şükela:  tümü | bugün
  • enerjide dışa bağımlı bir ülkeyiz. rusya ise dünyanın en zengin enerji kaynağına sahip. bu enerjiyi türkiye üzerinden avrupa ve afrikaya taşıyacak olması bizim de çıkarımıza uygun.

abd nin ortadoğuda eli zayıflıyor. artık ortadoğu ile uğraşmaktan vazgeçerler gibime geliyor.
  • çıkarımıza uygun olarak değerlendirilen olaydır.

burada kastedilen çıkar kimin çıkarıdır?

belli imtiyazlara sahip olacak devletimizin daha ucuza gaz alıp, aynı fiyattan halka satması gibi bir çıkar mı?
  • saçma gelebilir ama trump'ın işine yarayacağını düşündüğüm gelişme.

türkiye önemli bir ülke. killary de son açıklamaları ile hepten türkiye'yi kaybetti. derin sermaye bunu gözetecektir. seçimi trump kazanırsa ortadoğuda yeni rollerin baş aktörü, büyük çekişmelerin göbeği ve pek çok taciz-saldırının hedefi oluruz. clinton kazanırsa da yolumuz rotamiz hepten netleşmis olur; rusya.
  • türkiye-rusya ilişkilerinde önemli bir adımdır. karşılıklı çıkarlar çerçevesinde...

menderes goygoyuna hacet yok. burada yapılamamışı var: (bkz: your boys could not manage to do it)

maçaları yiyorsa bir daha denerler.
  • bugün ab'nin kömür-çelik paylaşımı * üzerinden şekillenip şu anki durumuna geldiği düşünülürse, politik artçıları yıllara yayılacak büyük bir gelişmedir.

bugün de, dün de dünya enerji ve kaynak paylaşımı üzerinden dönüyor. özetle biz seçimimizi rusya yönünde kullandık.

daha küçük antlaşmalar için çok ülkeler güme gitti. endişelenmiyim diyorum ama ülkeyi yönetenler o kadar şaibeli, o kadar dengesiz ki...

heyecanla izliyoruz.
  • bir sene önce rusya'yla ilgili en ufak bir kelimede vatan haini ilan eden çombiklerin bugün kutladığı şey.

acıktığınızı falan nasıl anlıyorsunuz acaba bu vizyonsuzlukla.
  • son derece önemli bir gelişmedir. sonuçları bütün dünyayı etkileyecektir. rusya türkiyenin içinde bulunduğu durumu fırsata çevirdi ve bence çok net bir mesaj verdi.

bundan sonrasında türkiyenin esadlı bir suriyeye destek vermesi gündeme gelebilir. abd de başkanlık seçimi karmaşası rusyaya yaradı bence.

bizim taraftan sonuçlarının hayırlara vesile olmasını diliyorum sadece. ondan da pek umudum yok nedense.