şükela:  tümü | bugün
15 entry daha
  • tigana'yı sorgulamaya başlatan maç olmuştur aynı zamanda. her teknik direktör hata yapar, ama üst üste aynı hataları ısrar edercesine yapmanın bir anlamı yok, futbol anlayışında bir sakatlık var demek ki. tigana belli oyunculara sanki kafayı takmış gibi; ali güneş ali tandoğan'ı geçip formayı kapmak için nerde ne yaptı da göremedik? maçtan önce trabzon'un kadrosunu eline alıp bakmadın mı hangi kanatta kim oynuyo diye? trabzon'un bu sene hiç bir maçını izlememiş olmama rağmen bana sorulsa ilk dikkat edeceğim adam gökdeniz olurdu, tigana'ysa gökdenizin karşına baki'yi koyarak sanırım son dikkat edeceği adam demek istiyor gökdeniz için.

ayrıca tam hava toplarına hakim forvet ikilisi kurduk derken kanatsız bir taktiğe döndük. takımın atağa kalkmak için yegane yaptığı şey göbekten forvete şişirilen toplar oldu bugün, onlar da destek gelmediği için eridi gitti. ya kadroyu formasyona, ya formasyonu kadroya uydurur işini bilen hoca; eğer havadan oynayacaksan kanatlardan destek ver, göbekten oynayacaksan forvetlerini değiştir. bu kadar iyi oyuncu aynı anda nasıl kötü oynar sorusunun cevabı taktikten başka bişey değil.
  • beşiktaş taraftarının belki de takıma en kötü etkiyi yaptığı maçtı.

baki hepimizin malumu evet. o mevkide ibrahim -çoban- üzülmez dahi ondan daha iyi oynar. bu da kabul. ama baki sol kanattan biriyle verkaça girmiş tam orta yapacak, "illa baki'ye her top geldiğinde ıslıklayacaz biz" adamcıkları tribünden ıslık yağdırıyor. helal. yahu adam orta yapacak iki dakka durun be.

burada da bitmiyor. iki değişiklik yapmış beşiktaş, üçüncüsünü tigana baki'yi almak için yapıyor. ileride belki ibrahim akın, gökhan güleç falan girerek ileriyi hareketlendirebilecekken, üçüncü değişikliğimizi daha fazla gol yememek için yapmış olduk.

o kadar teknik adam var beşiktaş'ta, ama kaleyi gören abanıyor. defans oyuncuları da kısa paslarla atak olgunlaştırmak yerine doldur boşalta yöneliyor, goller allaha kalıyor.

bir de beş golün beşi de defans ikramı olur mu ya?? bundan daha az hata yapılan halı saha maçları gördüm ben.

bir de kleberson'dan bıktım ben. ilk maçından sonra clever son başlığını açmıştım halbuki. bu kadar mı isteksiz ve yararsız olunur yahu...

kleberson'la koray torpilli herhalde taraftardan. ben olsam ıslıklayacağım kleberson olurdu. baki'nin kapasitesi belli sonuçta, onu alanda kabahat. ama kleberson?

bi de trabzon'lu olsam gökdeniz'a acayip küfürler ederdim herhalde, bomboş giderken ayağından top açmalar, birebir şutları kaleciye saplamalar, üstten autlar. rezaletti gökdeniz.

ersen martin dışında güzel top oynayan bir adam yoktu sahada. rezil bir maçtı vesselam.
  • adrenalin oranlarini hemen oyunun tamaminda en ust seviyede tutan mac.
    he zamanki gibi besiktas taraftarinin mantiksiz on plana cikma cabasi takimlarina bir katki saglamamistir. gokdeniz in doping yapip yapmadigi kontrol edilemesi gerek pek aliskin degiliz turk futbolunda 90 dakika ter doken futbolcuya o nedenle diyorum. marcelinho ile kol kola sogukkanli bir sekilde uc bes pozisyon kacirsada gokdeniz maci trabzon adina kurtaran adam oldugu kesindir. tigana nin gunahini bosuna almamak gerek trabzon bu istegiyle her tur besiktasi yenerdi. hatta gitti gozuken eafada ispanyol takimini bile eleyebilir bu futbol arzusuyla, tabi macta diger futbolcularin da one cikmasiyla.
  • artan hemoroid ağrılarımı daha da azdıran maç. maçın son dakikalarında burak son adam olarak gökdeniz'i düşürmüştür. işte bu maçın özeti budur. gol atmakla görevli bir forvet defansta son adam olarak görev yapıyorsa orada herkesin durup düşünmesi gerektiği kanaatindeyim. baki mercimek'in çıkarılması yararlı gözükse de yerine giren ibrahim üzülmez de defansına hiç yardımcı olmadı. beşiktaşın hücum yükünü kaldıran oyuncular ise uzaktan şut atmaktan başka bir şey yapmadı. topu yere indirip sürmek ise bir tek kleberson denen oyuncumuzun aklına geldi ve aslında şark cephesinde yeni bir şey de yok hücumda arzulu ama etkisiz beşiktaş, defansında yerlerde süründü. ya yiter ya dedirtip, allahın adını verdim bir gol atın artık çığlıkları, kazara atılan bir golle yatıştırılsa da olmadı, olamadı. basur ettiniz beni allahsızlar, neyse gidip sıcak suya oturuyorum. herşeye rağmen arzu, istek var bu takımda..
  • tigana'nin taktik anlayişinin en az riza çalimbay kadar basmakalip oldugunu ispatlamiştir bu maç.

mert nobre yerine bobo'yla oyuna başlayan,
    baki mercimek'i dl oynatan,
    ricardinho - nobre degisikligi yaparak besiktasin sol kanadini bomboş birakan,
    bunun ustune ibrahim akin kenarda otururken oyuna ibrahim üzülmez'i alan - tabi ki de bakiyi de çikarip akin'i alsaydi bu sefer sol kanat otoban olurdu lakin baki'nin şu hale gelmesine sebep olan ve yenik durumdaki bir beşiktaş'in 3.oyuncu degişikligi hakkini çope atmak zorunda birakan adam da tigana'dir-,
    koray avci gibi beşiktaştaki performanslari kiyaslandiginda 10 kleberson gucunde olan bi adami israrla defansin ortasinda oynatarak defansi mahfeden,
    oyuncu seçimleri ne olursa olsun, o oyuncularla mantikli bir defans kurgusu oluşturamayan ( beşiktaşin yedigi ilk 2 golde gokhan zan ve koray avci nerelerde gezmekte isteyenler açip baksin-),
    elinde belkide turkiyedeki en iyi amc'ler olmasina ragmen, koskoca beşiktaşa maç boyunca 2 tane organize atak yaptiramayan (beşiktaş'in attigi gollerde bir organizasyon sezen yoktur herhalde?!)

bir teknik adam, her ne kadar adam olsa da, beşiktaş'in başindaki adam olmak için yeterli kapasitede degildir.

tigana gençlere guveniyle sükse yaparken, gökhan güleçler, ibrahim akinlar, mehmet sedefler, serdar özkanlar birden gözünden kayboluverdi..

istedigi herkesi bulup her soruyu soran ömer güvenç gidip tiganaya şunlari soramamiştir:
    1- ey tigana, mehmet sedef gibi bi adam varken baki mercimek de ne ola ki? nerde senin gençlere güvenin?
    2- su kleberson ne yaparsa yapsin bu takimda banko oynayacak mi? ( bir insan ayagina aldigi her topu defanstaysa kaptiran, ataktaysa daglara taşlara vuran bir adama nasil tahammul edebilir)
    3- ali guneş ne yapti da aylardir sakat adam tak diye ilk 11e girdi?
    4- bi gökhan güleç vardi ne oldu ona?
  • besiktas in defans blokunun sadece bu maç için değil tüm sezon için korkuttuğu maç.
    koray: tek hatası belki 3. goldeki hatasıydı ama bu kadar bariz ve feci bir hatanın diğer arkadaşlarının çok kötü olduğu bir maça rastlaması hatanın mazur görülmesini engelliyor.
    gökhan zan: hücuma desteği, hava topu hakimiyeti ekstra olsa bile gökdeniz in attırdığı ilk golde yediği çalımdaki hamle hatası(ki bu şekilde bir hamleyi, en acemi defans oyuncusu bile yapmaz/yapmamalı).
    baki mercimek: ersen martin in attığı her iki golde de gökdeniz in yanında en çok payı olan futbolcu idi.

bir de beşiktaş ın takım olarak kendi yarı sahasında dahi sürekli kısa paslara yönelmesi avantaj olabilecek bu oyun şeklini dezavantaja çevirdi.

hafta arasındaki cska sofia maçı nda bu tür bariz yanlış ve hataların en aza indirildiğini görmeyi umut etmekten başka çare yok.

tüm bunlara ek olarak gökdenizve marcelinho nun güzel oyununu da atlamamak gerekiyor.
  • beşiktaşımın sağdan soldan sarı fırtına metin tekin gibi bindiren gökdeniz'i bir türlü durdurmayı başaramadığı ve yine bu adamın yaptığı üç asist sonucunda kaybettiği maçtır.

maç kazanılsaydı burada kendi çapımızda man of the match'i seçecektik. ama kaybedildiği için bir kurban bulmamız gerekiyor. bunu yaparken de 5 milyon euroluk, 10 milyon dolarlık oyuncuları hedef gösteremeyeceğimize göre, en zayıf halkayı infaz etmemiz gerekiyor. bu da kim; takımın adeta lanetlenmiş mevkiinde* oynamak zorunda bırakılan, bedavaya transferi gerçekleştirilmiş olan baki mercimek.

ama, evvela şu soruya hep beraber bir cevap arayalım; gerçekte beşiktaş'ın bu maçta bir sol kanat oyuncusu var mıydı?

bir saniye geçti, düşünme hakkınız doldu. elbette ki yoktu. kafa patlatmak yersiz. lig tv'nin maç öncesi takımların sahaya dizilişini gösteren grafiğinde sol kanatta ricardinho'yu görürüz. bile bile lades. fm ye baksan ricardinho gayet rahat bu mevkiide mücadele edebilir. ama yine aynı fm ye göre sergen yalçın da sol kanatta oynayabilir. vay babanın kemiğine. sonuçta elde ne var, sürekli göbeğe giren ve delgado'ya ayak bağı olan bir adam. peki mağşubiyetin sorumlusu dünya yıldızı ricardinho mu? elbette değil..

o halde tüme varmaya devam edelim. bakalım nereye çıkacak işiğn sonu?

ricardinho gerçekten önemli bir oyuncu. bittabii kendisinin sol kanatta tam kapasite mücadele etmek gibi bir iddiası olmamıştır eminim. tigana'nın kafasında elbette buna uygun bir taktiksel kurgu vardı. bana göre doğru olan, ricardinho'nun maça yedek başlamasıydı. hocanın da aslında böyle düşündüğüne eminim. ama bakın haftaiçinde yönetimden hocaya nasıl bir talimat geldi;

http://www.e-kolay.net/…id=279&hid=6&haberid=415584

e şimdi hoca naapsın, ricardino* naapsın, önünde adam olmayan baki mercimek naapsın? sonrası daha da trajik, ricardinho'nun yerinde bir kararla oyundan alınıp yerine nobre'nin girmesi, ve ileri uçtaki burak'ın sola kayması.. evet yanlış duymadınız, bu değişiklikten sonra burak yılmaz sola kaydı ve uzaktan çektiği etkili şutlar dışında bir etkinlik gösteremedi. halbuki öncesinde rakip savunmayı hırpalayan, hata yapmaya zorlayan bir görüntüsü vardı. halbuki ibrahim akın sola, burak da serdar'ın yerine sağa kaymış olsaydı emin olun çok daha farklı bir şekilde neticelenirdi maç. ne baki'nin, ne ricardinho'nun, ne de burak'ın solda oynamasının hiçbir anlamı yok. sayın başkan demirören, sahaya çıkması gereken kadroya işte böyle karışırsa, tigana da böyle sıçar sıvar. sayın başkanımızın beşiktaş'a olan sevgisinden, bağlılığından zerrece kuşkum yok. ama bu tür hareketlerin kulübe büyük zarar vereceği aşikar. yönetim kendi işini, teknik kadro kendi işini yapacak. bu mustafa kemal'in, osmanlı subaylarının aktif siyasete girişmemelerini istemesi, salt ordu işleriyle alakadar olmalarını istemesi gibi bir durum. yoksa böyle mağlubiyetler sonrası kurban aramakla bir yere varamayız. koca susurluk skandalının sadece korkut eken'e patlaması gibi, bu yenilginin faturasını da baki'ye çıkarmaya kalkarsanız, ben de bir dakika karanlık eylemi yapar, sizi protesto ederim. hadi öptüm.
  • 2006 2007 sezonuna futbol anlaminda gecen 2 seneden bile daha kotu baslayan besiktas ta, bardagi tasiran damla olmus mactir. ortasaha elemanlari ortalamanin uzerinde olan bir takim karsinda dustugu acizlik belki de hayirli bir bicimde gozler onune serilmistir. aslinda vestel manisa macinda da denizli macinda da hatta 3-1 kazanilan konya macinda da besiktas in sikintisi gorunmus ve ligin henuz basi denilerek gecilmisti. ama artik ligin basi falan degil. oynanan futbol, sahadaki mucadele, defansif sikintilar, kadro secimindeki tutarsizliklar. neredeyse 1 senedir besiktas in basinda olan tigana nin bundan sonra bu aksakliklari duzeltecegine inanc giderek azalmaktadir maalesef.

takim olarak siradan bir anadolu takimina bile baski kurmaktan aciz, orta sahasinda oynayan en mucadeleci oyuncunun kleberson oldugu, ust uste yapilan pas sayisi tas catlasa 3 olan bir takimin zaten bir buyuk takim olarak buyuk hedefler kovalamasi hayalden ote deli sacmasi olur sayin seyirciler. gunumuz futbolunda hucum da defans da takim halinde yapilir. sen eger orta sahaya rakibin defansif ortasaha oyuncusuna bile pres yapmaktan kacan 3 tane orta saha oyuncusu koyarsan ne oyunu domine edebilirsin ne de savunma yapabilirsin.
    4312 taktiginde gidip defansin onune kleberson ricardinho gibi o duzenin adami olmadigini bas bas bagiran adamlari oynatirsan, defansin gobeginde defans oyuncusu olmadigi herkes tarafindan bilinen koray i koyarsan, futbolcu olup olmadigi bile tartismaya acik baki yi sol kanada koyarsan, mac kazanmak icin rakibin yapacagi hatalari beklemekten baska umudun da kalmaz. zaten bende de kalmadi umut falan.

son bir nokta: turkiye liglerinde son 10 seneye bakildiginda defansin ortasinda yabanci oyuncular oynatmayan tek bir sampiyon ciktigini rahatlikla gorebiliriz. o da lucescu yonetiminde bulent ve emre yi oynatan galatasaray. milli takimin da bu bolgede cektigi sikinti goz onune alindiginda durumun vehameti daha acik bir sekilde ortaya cikar. tigana 9 ay icerisinde bu zaafi goremedi ne yazik ki. bir bilen de soylemedi belli ki. simdi koca besiktas defansi normal yeri defansif ortasaha oyuncusu olan koray in yonetiminde yaklasik 9 aydir.
  • (bkz: http://www.kartalhaber.com/haber.php?haber_id=7903)
    basri baykoc un olayi ozetleyen cillop gibi yazisi
12 entry daha