şükela:  tümü | bugün
  • öncelikli olarak bu zamana kadar yaptığım başvurulardan sonuç alamadığım için konuyu bugün tarihiyle yazıp başlık açtım. yardımlarınızı ve önerilerinizi bekliyorum. teşekkürler.

not: lütfen bir yargıya ulaşmak için okumanızı rica ediyorum. hatalı olduğum yönler var, kabul ediyorum. bazen dikkat dağılabiliyor işte. ama iş bankasının da bana göre çok net hataları var. en büyük hatası parayı hesabıma geri yatırıp sonra benden habersiz geri çekmeleri olmuştur.hiç yardımcı olmamaları da ayrı bir sıkıntıdır. son olarak aynı hataya başka arkadaşların düşmemesi de başka bir amacımdır. benim zaten kaybedeceğim bir şey yok. parayı da ödedim ayrıca. ama içime sinmiyor işte.

02.03.2019 tarihinde saat 19:22’de girdiğim bir internet sitesinde iş bankasına ait maximum kredi kartının reklamını tıklayınca iş bankası ara yüzünün tıpkısının aynısı olan bir siteye hesap numaram ve mobil onay şifremle giriş yaptım. fakat bu site yoluyla bilgilerimi ele geçiren dolandırıcı veya dolandırıcılar maximum mobil uygulamama girerek 19:27 ile 19:32 arasında 4543 --------- 0712 numaralı iş bankası maximiles kredi kartımdan (kartı kapattığım için numarayı gizlememin bir anlamı yok) 8 farklı işlem ile toplam 11.344,83 tl çekim yapmışlardır. (3d security onay mesajı da gelmedi)

normalde internet işlemlerine kapalı olan kredi kartım online işlemlere açık hale getirilmiş ve muhtemel online olarak sanal postan çekim yapılmıştır. maalesef çekimin nasıl yapıldığıyla ilgili iş bankası bana bu konuda bilgi vermemiştir. kredi kartım sanal veya online işlemlere açıldığı zaman her zaman gelen mesaj ya da buna benzer bir uyarı bilgisi telefonuma gelmemiştir.
    saat 19:32’de telefonuma bu 8 şüpheli işlemden sadece ilk 3 tanesiyle ilgili uyarı mesajı gelince hemen aynı dakikada 19:32 de kartımın kapatılması mesajını iş bankasına ilgili birimi olan 4402 ye gönderdim. hemen 1 dakika sonra 19:33’de iş bankasının müşteri hizmetleri numarası olan 0850 724 0 724 numarasını arayıp kartımı iptal ettirip yapılan işlemlerin bilgim dışında olduğunu söyleyip durdurulmasını ya da iptal edilmesini rica ettim. fakat telefondaki bayan bunun mümkün olmadığını işlemin hiç bir şekilde iptal edilemeyeceğini mailime göndereceği harcama itiraz formunu doldurup bu işlemlere itiraz etmem gerektiğini söyledi. ayrıca konuyla ilgili suç duyurusunda bulunmam gerektiğini de söyledi.
    03.03.2019 tarihinde harcama itiraz formunu doldurup belirtilen mail adresine yolladım. 04.03. 2019 tarihinde de iş bankası kartal adliye şubesine de harcama itiraz formunun aslını bıraktım. aynı anda bu şubeden genel merkeze de bu form fax çektirdim. aynı gün bu işlemle ilgili suç duyurusunda da bulundum. suç duyurusunun bir örneğini de iş bankasına bıraktım. bütün bu yaptıklarımı aynı gün iş bankası müşteri hizmetlerini arayıp bütün yaptıklarımı kendileriyle paylaştım ve sürecin aşamalarıyla ilgili mutlaka bilgi paylaşımında bulunulmasını rica ettim.
    bu durumdan 3 gün sonra 06.03. 2019 tarihinde iş bankası bilgim dışında yapılan bu 8 harcama işlemini iptal edip parayı kredi kartıma geri yatırmıştır. bu durum tarafımı ve ailemi çok sevindirmiş ve mutlu etmiştir. bu durum kredi kartı ekstreme de yansımıştr.
    fakat 07.03.2019 tarihinde iş bankası tarafıma hiçbir bilgi ve haber vermeden bana yapılan iade işlemini iptal etmiş ve sözü edilen 11.344,83 borcu hesap ekstreme yansıtmıştır. müşteri hizmetlerini hemen arayıp bu durumun nedenini sorduğumda ise net cevaplar verilmemiş, başvurumun olumsuz sonuçlandığı söylenmiştir. neden olumsuz olduğunu ve bu durumun neden paylaşılmadığını söylediğimde ise mağdur olan tarafıma cevap verecek bilgiyi görüntüleyemediklerini ve konuyla ilgili sorularıma 0850 724 00 99 numaralı telefondan cevap alabileceğim söylenmiştir.
    11.03.2019 tarihinde verilen numara ile yaptığım görüşmedeki bayanın tarzı ve rahatsız edici cevapları ile iş bankası tarafıma çok büyük bir hayal kırıklığı yaşatmıştır. özetle müşteri hizmetleri bu kredi kartı işleminin şüpheli işlem kategorisinde değerlendirilemeyeceğini çekim yapan kişinin kim olduğunu bulmanın bankanın işi olmadığını, benden kaynaklanan hatadan dolayı bankanın sorumlu tutulamayacağını kanunlara göre bankanın bu işlemi iptal edemeyeceğini tarafıma söylemiştir. ben de bu duruma itiraz ettiğimi ifade edip, neden bu işlemin olumsuz sonuçlandığını sorduğumda ise; bunun nedenini görüntüleyemediğini, teknolojinin bu kadar geliştiği bir dönemde cevabın posta yoluyla yazılı olarak geleceğini şaşkınlıkla öğrendim. ben e posta yoluyla ve telefonla da aranarak cevap istediğimde ise bununla ilgili bir kayıt oluşturacağını ve isteğimin yetkili birimlere iletileceği tarafıma söylenmiştir.
    15.03. 2019 tarihine kadar iş bankasından tarafıma taleplerimle ilgili hiç bir cevap mesaj ve belge dönüşü yapılmaması üzerine 0850 724 00 99 numaralı telefonu arayıp neden itirazımın olumsuz sonuçlandığının cevabını öğrenmek istediğimi söylediğimde müşteri hizmetleri birimindeki görevli itirazımın olumsuz sonuçlanmasının nedenini bu sefer bana telefonda okumuştur. metnin mailime gönderilmesini rica edince o gün metin tarafıma ancak yollanabilmiştir.
    özetle iş bankasının tarafıma olan sorumluluklarını yerine getirmediğini düşünüyorum. iş bankası 26 yıllık müşterisine yardımcı olmak, sahip çıkmak , kolaylık göstermek ve yanında durduğunu göstermek samimiyetini göstermemiştir. bunun yerine kalıplaşmış, mekanik robot diliyle samimiyetten uzak, devamlı kanun ve yasaları ortaya koyan anlayamadığım karmaşık resmi ifadelerle tarafımla muhatap olmuştur. iş bankası bana mağdur olmuş bir müşteri yaklaşımından çok “hata yaptıysanız cezasını çekeceksiniz” tarzıyla yaklaşmış ve bana yardımcı olmaktan çok devamlı bizim yapacağımız bir şey yok, isterseniz hakem heyetine gidebilirsiniz tarzına sahip olmuştur.
    iş bankası benim müşteri hizmetleriyle yaptığım konuşmaların kayıtlarını dinlediğinde bana karşı kullanılan konuşma tarzının ne kadar rahatsız edici olduğu konusunda tarafıma hak verecektir. yukarıda söylediğim her bilginin gerçekliği istendiği takdirde iş bankasının kayıtlarında bulunmaktadır.
    sorularım:
    1) 1)06.03.2019’da bilgim dışında çekilen 8 farklı harcama iptal edilerek olarak kredi kartıma geri yatırılmıştır. fakat bu işlem 07.03.2019 tarihinde bilgim dışında ve bana haber verilmeden düzeltme adı altında iptal edilmiş ve ekstreme borç olarak yazılmıştır. yasal olarak haberim olmadan bilgim dışında bu işlem nasıl iptal edilip ekstreme borç olarak yansıtılabilir?
    2)26 yıllık iş bankası müşterisiyim ve sadece iş bankası kredi kartını kullanıyorum. bu zamana kadar kredi kartı ekstrelerim ortalama 4.000 ile 6.000 tl skalasında iken 5 dakikada 11.344,83 tl çekilmesi iş bankasının nasıl güvenlik duvarına takılmamıştır? ayrıca 4 farklı ilden çekim yapılmış olması iş bankasının güvenlik duvarını nasıl aştığı en çok merak ettiğim konular içerisindedir. nasıl bir güvenlik algoritmaları var da böylesine işlemlerin şüpheli olduğu bir ortamda sistem kendini kitlemiyor? ben aynı anda nasıl 4 farklı ilden çekebilirim? ya da nasıl 4 vergi dairesiyle işim olabilir? böylesi durumlarda sistem uyarı vermesi gerekmiyor mu? ya da kendini kitlemesi gerekmiyor mu?
    3)iş bankası neden benimle süreci neden tam anlamıyla paylaşılmıyor? iş bankası bu şüpheli işlemi kimin yaptığını ve kimin adına nereden çekim yapıldığını göremiyor mu? görüyorsa benimle neden paylaşmıyor? 1 dakika sonra bana ait olmadığını söylediğim işlemi neden iptal etmiyor? mesai saatleri dışında provizyona düşen şüpheli bir işlem neden iptal edilemiyor? yasalara göre iptal edemeyiz diyor. böyle mi gerçekten? benim bu işlemlerde dolandırıldığıma iş bankasını ikna etmem için ne yapmam gerekiyor? neden iş bankası bana inanmıyor? bu hukuki bir durumsa iş bankası bu hukuki süreçte müşterilerine yardımcı olmuyor mu? iş bankası avukatlarının ve hukuk birimini müşteriyi hatalı gördükleri anda müşterilerini yalnız mı bırakırlar? iş bankası hukuk bölümü hangi süreçlerde müşterilerine yardımcı oluyor?
    4)o gün kredi kartından çekim nasıl yapılmıştır? sanal postan mı? maximum mobilden nasıl alışveriş yapılmıştır? kimin posu kullanıldı? gib.gov.tr’den kimin adına çekim yapıldı? gib. govtr den yazı yazıp bu para istenemez mi? iş bankası neden müşterilerini bu konuda yönlendirmiyor? yardımcı olamaz mı? online işlemlere kapalı olan kredi kartım online işlemlere açık hale getirildiğinde normalde gelen mesaj neden o gün gelmedi? 8 farklı işlem yapıldığı halde neden sadece 3 tanesiyle ilgili mesaj geldi?
    5)ayrıca 3 mart 2019 tarihinde yaptığım suç duyurusunun da üzerinden 15 ay geçtiği halde hala işleme alınmamasını da anlayamıyorum? yani dava açılması için ne yapmam gerekiyor ve ne olması gerekiyor? çeken belli, yapılan işlemler belli, yer belli.
    6) son olarak iş bankası beni suç duyurusunda bulunmaya yönlendirerek bütün yasal haklarımı kısıtlamıştır. çünkü suç duyurusunda bulunarak tüketici hakem heyeti ve türkiye bankalar birliğine yaptığım başvurular suç duyurusunda bulunduğumdan dolayı reddedilmiştir.
    7) bütün bu konuyla ilgili bir yasal hakkım var mıdır?
  • --- spoiler ---

iş bankası ara yüzü gibi görünen bir siteye hesap numaram ve mobil onay şifremle giriş yaptım.
    --- spoiler ---

iyi yapmışsınız. 2020 yılında hala şu tuzaklara düşen var. geçmiş olsun ama olayı savcılıkta çözeceksiniz. iş bankası'nın burada suçu yok.

iş bankası'nın suçu olan, bana ait bir rezalet: (bkz: #60684398)

bu rezalette ben parayı geri almıştım çünkü banka atm'sine kart kopyalama cihazı koymuşlardı. bankanın birinci derecede sorumlu olduğu bir durumdu.
  • benzerini garanti bankasıyla 70 tl için yaşadım. ucuz atlatmışım sanal kart kullanımına başladım sonrasında ancak iş bu yazıdaki asıl amaç başlığa destektir
  • rezalet puanı 0/10.

bu devirde hala phishinge takılanlar varmış bunu da gördük.
  • benzer bir durum yaşamıştım, çekimler yurtdışı finlandiya dan yapılmış hepsi dolar ve euro olarak , halkbank kredi kartımla , sonuç olarak aynı işlemler formları doldurup yolladım , çok şükür geri iade yaptı banka ,
    fakat bddk sitesinden de kayıt yapmanı öneririm , etkisi çok fazla diyebilirim .
    bundan sonra kartımı herşeye kapatıyorum internet mail order ne varsa , sadece harcama yapacağım zaman o miktar açıyorum , dikkat edin ...

not: benim kartımı kopyalamislar di sanırım.

allah kimseye yaşatmasın bu durumu , beynimden kan boşalmıştı ....
  • olmayan rezalettir. sen iş bankasına ait olmayan web sitesine bilgilerini gir. sonra iş bankası rezaleti diye başlık aç. iş bankası ile ne alakası var kardeşim?
    ?
  • kredi kartı numaranızı entry'ye yazmanız da güzel olmuş. yeterince dikkatli değilsiniz sanırım.

tanım: kart bilgileri çalınmasına rağmen kart bilgilerini paylaşmaya devam eden sözlük yazarı.

not: geçmiş olsun.
  • iş bankası müşterilerini bu tür reklamlar ve sahte siteler konusunda sürekli e-posta ve kısa mesajla uyardığından kaale almadığım şikayet.
    rezalet puanı: 1/10.
    banka site adresini doğrudan yazarak girecek ve solundaki kilit ikonuyla, https harfleriyle, güvenlik seviyesini kontrol edeceksiniz. google aramasıyla bulduğunuz siteye de girmeyeceksiniz.
  • 02.03.2019 da bile insanlar böyle numaralara inanıyorlar inanılır gibi değil.

afedersiniz ama sizin hatanızı iş bankası neden yüklensin. he size parayı atıp cekmeleri yanlış olmuş o ayrı. madem çekicektiniz parayı hiç atmasaydınız. ama sizin kendi kabahatiniz iş bankası"nın kabahatinden daha büyük bana göre.
  • iş bankası hemen hemen her ay videolu bir mail gönderiyor bu durumlara düşmemeniz için. biraz dikkatli olun.