şükela:  tümü | bugün soru sor
  • antolojiankara isimli instagram hesabında şu adreste gördüğüm, mustafa kemal atatürk'ün öldüğü günün sonunda ankara borsası'nın durumunu gösterir gazete kupüründeki kurlar.

    anılan tarihte sadece ingiliz sterlini ve amerikan doları'nın türk lirası'ndan daha değerli olduğu, diğer tüm para birimlerinin türk lirası'nın altında olduğu görülüyor.
  • 29 buhranının etkileri tüm dünyada hissedilmeye devam edilirken oluşan tablodur. buna rağmen döviz kurlarının sayısal değeri değil, üretim gücü önemlidir. o dönemler başka ülkelere uçak sattığımız yıllardır. (evet, pek çok ülke uçak yapmayı hayal edemezken biz üretip ihraç ediyorduk)

    ardından gelen 2. dünya savaşında da tüm dünya yanarken bizim merkez bankasının altın rezervleri 26 tondan 213.9 tona çıkmıştır. kaynak

    sağa sola atar yapmak yerine 2. dünya savaşı gibi dört bir yadan çeşitli taraflara sınırımız varken denge politikası ile 2. dünya savaşını zenginleşerek bitirmişizdir.

    yine kaynağın devamında amerika ile arası çok iyi olan demokrat partinin döneminde altın rezervimiz azalmaya başlamış, dolar almak için altınlar abd'ye rehin evrilmeye başlanmıştır.