şükela:  tümü | bugün
 • valla hiç de zorla yaptırılmamaktadır.

  mesela beni de küçükken zorla kuran kurslarına gönderdiler, oralarda dayak da yedim fakat hiç dine karşı olmadım. çünkü büyüdükçe anlıyorsun ki kraldan daha çok kralcılar her zaman vardır. bunda dinin veya atatürk'ün bir suçu yoktur.

  ama önce büyümek lazım...
 • her 10 kasımda özlemle ve sevgiyle atatürk'ü anmamıza sebep olan ölümdür.

  hiç de öyle zorla anmıyoruz, yada çocukken zorla ağlatılmadım.

  bu tür şeyler insanın içinden gelecek, derler ya önce insan karakterli olacak.
 • “benim naçiz vücudum bir gün elbet toprak olacaktır. fakat türkiye cumhuriyeti ilelebet yaşayacaktır.” m.kemal atatürk

  büyük kurtarıcımız ve önderimiz atatürk; bizlere bıraktığın emanete tüm ahlâksız saldırılara rağmen sahip çıkıp onu koruyacağız. ruhun şad olsun.
 • istanbul üniversitesinde saat 9u 5 gecenin meşum haberi duyulmus. bir alman prof. var hukuk fakultesinde o da duymus, şaşırmış. derse girsin mi girmesin mi bir turlu karar veremiyor. o sirada aklina rektore muracaat etmek geliyor. kalkar yanina gider, aralarinda su konuşma gecer;
  -efendim mutereddidim acaba ne yapsam?
  -sizde boyle buyuk bir adam olunce ne yaparlarsa onu yapin.
  iste o zaman alman prof. kollarini iki yana salarak
  -bizde bu kadar buyuk bir adam olmedi ki... der

  kaynak: yucebas, hilmi (ataturk'un nukteleri-fikralari, hatiralari istanbul kultur kitabevi 1963 sh. 39) aydın kurtulus 87
 • 9 kasım çarşamba sabahı, atatürk’te adale kasılmalarıyla istem dışı hareketler ve inlemeler görüldü. 9 kasım’ı 10 kasım’a bağlayan gece oldukça sıkıntılı geçti. atatürk’e kısa aralıklarla oksijen verildi. sabaha doğru boğazında hırıltılar azaldı. saat 8.00’de dr. mehmet kamil berk ve dr. nihat reşat belger atatürk’e glikozlu serum verdiler (bu serumun boş şişesi ve şırınga iğnesi halen istanbul tıp fakültesinde bulunmaktadır). saat 9.00 olduğunda göğsü hızla inip çıkmaya başladı. dünyadaki son 5 dakikasına gözleri kapalı giriyordu. dışarıda bütün bir ulus endişe içinde radyo başında bekliyordu. savarona son bir saygı duruşu için sarayın önüne demirlemişti. içeride saray tam bir sessizliğe gömülmüştü. hasan rıza soyak sağ elini ellerinin içine alıp öpmüştü. soyak’ın ardından muhafız komutan ismail hakkı tekçe de aynı eli öptü ve yorganın içine koydu. bu arada prof dr. mim kemal öke atatürk’ün açık gözlerini kapattı. son nöbet defterine şöyle yazıldı: saat 9’u 5 geçe büyük şefimiz derin koma içinde terki hayat etmişlerdir. atatürk’ün yaveri salih bozok şuursuzca sarayın merdivenlerinden aşağı koştu. alt katta boş bulduğu bir odaya dalıp kapıyı kapattı. ..az sonra içeriden tek el silah sesi duyuldu. sesi duyup odaya koşanlar onu kanlar içinde buldular kalbine sıktığı tek kurşunla devrilmişti: "başkomutan yaversiz gidemez!"
 • seve isteye buz gibi havada meydana giderek oraya gelen herkesle beraber anmama sebep olmuş ölümdür. zorla yapan gelmesin zaten, onlara ne meydanda ne de ülkede ihtiyaç yok. gidip bir yerlerde kalabalık yapabilirler.
 • saat 09.05'le özdeşleşen bir tarihin göçüşü olan çöküş zamanı.türkiye cumhuriyeti'nin kısa süreli de olsa yasadığı en güzel rüyanın bitişi.
 • atatürk'ün ölüm tarihi. ilgili olarak;
  (bkz: 10 kasım)
 • o zamana kadar yukselen ulkemizin, ivmesinin dusmeye basladigi gun.
 • yıl otuz sekiz on kasım perşembe
  hatırdan çıkmayacak bir sonbahar
  sarsılıyor istanbul yeditepe
  yaman esmiş dolmabahçe de rüzgar