• gençliğin iflahını kurutan 40-60 yaş arası güruhun yine yüksek perdeden sanki her şey güllük gülistanlık, fırsatlar ülkesi türkiye'de çabalama ile bir şeyler başarılabilirmiş gibi nasihat verme tarzında söylemidir.
    beyefendi ya hayal aleminde yaşamakta ya da çok hollywood filmi izlemiş, ülkenin içinde bulunduğu, gençlerin umutlarını ve hayatlarını sömüren hatta affedersiniz s*kip atan durumun tam anlamıyla farkında değil.
    öyle bir ülke düşünün ki
    - liyakat bitmiş olsun, hiç okumadan, hatta çalışmada maaş bağlanan ve her ay düzenli olarak maaşlarını çeken insanların olduğu
    - yıllarca okuyup gençliğinden, değerli vaktinden, sağlığından, maddiyatından ödün vererek kıytırık bir maaşla zar zor geçinmesine yetecek bir meslek için uğraşmasına, bütün sınavlarda başarılı olmasına rağmen atanamayan ve intihar eden genç insancıkların olduğu
    - evine, çoluk çocuğuna iki lokma bir şey götürebilmek için kan emici patronların her türlü istismarına dayanmaya çalışan, bunun da yetmediği gibi günde 12 saat çalışarak yoksulluk sınırının altında maaş alan ve yine yetmediği gibi gözü dönmüşlerin biraz daha fazla para kazanmak için güvenlik tedbirlerini yok saymasıyla yerin metrelerce altında ölen ve sevdiklerini geride aç ve savunmasız bırakan işçilerin olduğu
    - bir ihale ile yedi sülalesini doyurmaya yetecek kadar fazla para alan yandaş şirketlerin olduğu
    - başka ülkelerin bırak oturma iznini, turist vizesini bile zar zor vermesine rağmen hop diye, hala neyi amaçladıklarını anlamadığım bir şekilde, milyonlarca işe yaramaz ve toplum psikolojisini, düzenini bozan mültecilerin şakkadanak ülke sınırları içine alındığı, yetmediği gibi bunlara ayrı bir alan ayrılıp topluma karışmalarının engellemesi yerine toplum dinamiklerini bozacak şekilde şehirlere salındığı
    - kendini seçen halktan 20 kat fazla maaş alan vekillerin olduğu
    ve saysam sabaha kadar sayabileceğim daha neler nelerin olduğu bir ülke burası. kime neyi anlatmaya çalışıyorsun efendi! zengin güruh fildişi kulelerine çekilmiş, hayatın ve bunun üstüne türkiye'nin üstesinden gelmeye çalışan fakirleri yargılamakta.
    gençliğin durumunu merak edenler için şu an tam olarak bu şekilde;
    gençlik
  • iyi konuşuyor hoş konuşuyor ama degerlendirme yaparken ülkenin durumunu gözden kaçırıyor yada görmek istemiyor. gençler napsın heryer içi boş üniversite olmuş, bizim 20-30 binle girdiğimiz bölümler şuam 300 binle adam alıyor. her sene eğitim sistemi değişiyor. müfredatlara sürekli bir şeyler ekleyip çıkarıyorlar. herkes yalama oldu. sen çıkıp siyasilere ulan siz napıyorsun demiyorsun gençlere sitem ediyorsun. gençler napsın parti peşinde koşmayan gençler biraz sivrilince önüne taşı koyuyorlar. boş bir tweettir.
  • biraz sert olacak ama salak salak konuşmuş bir kişidir. böyle açıklamalarla hezeyanda bulunuyorsun ya gençler hakkında sana bir almanak yapalım şöyle kısasından da olsa açar okursan elbet , geyik yapıyorlarmış , o geyikse senin yazdığın alageyiklik , 2002 den beri orta okul , lise ,birinci üniversite ve iş hayatım esnasında olan olaylardan bazılarını yazacağım (azıcık uzun olacak 17 sene dimi ama azıcık olsundu)

2006;

"danıştay, türban’la alakalı tarihi karar aldı.
    dava konusu neydi?
    türbanlı öğretmen, anaokuluna “müdür” olarak atanmış, ancak, hemen görevden alınıp, bir başka okula “öğretmen” olarak gönderilmişti. bu nedenle mahkemeye başvurmuş, müdürlük görevine iadesini istemişti. dava dönmüş dolaşmış, danıştay 2’nci dairesi’ne gelmişti. alınan kararda... okulda türban takmadığını söyleyen öğretmenin, kimliğinde türbanlı fotoğraf olduğu, okula gidip gelirken de türban taktığı belirtilmiş; kamu görevlisinin türbanla yöneticilik yapamayacağına, müdür olamayacağına hükmedilmişti.
    dinci basın bu kararı çarpıttı, “sokakta bile başörtüsü takmamızı yasakladılar” şeklinde sundu... vakit gazetesi “işte o üyeler” manşeti attı. kararda imzası olan danıştay üyelerinin fotoğraflarını yayınladı. açıkça hedef haline getirilmişlerdi."

bak bundan sonra neler oldu ;

"danıştay basıldı.
    alparslan aslan isimli saldırgan, danıştay 2’nci dairesi’nin toplantı halindeki üyelerine 11 el kurşun sıktı. başkan yücel özbilgin hayatını kaybetti. mustafa birden, ayla günenç, ayfer özdemir ve tetkik hâkimi ahmet çobanoğlu yaralandı. vakit gazetesinin “işte o üyeler” manşetiyle açık hedef haline getirdiği heyetin, tamamı vurulmuştu."

2007;
    "istanbul’da özel güvenlik şirketinde çalışan nurullah ilgün adında biri, ankara’ya, yök binasına geldi. yök başkanı profesör erdoğan teziç’le görüşmek istediğini söyledi. içeri sokmadılar. silah çekti, havaya üç el ateş etti, kaçtı, yakalandı. “yök başkanı siyaset konuşuyor, üstüne vazife olmayan işlere karışıyor, öldürme niyetim yoktu, korkutmak istedim” dedi."

hukuktan emsal örnek verdik , eğitim üstünden emsal örnek verdik ki daha niceleri var bunlar baştan aldıklarım , bir tane de ekonomiden verelim ;

yine 2007 ;

"sabancı holding, yatırımcı konferansı düzenlemiş, yabancı fon temsilcileriyle başbakan’ı buluşturmuştu. yabancılar endişelerini dile getirdi. “parayı türkiye’ye yöneltmemizin en önemli nedeni, türkiye’nin laik olması... bu ülke önümüzdeki dönemde laik kalabilecek mi?” diye sordular. başbakan sakince cevapladı, “laiklik, anayasa’nın değişmez ilkesidir, endişeniz olmasın, türkiye gelecekte de laik kalacaktır” dedi."

gel şimdi 2018/2019 civarlarına

yapılan "atı alan üsküdarı geçti" seçimlerinde başkanlık sistemine geçildi , bir rahip ile daha sonrasında eur/dolar 3 lerden 7 lere 8 lere fırladı bir ayda değil , bir haftada değil bir kaç günde değil neredeyse bir gecede !

sivil toplum örgütleri imiş , hiç bulaşmıyormuş , belediye seçimini haklı kazanan bir istanbul seçimini " hiç bir şey olmadıysa bir şeyler olmuştur" gibi bir cümle ile 200 küsür sayfalık "hiç bir şey yazmasa da bir şeyler yazan"bir karar ile hukuksuz iptal edildi seçimler, umutsuzmuşlar şimdi sana söylerdim de bir şey gg oluyor ;

ne yapaydık her şeyi bırakıp oturup kırtasiye mi işleteydik*bütün bunları gören toplum , çok kaliteli iş yerlerinde bile başarılı insanları ya da gelecek vaad eden insanları sırf koltukları tehlikeye girecek korkusu ile öyle ya da böyle işten attıyorlar haberin var mı *

gözlüklerine boncuk boncuk bıraktığım bu kadar sövmeye sövülmeye mecbur bıraktınız insanları , senelerdir ona buna höt zöt çekmenin yaşam tarzı olduğunu sanarak büyüyen bir nesil oluştu çıkıyor izlandaya " götünüzü keseceğiz kadınlarınıza bineceğiz" diye tercüme yapıyor ülke gündemine düşüyor

çok da güzel yaptım terk ederek asıl bunu meşru kılan sisteme , cahilliğe yazıklar olsun söylettiği için şu cümleyi , kısacık insan ömründe mecbur mu insanlar bu saçmalıkları çekmeye " stk " imiş tam sss lan tırrek demelik, nasıl sinirlendim ya...
  • ucuz populizm kurbanı olmuştur...
  • bir üst jenerasyon ülkenin anasını sikmeseydi belki gençlerde umut olurdu. hasbelkader kendini geliştiren, o elinde telefon diye dalga geçtiğiniz gençler yurtdışında değer görüyorlar, burada o gençler en iyi ihtimalle sürünmeye yetecek kadar maaş, en kötü ihtimalle ise hapis/vatan hainliği. verdiğimiz oy bile geçersiz amk siz neden bahsediyorsunuz lan?

bir bok bildiğini sanan sik kafalı mallar sanki tespitin alasını yapmış gibi çıkmıyorlar mı, deliriyorum. yurtdışında olsam 6-7 bin euroluk iş yapıyorum ama 4-5 bin tl giriyor cebime, üstelik bu parayı da kafama göre harcayamıyorum, istediğim gibi yaşayamıyorum. neden durayım bu ülkede?
  • heves katili egosu yüksek insanların yöneticiliğinin makbul olduğu, toplumun çoğunluğundan farklı olmanın ayıp, yasak, kötü olduğu, kendi başına karar alıp bir işe girişmekten koca koca adamların bile it gibi korktuğu bir kültürde, yeri geldiğinde muhalifinin bile bu anlamda destek verdiği cezası bol bir hükümet ile yaşıyoruz.

şimdi bu kimin eseri ise önce onlar bir konuşsun, niye böylesiniz. ve peki tamam, hemen ben sakladığım ve biriktirdiğim, hevesli olduğum işlerin peşinden gitmeye ve ülkemi daha da güzel bir yere çevirmeyle ilgili eylemleri yapmaya ve kendimi ifade etmeye başlayacağım. ama benim güvenliğimi sağlamanız şartıyla, sağlayabilir misiniz?

ama neden bu söyledikleriniz esasen aptalca biliyor musunuz? yurt dışına giden herkesi aynı kefeye koyuyorsunuz. halbuki bu insanlar hicret kültürü olan bir dine ağırlıklı olarak, tarih boyunca farklı coğrafyalara göç edip yaşamını devam ettirmiş bir halka mensup. eğer istediği hayatı ve isteklerini başka bir coğrafyada yapabilecekse neden burada beklesin ki? hem burada kalmıyor, burada denemiyorsunuz diyeceksin, hem de dışarı gidenin tekrar dönme veya gittiği yerden ülkeye faydası ihtimalini de sıfır göreceksin.

işte mesele de bu; sizin yaş grubu demeden önce emin olacağım... aha işte x kuşağısınız ve o kadar özgüvensizsiniz ki genç nesle güveniniz yok ve egonuz o kadar yüksek ki sizden başka kimse sizin yaptıklarınızı yapamaz diye düşünüyorsunuz. varsa bu insanların sorunu bu ülkede, sizin yaş grubu ve yaşadıkları değişim dönemini anlayamamalarıdır. y kuşağını anlamak diye eğitim almış insanlarsınız bugüne bugün, eğitimle uğraşacağına bi dönüp sorsaydınız arkadaş sorununuz ne diye. sahi sordunuz mu hiç cem bey?? sanmıyorum ama?
  • hükümeti eleştirmek kolaycılığı varken, her boka bahane bulan ama bir boka yaramayan kitleye laf çarpma hatası yapmış. bunlar böyle cem bey her boka bir şey bulurlar ama bir şeyin ucundan tut dersen bir siktir git cevabı alırsın. :)
  • koca koca insanlar gençlerin fikirlerini önemsemesin, eğitimde kendi istedikleri müfredatı uygulayıp gençleri deney faresi gibi kullansın, sivil toplum çalışmalarında maddi manevi herhangi bir destek vermesin, sonra gelip sosyal medyadan "gençlik elde telefon geyik muhabbeti içinde daha kaç yıl heba edecek ömründen" desin. o ömrü gençler kendileri değil, onların hayatına izinsiz yön verenler heba etti.

imkanı olan gitsin bu ülkeden. çünkü umut yok.
  • böyle tiplerin de kanaat önderi gibi gençlere dair eleştirel beyanlarda bulunmasına ifrit oluyorum anasını satayım. baba parası ile büyümüş, 6 yıl amerika'da hayatını sürdürmüş, 5 dakika suya tirit ekonomik gelişme aktarıp, program sonrası viskisini içip hayatına bakan tipler, gençlere sözde motivasyon yüklemeye çalışıyor.

işini iyi yap, daha çok faydan olur.
  • geziye katılımış bir nesile söylenmeyecek sözler etmiştir.
hesabın var mı? giriş yap