şükela:  tümü | bugün
 • 23. dünya enerji kongresi'nde gerçekleşecek olan ve #barışiçinpaylaş mottosunun tüm dünyaya duyurulacağı konuşmadır.
 • reyizin yine tüm dünyaya posta koyacağı konuşma. keyword'ler

  suriye
  mülteci
  dünya
  beş
  büyük
  müslümanlar
  kardeşlik
  bastır reyiz. bu ülke senin arkanda. evet.
 • bloomberght'de gördüğüme göre içinde;
  "düşen petrol fiyatının olumsuz etkisini engellemek için işbirliğine ihtiyaç var"
  diye bir cümle geçen konuşma.

  suudi arabistan'ın mı katar'ın mı üzerindeki düşük petrol fiyatlarının olumsuz etkisine üzülüyor acaba?

  petrol fiyatlarıyla türkiye'deki enflasyon, faiz, cari açık, kur üzerindeki ters korelasyonu açıklamaya gerek yok herhalde.

  benim düşük iqlu beynimin getirebildiği tek zavallı açıklama:
  petrol üreticisi değil net ithalatçı olduğumuz halde, hazır petrol üreticileri istanbul'da toplanmışken bu fırsatı kaçırmamak, tabaasına sadece türkiye değil dünya lideri olduğunu göstermek için yapılan konuşmada biraz fazla gaza gelip kurulmuş bir cümle.

  dünya'da petrol fiyatlarının düşmesinden olumlu etkilenecek ülke deyince hindistanla birlikte akla gelen 2 ülkeden birinin siyasi lideri petrol üreticilerinin liderlerinin karşısına çıkıp düşen petrol fiyatının olumsuz etkisini engellemek için işbirliğine ihtiyaç vardiye akıl veriyor.

  petrol fiyatları yükselse ne olur? enflasyon, faiz, cari açık, yakıt fiyatları artar, tl daha çok değer kaybeder. fakat petrol fiyatları ziyadesiyle düşükken bile arabası km'de kaç paralık lpg yakıyor diye kuruşun buçuğuna kadar hesaplayan, aynı arabanın 20bin tl daha fazla verip dizelini alsam kaç senede amorti eder diye hesaplayan adamlar, sinik değil dünya lideri olduğu için 12 silindirli mercedes'ten başka arabaya binmeyen reise oy vermeye devam eder. boru değil, adam almış petrol üreticilerini karşısına bangır bangır konuşuyor.