şükela:  tümü | bugün
  • malum 3 aylık tatilin başlaması ile ortaya çıkmış işgaldir.

fizikçiden matematikçiye fink atıyorlar kumsalda. bedenci hariç hepsi mutlu. bedenciler 12 ay tatil yaptığı için onlara sıradan geliyor.

turizm sektörü sayenizde çok canlı sevgili öğretmenler.
  • bu öğretmenler size ne yaptı yahu.
  • taksicisi ötv ödemeden araba alır, yıl boyu öğrencilerine bir halt öğretememiş hoca yazın bunun mükafatı olarak 3 ay maaşlı tatille ödüllendirilir, erkeği 1 ay evli kaldığı ikiyüzlü karısından boşandığı için ömür boyu nafaka ödemek zorunda kalır. neresinden tutarsanız elinizde kalan bir sistemde çok da sorun olmayan işgaldir
  • geri zekalı turnusolu olan başlık. öğretmenler dün ve bugün hafta sonu olmasına rağmen seminerdeydi. muhtemelen ay sonuna kadar da seminerde kalacak.

memurların ortalama yıllık tatilleri 30 gündür. bu 30 günlük tatil pazartesi cuma beşer günlük periyotlarla kullanıldığında 6 haftaya tekabül eder. öğretmenlerin ise 8.5 hafta gibi bir tatili vardır.

öğretmenler çok hasta olsalar bile kolay kolay doktora gidemez rapor alamazlar. çünkü okula bir gün bile gitmezse eğitim öğretim aksar çocuklar sınıfta başıboş kalacağı için başlarına bir şey gelmesinden korkar.

diğer memuriyetlerde ve özel sektörde birileri rapor almayı kendini hak olarak görür. rapor hakkından 20 gün kaldı 25 gün kaldı diye konuşan çok memur gördüm ben ise meslek hayatımda kızımın doğduğu hafta dışında hiç rapor almadım. öyle kolay rapor alabilem öğretmen arkadaş görmedim. özellikle branş öğretmeni iseniz bunun zaten pek mümkünatı yoktur

10 senelik öğretmenim. kışın ek ders dahil elime geçen maksimum para 3700 lira. matematik öğretmeniyim üniversite sınavında benim yaptığım netin yarısı kadar net yapamayıp maden mühendisliğini kazanan ben 92 kpss puanıyla zar zor atanırken 60 puanla atanan bir maden mühendisi görev tazminatı hariç 5500 lira maaş alıyor. yıllık izninin dışında pek çok zamanını raporlarla değerlendiriyor.

gerek özel sektör gerek başka memuriyetlerde memurlar sabah iş yerine gidip rahat rahat kahvaltılarını edip mesaiye öyle başlarken ben 10 dakikalık bir teneffüs arasında bir tostu ancak yiyip kahvaltı yapabiliyorum

bir öğretmen eğer o gün nöbetçi ise sabah 8'den akşam 3 e kadar ne kahvaltı ne de öğle arası öğle yemeği yiyebilir. çünkü okulda öğrenci olduğu müddetçe görevlidir ve iki öğrenciden biri diğerini itse diğer öğrenci zarar görürse hesabını iten öğrenciden değil nöbetçi öğretmenden sorarlar o yüzden görev yerini asla terk edemez iki lokma şurada atıştırıyorum diyemezsin.

resmi bayramlarda özel sektör ve kamu sektörü tam gün tatil yaparken öğretmen okula gidip günün yarısını söz konusu bayram ile ilgili törende geçirir.

başka işyerlerinde arada bir kendinize zaman ayırabilir çoğu zaman oturarak çalışırsınız ama bir öğretmen için hele benim gibi branşı matematik, fen, vs. olan öğretmenler için bu mümkün değildir bu öğretmenlerin büyük çoğunluğu mesleki hastalıkları olan kronik faranjitin yanına bir de varisi eklerler.

pek çok kamu binası ve özel firma ofisleri ulaşımı kolay merkezi yerlerdedir ancak okullar özellikle ilk ve ortaokullar hayatınızda görmediğiniz çoğunuzun hiçbir zaman gitmediği merkezden uzak ücra yerlere ulaşımı zor bölgelere kurulmuştur. öğle arası bırakın yemek yemeyi bir simit alabilecekleri yer bile yoktur

hemen hemen tüm kamu kuruluşlarında ve özel sektörde merkezi noktalara yakın olup yemek vesaire imkânlarının fazla olmasının yanı sıra oldukça ucuza bazı yerlerde ücretsiz 4 çeşit öğle yemeği çıkar. maliye memurları ptt memurları belediyede çalışan memurlar gümrük bakanlığı kültür bakanlığı personelleri devlet su işleri ve aklınıza gelebilecek tüm kamu kurum ve kuruluşlarının yemekhanesi vardır ancak öğretmen için böyle bir imkan yoktur evden getirdiği sefer tasıyla öğle yemeğini yer. arada bir para arttırıp dışarıdan yemeye kalksa ne gidebileceği yer nede sipariş getirebilecek bir yer vardır.
  • muharrem ince’nin öğretmen olmasından ötürü “belli bir kesimde bu kutsal mesleğe bir antipati mi oluşturmaya çalışıyorlar acaba?” diye düşündürten başlık.

sonuçta işin içinde öğretim var, eğitim var, bilim var, kültür var, değişim var...

tanımsı: paçalı don işgalinden yeğdir.
  • "cumhuriyet sizden "fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür" nesiller ister." demiş atatürk ama bazıları onursuz ve ahlaksız olmayı seçmiş.
  • ya hakikten öğretmenler siksin sizi. ne taktınız ya