şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 2014-2018 yılları için hazırlanmıştır. ilk bakışta işsizlik, eğitim, kentleşme, çevre gibi konularda dişe dokunur * bir şey söylememektedir.

  uzmanlık alanım olan eğitim ile ilgili olarak konuşmam gerekirse özellikle 147. maddede yer alan sınıf tekrarının azaltılması konusunun nasıl hayata geçirileceğini merak ettim. ayrıca 144. maddede belirtilen fırsat eşitliği vurgusu artık can sıkıcı olmaya başladı. abicim fırsat eşitliği yok, ayrıca neden illa da fırsatları eşitliyorsun? neden çıktıları eşitlemek gibi bir hedef koymuyorsun kendine?

  metnin tamamı için buradan
 • tbmm'ye 13 haziran 2013 tarihinde sevkedilen plan. bazi detaylari asagidaki gibi,

  - 2018 yılında gsyh 1,3 trilyon dolara ulaşacak ve ihracat 277 milyar dolara çıkacak.
  - planın katılımcılık boyutunun esas bölümünü oluşturan 46 adet özel ihtisas komisyonu ve 20 adet çalışma grubu kuruldu. söz konusu komisyonlarda üç bini aşkın akademisyen, kamu, özel kesim ve sivil toplum kuruluşu temsilcisi bir araya gelerek çalışmalara katkı sağladı.
  - plan döneminde ekonominin potansiyel büyüme hızının artırılarak yıllık ortalama yüzde 5,5 büyüme sağlanması, 2018 yılında gsyh’nın 1,3 trilyon dolara ulaşması, kişi başına gelirin 16 bin dolara yükselmesi, enflasyonun yüzde 4,5’e düşürülmesi, ihracatın 277 milyar dolara çıkarılması, cari işlemler açığının gsyh’ya oranının yüzde 5,2’ye düşürülmesi hedefleniyor. plan döneminde ilave 4 milyon istihdam oluşturulması ve işsizlik oranının dönem sonunda yüzde 7,2’ye düşürülmesi öngörülüyor.
 • 2 temmuz 2013 tarihli ve 1041 sayılı tbmm kararıyla kabul edilmiştir. diğer planlardan temel farklı 25 adet öncelikli dönüşüm programı ve bunların herbirine ilişkin ayrı eylem planları hazırlanmış olmasıdır.
 • ilk entry'deki link öldüğü için güncel haline şuradan ulaşılabilinecek 2014-2018 planımız.
 • çizgisini bozmayıp, önceki dokuz plan gibi bu da kalkındırmayacaktır. spoiler ibaresi koyamadım kardeş durumumuz yoktu.
 • kalkındıramamıştır.

  biraz baktım da belirlenen hedeflerin hiç birine ulaşılamamış neredeyse.

  bırakın ulaşmayı daha kötüye gidenler bile olmuş.

  edit: kaynak
 • 2018 sonuna kadar işsizliğin %7.2, enflasyonun ise %4.5 olacağını ''öngören'' fiyasko. [but my dear this is not wonderland and you are not alice]
  planlama 2014-2018 yıllarını kapsasa da araya 2023 hedeflerini yerleştirmekten imtina etmemişler. yakını göremeyenlerin uzağı görme azmine hayran kalmamak elde değil.
  (bkz: bize plan değil pilav lazım)
  (bkz: süleyman demirel)
  (bkz: devlet planlama teşkilatı)