şükela:  tümü | bugün
 • ekleme; arap birliği ve filistin

  türkiye’nin suriye’nin kuzeyine yönelik başlattığı ‘barış pınarı’ harekatına karşı çıkanlardan biri de arap birliği oldu.

  harekat başlamadan önce açıklama yapan arap birliği, türkiye’nin bu operasyonuna karşı çıktıklarını açıkladı. birlik genel sekreteri ahmed aboul gheit yaptığı açıklamada türkiye’nin suriye topraklarından çıkması gerektiğini ifade etti.

  harekatı kınayanlar arap birliği ülkeleri arasında filistin’in de olması dikkat çekti.

  finlandiya türkiye'ye silah satışını durdurdu

  finlandiya başbakanı rinne, türkiye'nin suriye'nin kuzeydoğusuna yönelik operasyonunu kınadı ve silah satışının durdurulduğunu belirtti.

  rinne, yaptığı açıklamada, "türkiye'nin eylemleri suriye'deki halihazırdaki karmaşık krizi derinleştirmektedir. tedbirlerin suriye'deki insani durum üzerindeki etkileri konusunda çok endişeliyiz" dedi.
  abd: türkiye suriye'yi işgal etti

  beyaz saray abd başkanı donald trump'ın türkiye'nin suriye'ye yönelik 'barış pınarı harekatı' hakkında değerlendirmesini duyurdu.

  açıklamaya göre trump, "bu sabah nato üyesi türkiye suriye'yi işgal etti. birleşik devletler bu saldırıyı onaylamıyor ve türkiye'ye de bu operasyonun kötü bir fikir olduğunu net bir şekilde iletmiştir," dedi.

  trump ardından gazetecilere yaptığı açıklamada da "erdoğan, kürtler'i ortadan kaldırmaya kalkarsa, ben de onların ekonomilerini ortadan kaldırırım" ifadelerini kullandı.
  rusya: toprak bütünlüğü için başlangıç olmalı

  kremlin sözcüsü peskov, "türkiye'nin kendi güvenliğini sağlamaya yönelik eylemlerini biliyoruz ve kabul ediyoruz."

  peskov, "rusya ve türkiye arasında askeri ve istihbarat konusunda temaslar yoğun ve düzenli bir özellik taşıyor." şeklinde konuştu.

  suriye ve rusya saldırılarını artırdı, binlerce suriyeli göç yolunda
  iran: (bkz: adana mutabakatı)nı uygulamaya hazırız

  iran dışişleri bakanı cevad zarif, twitter'dan paylaştığı mesajlarında abd'nin suriye'de "yeri olmayan bir işgalci" olduğunu belirtti.

  zarif ayrıca türkiye ile suriye arasındaki adana mutabakatı'nın bölgedeki tansiyonun düşürülmesi için uygulanmasına hazır olduklarını da kaydetti.

  16 eylül'de rusya ile birlikte ankara'da idlib zirvesinde bir araya gelen iran, abd'nin bölgedeki askeri varlığından duyduğu endişeyi belirtmişti.
  ab: çözüm askeri yollardan geçmiyor

  operasyonu yakından takip eden avrupa kanadından ise ilk açıklama avrupa komisyonu sözcüsü maja kocijancic'ten geldi.

  siyasi bir çözüme odaklanılması gerektiğini söyleyen sözcü, "türkiye'nin meşru kaygılarını kabul ediyoruz ancak avrupa birliği'nin daha önce belirttiği gibi bu çatışmaya kalıcı çözüm askeri yollarla sağlanamayacak" ifadelerini kullandı.

  avrupa birliği üyesi 28 ülke, yayınladıkları ortak yazılı açıklamada türkiye'ye suriye'nin kuzeyinde yürüttüğü operasyona son vermesi için çağrı yaptı.
  almanya: daha da istikrarsız hale gelecek

  başbakanlık sözcüsü ulrike demmer, savaş nedeniyle yerle bir olmuş suriye'nin 'tek taraflı bir askeri operasyon" sonrasında daha da istikrarsız bir hale geleceğini söyledi.

  iberlin ayıca insani ve güvenlik politikaları üzerinde de böylesi bir müdahalenin olumsuz sonuçları alacağını açıkladı.

  almanya dışişleri bakanı heiko maas, "türkiye'nin suriye'nin kuzeydoğusuna harekatını en sert biçimde kınıyoruz" açıklamasında bulunmuştu.
  fransa: ışid ile mücadeleyi etkilememeli

  fransa, ışid'e karşı mücadeleyi zedeleyebilecek tek taraflı her tür faaliyetten türkiye'nin kaçınması çağrısında bulundu.

  fransız dışişleri bakanlığı ayrıca kuzey suriye'de yabancı uyrukluların da aralarında bulunduğu tutuklu savaşçıların suçu işledikleri yerde yargılanmaları gerektiğini belirtti.

  bakanlık, avrupalı ülkelerin şu ana kadar amerika birleşik devletleri'nin bu yönde yaptığı başvurularını kabul etmediğini söyledi.
  bm: yakın koordinasyona hazırız

  türkiye'nin gerekli güvenceleri verdiğini belirten birleşmiş milletler (bm) genel sekreter yardımcısı panos moumtzis ise olası harekat ile ilgili olarak türkiye ile "çok yakın koordinasyona" hazır olduklarını söyledi.

  bm genel sekreteri sözcülerinden farhan haq, ise "her türlü askeri operasyon, bm şartı ve uluslararası insani hukuka tam anlamıyla saygı göstermeli" ifadelerini kullandı.
  bae: operasyonu şiddetle kınıyoruz

  abu dabi merkezli wam haber ajansının aktardığına göre, birleşik arap emirlikleri (bae) hükümetinin yazılı açıklamasında, şöyle denildi:

  "bae, türkiye'nin suriye'ye askeri saldırganlığını şiddetle kınıyor ve bunun tehlikeli bir gelişme olduğunu ve ayrıca dost arap ülkesinin egemenliğinin açık ve kabul edilemez ihlali ve arap işlerine müdahale olduğunu doğruluyor."
  ürdün: uluslararası hukukla çözülmeli

  harekatı kınayan ürdün dışişleri bakanı ayman safadi, türkiye'ye suriye'ye yönelik saldırılarına son vermesini ve sorunları uluslararası hukuk çerçevesinde çözme çağrısı yaptı.
  kanada: bölgenin istikrarına zarar verir

  kanada dışişleri bakanı chrystia freeland, ülkesinin harekatı kesin suretle kınadığını belirterek, bunun bölgedeki istikrara zarar verebileceğini, insani durumu daha da kötüye götürebileceğini ve koalisyonun işid'ee karşı eylemleri sonucunda varılan ilerlemeyi ortadan kaldırabileceğini ifade etti.
  japonya: krizin çözümünü zorlaştırıyor

  japonya kabine genel sekreteri yoshihide suga, harekatın bölgedeki gerginliği tırmandırdığını, suriye krizinin askeri yöntemlerle çözülemeyeceğini kaydetti.
  estonya: operasyona son verin

  estonya dışişleri bakanı urmas reinsula, harekattan dolayı endişe duyduklarını belirterek, türkiye'den duruma son verme çağrısı yaptı. reinsula, suriye'deki krize uluslararası düzeyde bir çözüm bulunması gerektiğini belirtti.
  belarus: astana sürecine uyulmalı

  belarus dışişleri bakanlığı'ndan yapılan tüm tarafların astana sürecinde varılan anlaşmalar doğrultusunda hareket etmesi ve gerginliği tırmandıracak adımlardan kaçınmasının önemli olduğu vurgulandı.
  ermenistan: yeni bir insani krize yol açar

  ermenistan dışişleri bakanlığı da harekatı kınayarak, bunun bölgedeki durumu kötüleştireceği, siviller arasında kayıplara ve yeni bir insani krize yol açacağı açıklaması geldi. bakanlığa göre, harekat azınlıklar için ayrı bir endişe verici durum oluşturuyor.
  yunanistan: türkiye'nin harekatı işgal

  konuya ilişkin yunanistan devlet yayın organı ert1'e açıklamalarda bulunan dışişleri bakanı nikos dendias, türkiye'nin harekatı için "işgal" nitelemesi yaptı.

  türkiye'nin büyük bir hata yaptığını söyleyen bakan, türkiye'nin girişiminin yasadışı olduğunu belirtti.
  suudi arabistan: suriye'nin egemenliğini ihlal

  suudi arabistan, resmi haber ajansı spa'nın haberleştirdiği mesajda, "krallık, türk ordusu tarafından suriye'nin kuzeydoğusundaki bölgelere başlatılan saldırıyı kınıyor" ifadeleri yer aldı:

  "türkiye'nin saldırısı suriye'nin egemenliğini ihlal ediyor, bölge güvenliğini tehdit ediyor."

  haber - bianet
 • somali destekledi.
  el nusra destekledi.
 • (bkz: çok da fifi)

  dünaya'da kınanmayan operasyon mu var zaten?
 • ee avrupa birliği arada sırada isral'i de kınıyor, israil'de bi değişiklik var mı? askeri operasyonlar hep kınanır zaten. bi de bunun klişesi oluştu; "askeri operasyonlar çözümü zorlaştırır" diye. beyinsiz herifin ülkesi en son 16. yüzyılda savaşa girmiş, gelmiş burada askeri operasyon kınıyor. bunları koyacan 1 ay orta doğu'ya akıllanacak.
 • filistin: barış pınarı harekatı'nı kınamadık
  filistin dışişleri bakanı el-maliki, barış pınarı harekatı'nı kınadıkları yönündeki iddiaları yalanladı. maliki, "filistin, suriye'nin kuzey sınırında olanlara dair hiçbir açıklamada bulunmadı, bulunmayacak" ifadelerini kullandı.

  haber - gazete duvar
 • pakistan: türkiye'nin meşru güvenlik kaygılarını anlıyoruz
  türkiye'nin suriye'de başlattığı askeri harekatla ilgili açıklama yapan pakistan dışişleri bakanlığı sözcüsü muhammed faysal, "türkiye'nin bölgedeki meşru güvenlik kaygılarını anlıyoruz" dedi.

  haber - gazete duvar
 • bmgk'den türkiye'ye operasyona son verme çağrısı
  türkiye gündemiyle acil toplanan birleşmiş milletler güvenlik konseyi, türkiye'nin "barış pınarı harekatı"nı konuştu. toplantı sonrası açıklama yapan abd ve ab büyükelçileri, türkiye'ye operasyona son verme çağrısı yaptı.

  haber - bianet
 • türkiye'nin suriye'de harekat alanında kalan ışid'li tutukluların sorumluluğunu sdg'den devralma vaadi tartışılıyor. rusya devlet başkanı vladimir putin, 'türkiye'nin bu kişileri kontrole edemeyebileceğini ve tutuklu ışid'lilerin kaçabileceğini' savundu.

  haber - gazete duvar