şükela:  tümü | bugün
  • üst edit : uğradığım haksızlıklar sonucunda benimle yapılan kira sözleşmesini nasıl feshedebileceğim ve kurumu nereye şikayet edebileceğimle ilgili yardım çağrısıdır.

şimdi size mustafa kemal atatürk'ün adını kullanarak, atatürk'ün ayrıca önem verdiği gençler üzerinden ticari rant sağlayan, yasallığı şüpheli bir oluşumdan ve 1,5 aydır çektiğim sıkıntılardan bahsedeceğim.

konya'da öğrenim gören bir üniversite öğrencisiyim. bu sene son senem olduğu için tek kişilik odası olan ve aynı zamanda fazla pahalı olmayan bir yurt arayışı içindeydim. internetten araştırırken 3 senedir adını duymadığım paşa öğrenci yurdu ile karşılaştım. önce telefonla bilgi aldım, daha sonra eylül'ün 15'i gibi yüz yüze konuşmak için konya'ya gittim. bilgi alırken en az 6-7 kere ''son senem olduğu için özellikle tek kişilik odayı tercih ediyorum, yoğun bir şekilde ders çalışmam gerekiyor, gürültü oluyor mu?'' diye sordum ve kesinlikle gürültü olmayacağının ve olursa anında müdahale edileceğinin garantisini aldım. bundan sonra yaşadığım sıkıntıları ve yurdun yasalara uyup uymadığıyla ilgili çelişkileri maddeler halinde anlatayım :

1- 22 eylül günü yapılan ales'e girmek için 21 eylül günü gece 11'de yurda geldiğimde odamda bir kadınla karşılaştım. ??? yokluğumdan istifade edilerek başka birinin benden habersiz odamı kullanmasına izin verilmiş. yorumu size bırakıyorum.

2- okulun açılmasıyla 1 ekim'de tekrar geldim. geceleri yüksek gürültü vardı ve sabah oyun havası eşliğinde kaşık sesleriyle uyandım. durumu yurt müdürüne ilettiğimde bana hak verdi ve gürültü yapanlarla konuşacağını söyledi.

3- aradan birkaç gün geçti ancak akşam başlayıp gece 2'ye 3'e kadar süren gürültü kesilmedi. tekrar müdürün yanına gittiğimde adımı ve kaldığım daireyi yanlış söyledi. anladım ki uyarı falan yapılmamış. gürültü yapan kişilerin odasını değiştireceğini ve koridorda yalnız kalacağımı söyleyerek beni gönderdi.

4- hafta sonunu memlekette geçirdikten sonra geldiğimde gürültü yapan kişilerin odasının değişmediğini gördüm. bu sefer de müdür sadece konuşmuş. çocuklar hatalarını kabul edip yapmayacağız demişler. ancak sıkıntı devam ettiği için tekrar müdürün yanına gittim. bu görüşmemizde çocukların odasını değiştirmek için dalga geçer gibi benden ekstra 1500 lira talep etti. gürültü olsaydı güvenlik kameralarından tespit edilirdi dedi. takıntı yaptığımı iddia etti.

normalde tüm bu süreçte yönetmeliğe göre yapması gerekenler sırasıyla : uyarma(yazılı) , kınama ve kurumdan çıkarma olmalıydı.

5- bu gürültü probleminin dışında diğer problemler :
    yemek verileceği söylendiği halde verilmiyor, haftada bir odalardan çöplerin alınacağı söylendiği halde alınmıyor. odaya ilk geldiğim zaman tozdan öksürük krizine girdim, benden önce kalan kişiye ait kulak çöpü gibi birçok pislik vardı. kalacağım koridora 1. öğretim verileceği söylendiği halde 2. öğretim verildi.

6- bundan 3 gün önce müdürün yanına giderek burada daha fazla kalamayacağımı, ayrılmak istediğimi söyledim. sebep olarak da yaşadığım problemleri, çözüm bulunmamasını ve yurdun yasallığıyla ilgili (aşağıda belirteceğim) şüphelerimi ilettim. 10-15 dakikalık konuşma boyunca kibarlığımı korumama rağmen yurt müdürü tarafından icrayla tehdit edilerek azarlandım ve odasından kovuldum.

özel öğrenci barınma hizmetleri yönetmeliği'ne göre bazı aykırı durumlar :

--> bu süreçte yurdun sitesinde açıkça yurt olduğu belirtilmesine rağmen milli eğitim bakanlığı'na bağlı olmadığını öğrendim. sitede şöyle bir kısım var. cezası brüt asgari ücretin 20 katı idari para cezası ve mühürleme. müdüre sorduğumda biz şuyuz diye net bir ifade kullanamıyor. ''burası yurt değil, odaları ister öğrenciye ister öğrenci olmayana veririm'' diyor. vergisini neye göre ödüyor merak konusu.

sorum şu : yurt değilseniz neden yurt olduğunuzu söyleyerek insanları kandırıyorsunuz? eğer yurtsanız neden meb'e bağlı değilsiniz?

--> yine ''erkek öğrenci'' ibaresine rağmen kız öğrencilerin de kaldığını hatta ıraklı bir ailenin de yakında kalmaya başlayacağını şans eseri öğrendim.

--> bina yangına karşı savunmasız. yerler, kapılar ve pencereler ahşap. uyarı sisteminin olduğunu bile sanmıyorum.

--> yukarıda bahsettiğim ekstra 1500 lira isteme olayı mevzuata aykırı.

...

ayrıca sözleşme yapılırken iki nüsha halinde düzenlenmesi ve bir tanesinin imzalanarak tarafıma verilmesi gerektiği halde böyle bir şey yapılmadı. bilgisizliğimden yararlanıldı. şimdi sözleşmeyi okumama dahi izin verilmiyor.

maddeler çoğaltılabilir. ilk günden beri tarafıma onlarca yalan söylendi, devamlı oyalandım ve kandırıldım. imzaladığım sözleşme ve senet üzerinden tehdit ediliyorum ve psikolojimi bozan bu yerde kalmaya mecbur bırakılıyorum. en az 2 haftadır yasal haklarımı araştırıyorum ancak kendim çıkış yolu bulamadım. o yüzden konuyu buraya taşımaya karar verdim. bana yardımcı olabilecek kişilerin yardımına ihtiyacım var.
  • nasıl insanlar var ben anlamıyorum arkadaş. söz verdiğin hizmeti sunmayıp üstüne 1500 lira istemek nasıl bir yüzsüzlük? zamanında ben de konya esnafıyla ciddi sıkıntılar yaşamıştım. umarım çözüme kavuşursun.
  • öğrenciyken kaldığım yurdun biriyle benzer sorunlar yaşamıştım, sonunda lanet edip eve çıktım da kurtuldum. ama çıkana kadar çektiğim çirkeflikleri bir ben bilirim. kayıtlı kuyutlu yurtlarda bile abuk subuk birçok şey yaşanabiliyorken, bir de bu örnekteki gibi ne olduğu tam belli olmayan yerlerdekileri tahmin bile edemiyorum. hukukçu bir arkadaş en azından neler yapılabileceği hususunda bir yol gösterse bile başlık sahibinin çok işine yarar diye düşünüyorum.
  • ya ne istiyorlar bu ülkenin insanından anlamıyorum. illa amerika gibi bizde mi silahla sokağa bir yere gidip milleti vuralım manyaklar gibi.

herkesin bir sınırı bir dayanak noktası var ve ülkedeki 5 olaydan dördü insanı yıldıracak nitelikte. umarım bir şeyler iyi gitmeye başlar.
  • sözlükçülerin up'lamasını beklediğim olay.
  • rezalet gibi rezalettir. bu mağduriyetin duyurulması dileğiyle.
  • işini adam gibi yapmayan bir işletmeyi daha bitirelim. emsal olsun. en azından sosyal medyaya düşeriz ocağımız söner endişesiyle işlerini düzgün yapsınlar.
    haklı rezalet.
  • rezalet gibi rezalettir.
    büyük ihtimalle sözleşmeye ilştirdikleri küçük maddelere dayanarak kalmasanız dahi bütün parayı isteyeceklerdir.
  • ülkedeki pek çok yurt böyledir. oda değiştirmek için bile 20 kere yöneticinin yanına gidip dil döktüm. en sonunda çıkardıkları oda şuanki odamdan daha beterdi. geçmiş olsun.