şükela:  tümü | bugün
  • ancak bir beyinsizin yapabileceği kıyaslama. ilham kaynağı için ise,
    (bkz: #64003781)

adamın 10 kasım'da saygı duruşuna kahpece eleştiri getirenlere söyleyecek tek lafı yok, soluğu namazla dalga geçmekte alıyor?!

ulan bu nasıl zihniyettir ki, bir de üstüne favori yağmuruna tutuluyor. atatürk sevenlerin tamamının namaz kılmadığını neye göre kabul ediyorsun? şu lafı ederken 5 vakit namaz kılan atatürkçülerden(onlarcasını ben tanıyorum), utanmıyorsun.. hadi onları geçtim atatürk'ün kader ortağı, yol arkadaşlarından fevzi çakmak gibi beş vakit namaz kılanlardan, ismet inönü gibi evinde sürekli 5 vakit namaz kılınanlardan da mı utanmıyorsun..

e hadi bunları da geçtim, lan senin söylemini sahiplenecek, yani namaz ile dalga geçecek bu ülkede en fazla %5lik bir kesim bulabilirsin.. yani sen şimdi senin kafandaki şekliyle atatürk'ün ancak ve ancak bu ülkenin %5'inin kalbinde mi yer ettiğini sanıyorsun?

neresinden bakarsan bak, ahmakça bir yaklaşım..
  • vs değildir. ikisi de dini ritüeldir. ikisi de gerektiğinde şov malzemesine dönüştürülür.
  • vs tabiki değildir, çünkü birbirinin alternatifi değillerdir. birisi dini ritüel, diğeri milli ritüeldir..
    bir toplumda demokrasilerin vazgeçilmezi olan milli birliğin sağlanması isteniyorsa, bu tip ritüellere toplumun kahir ekseriyetinin saygı göstermesi gerekir.
  • teorik olarak aralarında benzerlik olan iki durumdur.
    namaz da aslında bir çeşit saygı duruşudur.
    ikisi de birer ritüeldir ama birbirinin alternatifi değildirler.
    yani çatışma halinde değillerdir.