şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: on emir)
 • 1-karşımda başka ilahların olmayacak.

  2-kendin için oyma put, yukarda göklerde olanın, yahut aşağıda yerde olanın, yahut yerin altında sularda olanın hiç suretini yapmayacaksın, onlara eğilmeyeceksin ve onlara ibadet etmeyeceksin.

  3-yehova'nın, rab'ın ismini boş yere ağıza almayacaksın.

  4-sebt gününü takdis etmek için onu hatırında tutacaksın. altı gün işleyeceksin ve bütün işini yapacaksın, fakat yedinci gün efendin rab'e sebttir. sen ve oğlun ve kızın, kölen ve cariyen ve hayvanların ve kapılarında olan garibin hiçbir iş yapmayacaksınız. çünkü rab gökleri, yeri ve denizi ve onlarda olan bütün şeyleri altı günde yarattı.

  5-babana ve anana hürmet edeceksin.

  6-öldürmeyeceksin.

  7-zina etmeyeceksin.

  8-çalmayacaksın.

  9-komşuna karşı yalan şahitlik yapmayacaksın.

  10-komşunun evine tamah etmeyeceksin, komşunun karısına, yahut kölesine, yahut cariyesine, yahut öküzüne, yahut eşeğine, yahut komşunun hiçbir şeyine tamah etmeyeceksin.

  düzenleme: kaynak wikipedi
 • (bkz: on emir)
 • eski ahit'in misir'dan cikis*adli kisminda verilen on emirdir.
 • yahudilerin, yalnızca yahudilere karşı uyguladığı emirlerdir.

  örneğin öldürmeyeceksin emri. bakınız efendim;

  baruch goldstein adlı radikal yahudi, 25 şubat 1994 günü batı şeria'daki el-halil şehrinde ibrahim camiinde, namaz kılan müslümanlara makinalı silah ile saldırı düzenlemesi sonucunda 29 kişiyi öldürüp, 150 kişiyi de yaralamıştır.
  yalnız bu goldstein'in tek başına yaptığı bir katliam değildir.
  camii girişinde sürekli arama yapıldığı, o güne özel arama yapılmadığı, askerlerin gayet rahat olduğu gülüştüğünü aktarmıştır olayı yaşayanlardan kemal abdin.
  doktor olan goldstein olaydan önceki yaşamında yahudi olmayanları tedaviden kaçınmış, hatta onlardan nefret etmiştir.

  katliam sonrası o gün ortadoks yahudilerce milli bayram ilan edilmiş, bu katliam israil basınında 'olay', 'eylem' vb. ibarelerle geçiştirilmiştir.
  bunun sebebi halaka'ya göre bir yahudinin yahudi olmayan birini öldürmesinin cinayet olarak kabul edilmemesidir.

  hahamlardan rabbi israel ariel bu katliamcı için yaptığı konuşmada şöyle demiştir:
  “kutsal şehit goldstein şu andan itibaren bizim göklerdeki şefaatçimizdir. o bir birey olarak hareket etmemiş, müslümanlar tarafından günden güne çalınan israil topraklarının çığlığını duymuştur. yahudiler bu topraklara herhangi bir barış antlaşmasıyla değil, kan dökerek sahip olacaklardır.”

  bu ve bunun gibi birçok örnek, israil devletinin şiddet çağrıları, hahamların vaazlarındaki şiddet çağrıları, vadedilmiş toprak ve bu topraklar için her şeyin mübah olduğu anlayışı bu terörizmi kıyamete kadar besleyecek gibi duruyor.