak kadar boş yer var. zaten küresel ısınmadan dolayı deniz seviyesi yükseliyor, seviyeyi alçaltırsınız kimse de size ses etmez. tamam saçmalıyor olabilirim ama gerçekten santral yapmak için seçtiğiniz yerler aşırı doğal güzellikten oluşuyor. yazıktır günahtır, harbi yazıktır, yapmayın ağalar.
 • "lala, lala!, çeşm-i cihan bu mu ola" ve kaleye haber gönderir : " bu kadar güzel bir yere zarar vererek almak istemem kalenin anahtarını bana getiriniz."

  bu bir rivayet, fatih sultan mehmet'in amasra'yı fetih için gelip şehre yukarıdan baktığında gördüğü güzellik karşısında söylediği sözler.

  o küçücük şehre, karayolu ile yemyeşil bir bartın'dan kıvrıla kıvrıla başınızı döndüren, her daim yeşilinden sarısına bir ağacın yapraklarının alabileceği her renge bürünmüş ormanın içinden geçerek gelirsiniz. "fatih" dersiniz, "ne kadar da haklıymış bu küçücük şehri cenevizlilerin elinden alırken verdiği emride". hiç bir şeyine zarar gelmemeli bu güzel şehrin diye düşünürsünüz ama daha inmediniz o yollardan şehre kadar. daha ulaşmadınız şehrin kalesine, halen yol kenarındasınız ve günün hangi saatinde olursanız olun muhteşem bir manzara ile karşılaşıyorsunuz ve güneşin başka hiç bir yerde bu kadar güzel görünmediğini düşünüyorsunuz.

  artık sadece düşünürüz, hatıralarımızda ne kadar biriktirebildiysek o kadar kalacak bu güzellik. çünkü fatih'in bu sözlerine rağmen fatihin osmanlı'sını en çok sahiplenen adamlar (!) yönetiyor ülkemizi.

  ecdadının bıraktığı ne varsa birbir yok eden adamların devrindeyiz artık, üstelik her bir adımında, ağzından çıkan her bir sözünde o ecdada atıf yapan adamlar yönetiyor bu ülkeyi.

  cühela milletin rüyalarını osmanlı ile süsleyip, kendileri kazanacakları çok paraların hayalleriyle yaşama riyakarlığındaki adamlar yönetiyor bu ülkeyi.

  insan sevgisini yok ettiler içimizdeki. artık kimseyi sevdirtmiyorlar, herkes birbirinden nefret ediyor. siyasetin pislik çukuruna basit hayatlarımızı bile dahil ettiklerinden her bir yanımız cahil siyasetçilerin cühela şakşakçılarından geçilmediğinde sevecek bir kedimiz bir de arada sırada bile olsa görme imkanımızın kaldığı yemyeşil sılamız vardı. kedi şimdilik duruyor da yeşil daha fazla duracak gibi değil ne yazık.

  bir tarafım cerattepeli benim bir yanım da amasralı ne lanet varmış üstümüzde burnumuzun direklerini titrete titrete seyrediyoruz artık başıma gelenleri.
 • termik santral, çimento limanı, yok efenim nükleer bıdıbıdı, dev havalimanı filan yer seçimi yönteminin aşağı yukarı kura ile gerçekleştirildiğine eminim.

  "ekolojik değere sahip ve eşsiz güzellikteki yerler" ile "yatırım ve kalkınma araçları" listesi iki ayrı kasede, bunlar rastgele eşleştiriliyor ve proje olarak getiriliyor. bir diğer kapta da projelere eşleşecek müteahhit listemiz duruyor.

  yedigöller lojistik merkezi
  pamukkale tünel ve otoyolu
  ölüdeniz konteyner limanı
  nemrut petrol arıtma tesisleri

  oh, ne güzel oldu.
 • imza kampanyası linkinin çalışmadığı söyleniyor..
  bu konuda bir bilgisi olan varsa, mesaj kutumu yeşillendirebilirse,
  çok sevinirim..

  tanım: salda gölü, artvin cerattepe, iğneada gibi eşsiz güzellikte bir başka yeri daha yok edecek eylemlerden birisi..

  aklım almıyor , aklım!
 • allah belanızı versin diyerek başlıyorum ve bitiriyorum. halkı aylardır karşı çıkıyordu, imzalar topluyordu. kimin umrunda ki? çünkü mükemmel halkımızın seçtiği harika vekiller çok güzel kararlar veriyor.
 • enerji talebimiz her geçen yıl artıyor. termik santral yerine yenilenebilir enerji kaynakları ve nükleer enerji tercih edilmelidir. amasra gibi yeşil ve mavinin mükemmel birleşimi olan cennete termik santral açmak cinayettir. doğal güzelliğini bozar, hatta turizmi de baltalar. yapmayın etmeyin.
 • zamanında, karşısında,
  20.000 imzanın toplandığı,
  3 kez reddedilip onaylanan,
  bela!

  http://www.haberler.com/…ik-santral-6163969-haberi/

  change.org vb. imza kampanyası linki bulan var mı?
 • çok ama çok vahim bir olay. o kadar vahim ki, bu kesilen ağaçlarla geleceğimizi çocuklarımızı kestiğimizin farkında olduğumuzu bilmemiz gerekir.

  bu dünyanın akciğerleri dünyanın en büyük yağmur ormanlarına sahip olan bölgesi güney amerika'da bulunan amazon ormanlarıdır. 7 ülke sınırını kapsayan ve 5.500.000 km2 olan bu ormanların bir ucundan bir ucuna uçakla tam 6 saatte gidilmektedir.

  maalesef alınan önlemlere rağmen son durum şudur

  yukarıdaki linkte 1975 ila 2012 yılları arası amazon ormanlarının yoğunluğunu gösterir bir resim bulunuyor.

  43.000 ağaç kesileceği söyleniyor, fakat bu termik santral sadece ağaç kesilmesi ile kalmayacak, etraftaki doğal olan her şeyi de öldürecek. su ve toprak zehirlenecek.

  2050 yılına gelinmeden bir çok insan açlık ve susuzluk tehlikesi ile karşı karşıya kalacak. dünyadaki ağaçları kestikçe, doğa anayı zehirledikçe en pis golü maalesef geleceğimiz olan çocuklarımız yiyecek. inanın, çocuklarımız bize o kadar ağır küfürler edecekler ki, kulaklarımız çınlayacak. yattığımız yerde rahat uyuyamayacağız. işte biz insanoğlu olarak bu kadar bencil varlıklarız. kendi çocuklarımıza bırakacak bir dünyamız bile kalmayacak.

  edit: bazı bilgiler yanlış girilmişti, düzeltildi, uyaran arkadaşlara teşekkürler..