şükela:  tümü | bugün
 • https://t24.com.tr/…-turkiye-ye-ortak-kinama,843205

  birleşmiş milletler güvenlik konseyi'nde (bmgk), türkiye'nin suriye'nin kuzeyinde güvenli bölge oluşturmak için başlattığı barış pınarı harekâtı'nı kınama oylaması yapıldı. abd ve rusya, bm güvenlik konseyi'nin türkiye'yi kınama kararını veto etti.

  almanya, belçika, polonya, fransa, britanya ve estonya, türkiye'ye suriye'deki tek taraflı askeri hareketlerini sonlandırma çağrısı yaptı ve harekâtın türkiye'nin mevcut güvenlik kaygılarına cevap olmayacağını söyledi. abd ve rusya ise ortak kınama metnine katılmayarak toplantı sonrası kendi açıklamalarını yaptı.

  "abd bu operasyonu hiçbir şekilde onaylamadı"

  abd'den yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

  "başkanın da söylediği gibi abd bu operasyonu hiçbir şekilde onaylamadı. trump, bölgedeki kürtlerin ve dini azınlıkların korunmasının, ayrıca insani bir kriz çıkmamasının onların sorumluluğu olduğunu vurguladı. türkiye şimdi tutuklu ışid savaşçılarının hapiste kaldığından emin olmaktan ve ışid'in hiçbir şekilde tekrar ortaya çıkmamasından da sorumludur. kurallara göre oynamamanın, hassas nüfusu koruyamamanın, ışid'in bu durumdan faydalanamayacağının garantisini verememenin sonuçları olacaktır."

  ab: türkiye'ye tek taraflı ordu hamlesini durdurması için çağrı yapıyoruz

  avrupa birliği büyükelçilerinden yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

  "türkiye'nin kuzeydoğu suriye'de yaptığı askeri operasyondan derin endişe duyuyoruz. türkiye'ye tek taraflı ordu hamlesini durdurması için çağrı yapıyoruz, çünkü bunun türkiye'nin güvenlik endişelerini çözeceğine inanmıyoruz. bölgede yenilenen düşmanlıklar istikrarı daha da bozacaktır, sivillerin çektiği acıyı arttıracaktır ve daha çok kişinin yerinden olmasına sebep olacaktır. bu da suriye'de ve bölgede daha çok sığınmacı anlamına gelmektedir."
 • diplomatik ders içerir.

  adamlar özetle şunu diyor, biz sizi uyardık. oldu ki isid tekrar ortaya çıktı(!) sorumlu sizsiniz. oldu ki azınlıklara kötü davranıldığı belgelenirse(!) yine sorumlu sizsiniz. oldu ki başarılı oldunuz ve biz ses çıkarmadık bu terörü bitireceğiniz anlamına gelmeyecek(?).

  yani özetin özeti, orada ne yapıyorsanız yapın zamanı geldiğinde yani biz çık dediğimizde çıkacaksın.

  şimdi ben de düşünüyorum da acaba başka bir ülke de bizim ne işimiz var. bizi terörden koruyacak 30kmlik kolidorsa bence yeterli değil. amaç oraya dünya beton harcayıp şehir yapmaksa bunu yaparız da yabancıların bize bunun parasını verecegini düşünmüyorum. reis bile diyordu avrupa sözünü tutmadı para vermedi diye. oraya yerleşirlerse adamlar bizden uzak diyip hiç vermezler.

  sanırım büyük resmi göremiyorum.
 • rezerve
 • amın oğulları ortada bir devlet yokki karşı ordu olsun. orospunun evlatları var.

  beğenmeyen gider bu orospu çocuklarını alır sınırında kendisine karşı çatıştırır, durduk yere askeri şehit olur 2000 km öteden hatta silah yardımında da bulunuruz sorun değil bir iki kere de biz destekleyelim amk.
 • tüm saflığımla soruyorum, abd ve rusya neden kararın veto edilmesini sağladı? abd o kadar bağırıp çağırırken neden böyle bir şey yaptı?