şükela:  tümü | bugün soru sor
  • 2018 güney amerika şampiyonlar ligi copa libertadores finali ilk maçı. iki ezeli rakibin finaldeki ilk maçı. gönlümüz river plate'den yana.
    bu maçın rövanşı için:

(bkz: 24 kasım 2018 river plate boca juniors maçı)
  • şanlı river'ımızın boca'ya basıp geçerek 2015 yılında olduğu gibi tekrardan güney amerika futbolu'nun zirvesine oturacağı karşılaşma.
  • (bkz: copa libertadores) amerika'nın şampiyonlar ligi oluyor. yani real madrid ile barcelona'nin şampiyonlar liginde final oynamasıyla aynı olay. bu maç öncesiyle sonrasiyla istenmeyen olaylara sahne olur gibime geliyor. gönlümüz tabi ki boca'dan yana.
  • 2 kasım itibariyle en ucuz biletin yaklaşık 6.150 tl olduğu libertadores finali 1. ayak maçı.

biletler

boca ve river arasındaki en önemli maçlardan biri olacağı kesin.

kişisel tahminim: boca juniors kesin alır

m.s. güncelleme: 2-2 berabere bitti..
  • bohemidan rhapsody'yi beklediğim gibi beklemekte olduğum eşleşmenin ilk ayağı. dilerim, sonucu da o kadar akılda kalıcı ve efsanevi olur. *

palmeiras'a karşı favori olmayan hatta gruplarda iki maçı da kaybeden boca'nın ilk maçı içeride oynamanın avantajıyla turu geçtiğini düşününce, bu maçta da öne çıkıyor los xeneizes *. alınacak iki farklı bir galibiyet, kupayı getirir zannımca.

ligde iki takım da çok iyi durumda değil ve racing club yardırmaktayken oldukça arkalarında seyretmekteler. ama bu maç, bu eşleşme, bu derbi, bu futbol savaşı bambaşka bir havada ve karizmada.

bu maçlarda işin psikolojik boyutu net olarak ön planda olacak ve iki takımın kadrolarına bakıldığı zaman carlos tevez, fernando gago, mauro zarate ve dario benedetto'ya sahip boca juniors, işin tecrübe tarafında river plate'in bariz önünde gözüküyor.

hem futbolcu hem teknik direktör olarak copa libertadores'i kazanmış, teknik adam olarak uzun süre kazanma alışkanlığını unutmuş river plate'e 4 sezonda 8 kupa kazandırma başarısı göstermiş haim fresco'nun prensi * marcelo gallardo ile futbolculuğunda, efsane teknik direktör carlos bianchi ile birlikte, copa libertadores'e adeta ambargo koymuş boca juniors'ın teknik direktörü guillermo barros schelotto arasındaki rekabet de son derece ilgi çekici olacak. iki genç teknik adam da kazandıkları kupalar ve oynattıkları oyunla dikkatleri çeken iki sıkı rakip.

tahminim bu maçı 2-0 ya da 3-1 boca'nın alacağı, kupayı da ikinci maçı tek farkla kaybederek müzesine götüreceği yönünde.
  • https://twitter.com/…tatus/1061198046418087936?s=19

şöyle de bir şey bu maçla ilgili
  • kavga çıkmazsa tadı tuzu eksik kalır dediğim maç.
  • s sport’tan naklen yayınlanacak
  • ulan biriniz de maçın saatini yazsaydınız keşke. 23.00'de başlayacak olan libertadores kupası final maçı.
  • copa libertadores finalinin ilk ayağı. bu eşleşme, futbol tarihinin en azından benim gözümde şu ana kadarki en özel ve gerilim & heyecan düzeyi sahadaki futboldan bağımsız olarak en yüksek maçı. güney amerika kıtasında bu zaten tartışılmıyor ama futbolda asıl gücün avrupa kıtasında olduğu düşünülürse hak ettiği tanınırlığı ve ilgiyi göremeyebileceği varsayılabilir.

oturup da arjantin ligi izleyen biri değilim ama günlerdir ben bile merakla bekliyorum bu maçı. arjantin'de bir radyo kanalı, kalp hastaları için "sakin müzik eşliğinde" radyo yayını yapacakmış ve spiker kesinlikle sesini yükseltmeyecekmiş... böyle bir tutkudan, böyle bir maçtan bahsediyoruz.

kulüpler düzeyinde benim için bu seviyedeki bir ezeli rekabetin eşi benzeri yok. galatasaray-fenerbahçe şampiyonlar ligi finali oynasın, belki yine buna benzer ama bunun kadar olacağını zannetmiyorum. güney amerika çok başka bir seviyede bu açıdan.

kimsenin ölmeyeceği, yaralanmayacağı; hakem kararlarının damga vurmayacağı adil, güzel bir maç/eşleşme olsun. şu maçtan keyif almak için ekstra hiçbir şeye gerek duymuyorum şahsen; 22 futbolcu sahaya çıkıp da mangal yaksa yine heyecanlanacağımı ve delireceğimi biliyorum çünkü.

futbolu, özellikle de futbolun kültürle olan ilişkisini seven herkese tavsiyemdir; bu gece vaktiniz olursa kaçırmayın bu maçı. belki çok boktan bir maç olur, belki pozisyonsuz ve 0-0 biter ama tarihe tanıklık etmiş olursunuz. ben işimi gücümü bitirdim, saat 23'ü bekliyorum.