şükela:  tümü | bugün
 • bu yıl kış saatine geçilmeyecek olmasından ötürü 30 ekim 2016 sonrası yapacağı uçuşları 1 saat ileri atmak durumunda kalan havayolu firmalarının, yolcuların saat değişikliğinden kaynaklanan ücretsiz bilet değişikliği/iadesi haklarını gasp etmesi; böylece saat uygulaması değişikliğinin getireceği tüm maddi külfeti yolculara yıkmasıdır.

  thy'nin yaptığı açıklama: http://www.turkishairlines.com/…le-ilgili-tedbirler

  (1 saati geçmeyen saat değişikliklerinde ücretsiz bilet değişikliği / iptali hakkının verilmeyeceği telefonla da teyit edilmiştir.)
  (türkiye merkezli öteki havayolu firmalarını da kapsıyor olabilir, kontrol etmedim.)

  biliyorsunuz bu yıl türkiye, kış saati uygulamasını kaldırdı. fakat bu karar aniden alındığı ve firmalar kış uçuşlarının planlarını kış saati uygulamasına geçileceğini varsayarak yaptıkları için şimdi uçuşları 1 saat ileri atmak durumundalar. yani, mesela kasım ayında saat 8'de yapılacak bir istanbul-ankara uçuşu kış saatine göre 8'de yapılacaktı. fakat kasım ayında halen yaz saati uygulaması sürüyor olacak, dolayısıyla sözü edilen uçuşun vakti geldiğinde saat 8 değil, 9 olacak. bu uçuş planları çok önceden yapıldığı için, avrupa'daki hava trafiğinin güvenliğini sağlayan eurocontrol'e "biz saatleri değiştirmiyoruz vazgeçtik" diyemiyorsunuz.

  şu durumda, kurumsal bir firmadan beklenen, saat değişikliğinden ötürü mağdur olan yolcularına ücretsiz/cezasız bilet değişikliği/iadesi hakkını tanımasıdır. ama olur mu?! elbette ki thy ve pegasus böyle bir şey yapmamış, hadi pegasus'tan beklersiniz de thy'ye ne demeli? bir de açıklamalarında, dalga geçer gibi "thy .... yolcularının herhangi bir olumsuzlukla karşılaşmaması adına gereken tüm çalışmaları tamamladı" demişler. "çalışma yaptık"tan herhalde şu kastediliyor: karlılıkta herhangi bir düşüşün olmaması için gereken önlemleri aldık, herkes 1 saat geç uçacak, kimseye bilet iadesi yapılmayacak.

  aşağıdaki şikayet bildirimini thy'nin şu sayfasından ve pegasus'un şu sayfasından yolladım, dileyen arkadaşlar da yollayıp destek olabilir. işin hukuki kısmına ayrıca el atmak isteyen arkadaşlar olursa çabaları makbule geçecektir.

  "sayın ilgili,

  türkiye'de kış saatine geçilmeyecek olmasından ötürü, thy ve anadolujet'in, 30 ekim 2016'dan sonraki tüm uçuşlarını bir saat sonraya aldığını öğrendim.

  ve yine öğrendim ki bu 1 saat sonraya alınacak uçuşlar için daha önce alınan biletlerde herhangi bir ücretsiz değişiklik/iptal yapılamayacakmış.

  peki ben önemli bir işimi önceki uçuş saatine göre ayarladıysam ve bu uçuş saati değişikliğinden ötürü mağdur olacaksam ne olacak? niçin önceki uçuşu ücretli/cezalı olarak iptal edip bir de üstüne thy'den veya başka bir firmadan tekrar bilet almak zorunda olayım?

  kurumsal bir firma olduğunu düşündüğümüz türk hava yolları, hükümetin 'tüm yıl yaz saati' uygulamasının getireceği maddi külfetin tamamını yolcular üzerine yıkmaya çalışmaktadır. mağduriyetimin giderilmesi için gerekli adımların derhal atılmasını ve söz konusu uçuşlar için daha önce almış olduğum tüm biletler üzerinde ücretsiz/cezasız değişiklik/iptal hakkının sağlanmasını talep ediyorum."
 • harbi rezalettir yalniz.

  benim de etkilenen ucuslarim var. turistik geziler hadi neyse ama kasim ayinda gunubirlik istanbula gidis gelisim vardi. 1 saat erteleme demek işimin icine sicilmasi demek.

  ama herkese istisnasiz iptal hakki verseler tum kiş mevsimi ön satişlari (6 aylik surec) darmadagin olacak. firmayi da anliyorum.

  ama bi ortayol bulma calismalari olmaliydi.