şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 6.10 seviyesini test edecektir. eger asarsa onunde 6.25 var.

  edit: simdiden 6.3'u gordu. oysa bu entry ilk yazildiginda (dun) dolar 5.5 civariydi.
 • (bkz: #77241110) bu entaride fiyatlamalarin ne seviyede olduğunu söylemiştim. özelden küfür yemiştim. hala aynı fikirdeyim.
 • batarsak yeşillendirin
 • 1 $ = 6,4048
 • ekim ayında çok ciddi dış borç ödemesi olduğundan, döviz kuru bu bilgiye göre şekillenecektir.

  dahası türkiye merkez bankası para politikası kurulu ayın 13'ü toplanıyor, piyasanın beklediği 500 baz puanlık faiz artırımına giderse başka, faizi daha düşük belirlerse başka, faize hiç dokunmazsa başka türlü tepki verecektir döviz.

  bir başka önemli bilgi abd merkez bankası fed'in yapacağı faiz artırımları ile alakalı. açıklamaları takip edin. mesela 2019 için kaç faiz artırımı öngörüyorlar, 4 seferden fazla olursa başka yöne 4 seferden az olursa ona göre döviz piyasası hareketlenecek.

  yatırım tavsiyesi olmadığı gibi, kurun nereye gidebileceğine dair kelam bilgi yazmadım. sadece kuru hareketlendirecek gelişmelerin neler olduğuna dair bilgi verdim.

  not: ulan götümüzden korkuyoruz bir şey yazarken. sadece ekonomi konusunda değil, eşime whatsapp'tan bir şey yazarken bile tedirginim. espri bile yapsan devletin güvenliğine saldırı gibi görülür, alırlar içeri sittin sene meramını anlatamazsın. ve evet en ileri demokrasi var bu ülkede, o kadar ileri ki ışık hızında gidiyor.
 • mevzuyu biraz açalım.

  yılanoğlu haftayı kademeli bir düşüşle kapattı. bu düşüş formasyonu bayramdan önce mb' nin hamleleri karşısında düşen doların durumuna benziyor. ne olmuştu hatırlayalım: dolar 8' lere dayanmıştı sonra mb bir dizi geçici önlemle kurun ateşini söndürmüş ve kademeli bir düşüşle 5.70' lere kadar gerilemişti. bayramdan sonra ise tekrar yükselmiş ve 6.80' lere kadar çıkmıştı.

  şimdi ne oluyor?

  şimdi ise mb' nin yeni ama bir o kadarda gizemli bir hamlesi geldi. 13'ünde yapacakları toplantıya yönelik bir açıklama yaparak piyasayı faizin arttırılacağına dair beklentiye soktu. bu açıklamadan sonra ise -dolar diğer para birimleri karşısında değer kazanmasına rağmen- usd/try kuru kademeli olarak düşmeye başladı. burda mb' nin yaptığı açıklamanın kura etkisi çok açık. bu düşüş haftayı 6.40' la kapattı ve grafik son 1 saat yatay bir seyir izledi.

  ne olur?

  şuanda benim kanaatim şudur: 'mb faiz arttıracak' beklentisi 'mb zaman kazanmaya çalışıyor' beklentisine dönmeye başladı. bu kademeli düşüşün önünü kesip dolarda bir kıpırdanmaya sebep olabilir. son bir saatlik yatay seyirin bundan kaynaklandığını düşünüyorum. bununla beraber ayın 13' ü zurnanın zırt dediği yeri temsil ediyor. uzun vadede doların akıbeti mb' nin yapacağı hamleye bağlı. hatta kaç baz puan faiz arttıracağına bile bağlı diyebiliriz. göstermelik bir faiz arttırımı yaparsa (100 - 125 bp) yılanoğlu fişekleyebilir. makul bir faiz arttırımı yaparsa kısa vadede ateşini alabilir ama piyasa bunu alım fırsatı olarak değerlendirip tekrar yükselebilir. zaten birçok otorite uzun vadede usd/try kurunun yükseleceğini öngörüyor.

  not: yatırım tavsiyesi değildir.
 • sabah saatlerinde 6.30’lardan işlem görecek olup, dolar borcu olan bankalar ve şirketlerin bu seviyeden yoğun alımları neticesinde gene 6.50’leri test edecektir. ytd
 • enteresan durum yasanmazsa yarın borsa cosar, dolar düşer türkiye bu oyunu bozdu naraları gelir.
 • perşembe gününe kadar 2 aşağı 1 yukarı seyir bekliyorum.
  13 eylül ppk toplantısı sonucun da açıklanacak faizin +200 bp üstünde olmasını tahmin ediyorum.
  6.60 üstü kapanış olmadığı sürece tl faizde kalmak daha mantıklı. hee evet, ytd.
 • vakıf bankta dolar 4.x tl :). bu ne şimdi hortumlama sırası buna mı geldi