şükela:  tümü | bugün
 • 2018 dünya kupası asya elemeleri a ve b grubu 3. leri arasında oynanan 5 ekim 2017 suriye avustralya maçının rövanşı.

  bu maç sonunda turu geçen ekip kuzey ve orta amerika elemelerinden gelecek bir takımla kıtalar arası play off oynayacak ve bu turu da geçen takım rusya'daki dünya kupası finallerinde yer almaya hak kazanacak.
 • suriye a milli futbol takımı'nın avustralya'da yaşayan suriyeliler tarafından şampiyon olmuş gibi karşılandığı maç.

  avustralya'da hatırı sayılır bir suriyeli nüfusu var. bunların da tamamına yakını onlarca yıldır orada ikamet etmekte olan suriyelilerden oluşuyor. yani yakın dönemde oraya kaçak hainlerden değiller.

  elemenin 1-1 sonuçlanan birinci maçında yani 5 ekim 2017 suriye avustralya maçı öncesinde suriyeli sanatçılar süper bir destek videosu çekmişlerdi. videoyu izlerken türkiye a milli futbol takımı'nın herkes tarafından sevildiği yıllar geldi aklıma. sonra şimdiki adamları hatırladım ve kendime geldim.

  neyse, maç çok zorlu geçecek. mutlak favori kangurular (avustralya) ama top yuvarlak ve kartallar (suriye) bir sürprize imza atıp tarih yazabilir. gönlüm suriye'den yana.
 • oynanacağı gün olan 10 ekim 2017'de suriye'de resmi tatil ilan edilen maç. suriye adına böylesine önemli bir maç.
 • suriye'nin omar kharbin, khaled mobayed, hadi al masri ve kaptan ahmad al salih gibi 4 as oyuncusundan yoksun çıkacağı maç.

  bu eksilerden dolayı maç çok daha zor bir hale geldi. birazdan ts: 12.00'da başlayacak olan maçta suriye'ye başarılar diliyorum. dünya kupasında artık farklı yüzler görelim istiyorum zira bedavacı avustralya'dan artık gına geldi.
 • asya'nın collina'sı ravshan ermatov'un yöneteceği ve an itibariyle milli marşların okunduğu kritik play-off mücadelesi.

  edit: suriye'nin önde basarak başladığı, ama milligan-rogic ikilisiyle topu tutmaya başlayan avustralya'nın 5'inci dakika itibariyle oyun üstünlüğünü eline aldığını söyleyebiliriz... derken milligan ayağındaki topu rakibe kaptırdı ve araya atılan topu omar al somah ağlara göndererek deplasmanda suriye'yi 1-0 öne geçirdi!!

  edit 2: brad smith sakatlanarak yerini aaron mooy'a bıraktı. avustralya'nın tuhaf 3-3-4 gibi duran dizilişi hepten çorbaya döndü. dakika 13.

  edit 3: suriye'nin daha 14'üncü dakikada zaman geçirmelere başladı. açıkçası, kağıt üzerinde çok daha güçlü olan avustralya kendi evinde muhakkak en az bir gol bulacaktır, onun için daha çok erken bu işlere başlamak açısından... derken leckie kesti, cahill kafayla skoru 1-1'e getirdi. daha dakika 15, çılgın maç olacak gibi görünüyor.

  edit 4: avustralya'nın golünden birkaç dakika sonra omar al somah ile ikiye çok yaklaştı suriye. tamer haj mohammad sahanın en iyisi şu ana dek iki takım adında da.

  edit 5: eski kayserisporlu james troisi'nin sert şutunda kaleci topu kornere tokatladı. dakika 20. güzel maç oluyor.

  edit 6: troisi'nin pasında cahill'in penaltı noktası yakınlarından yaptığı vuruş suriye savunmasından sekerek dışarı gitti. dakikalar geçtikçe avustralya maça ağırlığını koyuyor gibi. özellikle smith-mooy değişikliği zorunlu olmuş da olsa takıma ciddi hareket getirdi. suriye kapanmaya başladı son 5-6 dakikada. dakika 32.

  edit 7: devre sonuna kadar avustralya'nın golü gelecek muhtemelen. 34'te leckie'nin şutunu kaleci kurtardı, 37'de de tom rogic'in yaklaşık 26-27 metreden yapıştırdığı vole direği yalayarak auta gitti. suriye, iyiden iyiye geri yaslanmış durumda.

  edit 8: suriye'nin iyi başlayıp golü de bulduğu, sonra avustralya'nın önce skora sonra oyuna dengeyi getirdiği ve son 10-15 dakikasında da avustralya'nın özellikle milligan-mooy-troisi-rogic dörtlüsüyle oyunun kontrolünü tamamen eline geçirdiği devre 1-1 tamamlandı.

  edit 9: mooy'un suriye kalecisinin kucağında eriyen frikiğiyle başladı ikinci yarı. skor 1-1, dakika 49.

  edit 10: yüzde 78'e 22 avustralya'nın hakimiyetinde olan top, ikinci yarı bir türlü etkili noktalara gidemiyor iki takım adına da. suriye 57'nci dakikada önemli bir pozisyon yakalar gibi olduysa da oday al jafal'in şutu savunmaya takıldı.

  edit 11: firas al-khatib'in oyuna girmesiyle hareketlenen suriye'de önce mardikian'ın şutu ryan'da kaldı, birkaç dakika sonra da omar al somah'ın dar açıdan sert şutu ryan'ın kontrolünde auta gitti. avustralya'nın 30-60 arası hakimiyeti biraz kırıldı al-khatib değişikliğiyle. dakika 65.

  edit 12: yoruldukça ve skoru alamadıkça gerginleşen bir avustralya izliyoruz. oyunu mooy ya da rogic'in uzaktan çekeceği bir şut ya da kontradan suriye'nin al-khatib ya da al somah ile bulacağı bir gol değiştirebilir gibi duruyor. dakika 70.

  edit 13: tom rogic'in ceza yayının hemen içinden yaptığı plase direğin bir karış yanında auta çıktı. dakika 72.

  edit 14: troisi çıktı, yerine rukavytsya girdi. avustralya da tam anlamıyla 3-1-5-1 gibi tuhaf bir dizilişe döndü (ryan - jurman, degenek, sainsbury - milligan - leckie, mooy, rogic, kruse, rukavytsya - cahill). dakika 82.

  edit 15: firas al-khatib'in tam ortada boş pozisyondaki al somah'a ortayı keseceği pozisyonda ayağı kaydı ve suriye büyük bir talihsizlik eseri mutlak bir golden oldu. avustralya'nın 30-60 arası temposu yok oldu tamamen. rukavytsya hamlesi, yavaşlama eğilimindeki oyunu iyice yavaşlattı. gerek topsuz koşuları gerek araya bıraktığı kritik paslarla troisi'nin çıkması büyük hata oldu. 90+2 oynanıyor.

  edit 16: uzatmaya gidiyoruz. bu arada maçın sonlarında sekmeye başlayan hakem ravshan ermatov, yerini 4. hakeme bırakıyor galiba.

  edit 17: uzatma kırmızıyla başladı. al-mawas, leckie'ye dalınca ikinci sarıdan atıldı. avustralya hemen juric'i alıp forveti çiftledi. dakika 97.

  edit 18: suriye'de kimse yerden kalkmamaya başladı. dakika 103 ama üç buçuk dakika durdu oyun. jurman'ın kornere vurduğu kafa, farklı şekilde auta gitti bu arada... derken al somah, savunmanın arkasına sarkıp kaleciyle karşı karşıya çok kötü bir vuruş yaptı.

  edit 19: 105+1'de rukavytsya ile acayip bir gol kaçırdı avustralya. daha doğrusu kaleci, dar açıdan köşeye giden topu nefis çıkardı.

  edit 20: uzatmanın ikinci yarısında da avustralya'nın hakimiyetinde geçen mücadele halen 1-1. dakika 108. juric'in uzaktan çektiği zayıf bir şut haricinde pozisyon yok.

  edit 21: tim cahill dedenin attığı nefis kafa golüyle avustralya'nın 2-1 öne geçtiği maç. dakika 111.

  edit 22: suriye hücum etmeye çalışıyor, zira bulacakları bir gol onları deplasman golü kuralı sebebiyle final turuna taşıyacak, ama takımda al somah dışında kimsenin enerjisi kalmadı. son 5 dakikaya girerken dan duna döndü maç.

  edit 23: omar al somah ile degenek'in mücadelesinde degenek son anda topa müdahale ederek golü önledi.

  edit 24: dakika 119 ve suriye frikik kazandı kaleyi tam cepheden gören pozisyondan. al somah'ın şutu direkten dışarı gitti! inanılmaz bir son olabilirdi!

  edit 25: avustralya 2-1 kazandı ve play-off finaline yükseldi. canlı yayın (!) da burada sona erdi.
 • omar al soma'nın 6. dakikada attığı golle suriye'nin deplasmanda 1-0 öne geçtiği maç.

  edit: 150 yaşındaki tim cahill 13. dakika beraberliği sağladı.

  suriye iyi başladı. attığı golle güven de kazandı ama bu yediği gol çok erken oldu. şimdi skor olarak şartlar eşit. suriye bir tane atarsa büyük ihtimalle turu atar.
 • avustralya’nın iyice yüklendiği maç, topla oynama yüzde 75’e 25 civari ve avustralya akın akın geliyor. suriye’nin bir şeyler yapmasi lzım maçi almak istiyorsa.
 • yan çar'ın avustralya'yı baya zorlayıp uzatmaya gotürdüğü maç.
 • izlemek isteyenler için link:

  https://www.youtube.com/watch?v=yvsehxgj2zk
 • 100 lirama kan doğramış maç. vergilerimiz yetmedi cebimizdeki paraya da göz koydu bu suriyeli ibneler.