şükela:  tümü | bugün
  • ilk kez başıma geldi bugün. 27 yaşındayım, bugüne kadar hiçbir 10 kasım'da içime bu kadar hüzün dolmamıştı. sirenler çalmaya başlayınca da dayanamadım.

ata'nın arkasına alıp vatanı kurtardığı insanların ona nasıl düşman kesilip ondan bu kadar nefret etmeye başladığı ve kurduğu cumhuriyetini el birliğiyle yıkmaya çalıştığı fikri çok kötü yaptı.

her 10 kasım'da "doktor doktor kalksana, lambaları yaksana" şiirini kah okuduk kah duyduk. ilk kez bu kadar sert bir yumruk etkisi yarattı bünyemde.

ata'm. minnetle olduğu kadar ilk kez bu kadar hüzünle anıyorum seni. affet.

edit: akşama kadar düşündüm. utanç duygusundan kaynaklı olduğu kanısına vardım. tam bugün yoldayken bir radyoda atatürk'ün en sevdiği şarkılar serisi vardı mesela. onda da bir kötü oldum. çok azını yaptığımıza inandığım için utanıyorum sanırım.
  • umutla umutsuzluk arasında sıkışmışken ben de ağladım... yazılacak çok şey var...
  • yalnız olmadığımı bilmek...
  • ağlarsınız, içiniz şişe şişe, göstermemeye çalışırsınız... siz tutmaya çalıştıkça gururunuzla oynamışlar gibi içiniz titreye titreye dışarı çıkmaya başlar ve gözünüzün bir yanından o soğumaya başlamış 10 kasım sabahları sıcak gözyaşınız değer yüzünüze.
  • özeldir. en anlamli olandır belki..

sirket önünde tüm çalışanlar olarak saygi duruşunda dururken gözümden akan damlaya engel olamadim.. sanirim yıllar geçtikçe daha cok atayi aramaktan bu duygu yoğunluğu..
  • sirenler çalmaya başlamadan hemen önce ofisin penceresine kafamı dayayarak beklemeye başladım. ne zaman kornalara basılmaya, sirenler çalmaya başladı artık dışarda olup biteni görmez olmuştum. pencerenin önünde sağda solda duran ağaçların yaprakları hafif rüzgarla kımıldıyordu. o rüzgara mı kapıldım, yapraklara mı kapıldım ne oldu bilemiyorum. bu kadar kısa süre içerisinde bu kadar yoğun konsantrasyon yaşamama sebep olan, onu görmeden kendisini sevdiren bir insana özgürlüğümü borçlu olmamın verdiği bir yoğunluk olsa gerekti bu. sağ gözüm doldu yine her 10 kasım'da olduğu gibi. varsın dolsun. senin için göz yaşı değil insan canını verse hakkını ödeyemez.
  • her geçen yıl biraz daha fazla hissediyorum yokluğunu.

her geçen yıl biraz daha fazla acıtıyor canımı o kahrolası siren sesi.

her geçen yıl biraz daha fazla bilincine varıyorum senin.

her geçen yıl kendime biraz daha fazla kızıyorum. canım memleketim gün be gün değişirken elimden bir şey gelmediği için.
  • 23 yaşında benim de başıma gelen olaydır. seneler geçtikçe insan daha fazla duygusallaşıyor, özlem duygusu kabardıkça kabarıyor. boğaz düğümlenmesi gözdeki birikmeyi harekete geçiriyor...
  • salt mustafa kemal atatürk için değil, türk kurtuluş savaşına katılmış tüm halk içindir, manası mustafa kemal'in bu insanları temsil edebilecek, onları zamanında bir araya getirebilecek yegane ve başarılı olmuş asker/devlet adamı olmasıdır.

boğazım düğümlenir.
  • az önce tören bitti. önce siren sesi çaldı, ardından istiklal marşı. tam o anda gözlerim yaşardı.