şükela:  tümü | bugün
  • akp ordu milletvekili hamit taşçı'nın oğlunu evlendirmesiyle gerceklesecek hadise...

(bkz: ayip)
  • onceden yapilmisi var, ki babaannemle dedem bu tarihte nikah masasina oturmuslardir. 1937 senesinde evlenmek icin 10 kasim'i beklemeleri ve ertesi sene kaderin bir cilvesi neticesinde de hayatlari boyunca evlilik yildonumlerini kutlayamamislardir. oyle ki, ayarlasan denk gelmez.
  • adam için (evet sayın milletvekili değil, sadece adam) 10 kasım 365 günden biriymiş.

o adamın oğluna yaptığı olay.

(bkz: yazık sana ziyansın sen)
  • düğün salonlarının işine gelen bir girişimdir, lakin bu tarihte kimse düğün töreni yapmak istemeyecek tüm günü zararla kapattıklarını düşüneceklerdir. tasvip etmiyoruz tabi.
  • konunun sorulması üzerine vekilin yaptıgı "yeni çiftimizin atatürk'ü hiç unutmaması için bu tarihi seçtik" açıklaması olayın kendisini bile gölgede bırakmaya yetecek nitelikte olsa gerek;bu inanılmaz açılımından dolayı sayın vekilimizi sözlük ahalisi sahitliginde saygıyla selamlıyorum...
  • bir akp milletvekili eylemi olmasaydi muhtemelen sozlukte baslik olarak da yer almayacakti. ha isin bu yanini gectim, bence 10 kasim da 29 ekim gibi kutlanmali, ataturk'un olumunun ustenden 68 yil gecmis, ilkokul ogrencilerine "atam atam sen kalk da ben yatam" diye siir okutturacagimiza onun ilkelerini devam ettirecegimizi gostermeli, gozunun arkada kalmayacagini kanitlamaliyiz. 10 kasim ataturk'un olumunun yası degil onun yasaminin kutlamasi olmali. bilim, sanat, spor alaninda etkinlikler yapilmali, genc turkiye cumhuriyeti'nin govde gosterisi olmali. ama biz 10 kasimda dugun yapilmasina takiliyoruz...

bir de baska bir sey soylemek isterim, bilen bilir akp'den ve zihniyetinden gayet nefret ederim. alttan gelen irtica tehlikesinin de gayet farkindayim. fakat boyle her seyi baslik yapmak bu tehlikeye dikkat cekmek yerine argumani sulandirmaktan baska birsey yapmiyor. eger her ufak olaya "irtica irtica!" diye baslik acilirsa (acikca oyle denmese de imalar belli) bu sefer gercek olaylara isaret edildiginde bir inanilirlik kalmaz, sozlugun de hurriyet gazetesinden farki olmaz. akp milletvekilinin niyeti kotu olabilir evet, ama ben de basligi sol frame'de ilk gordugum anda "ee ne var bunda" dedim. sonra entry'i okuyunca isin icindeki akp milletvekilini ve olaydaki kasitli tercih ihtimalini farkettim ama isin dogrusu bu da tamamen akp'ye yonelik onyargilarimdan kaynaklaniyordu. bu onyargilar tabi ki akp milletvekillerinin bu gune kadar yaptiklarindan kaynaklaniyordu, gokten inmedi, ama bu hareketin alenen ataturk'e yapilmis bir saygisizlik oldugu kanitlanamaz, basligi acan da sonunda haksiz duruma duser. bilmem tum iyi niyetimle anlatabiliyor muyum?
  • ayiptir... elestirmek ayiptir.

ataturk'un yillarca yoketmek icin mucadele ettigi dogmalara bir yenisini eklemektir...

hic mi 10 kasim gunleri bu ulkenin dugun salonlarinin onunden gecmediniz diye dusunuyorum... hayat suruyor, zaten onca insan bu hayat sursun diye vermedi mi canini?
  • 10 kasım da düğün yapılmasını eleştirenler, bunu milli değerlere yapılan bir saygısızlık olarak görüyor.

bunun karşı tarafta bulunan söylemi ise, -aynı mantık örgüsüyle- ramazan ayında içki içmeyi dini değerlere saygısızlık olarak görmektir.

peki sorun ne efenim? yaygın olan bütün değerleri, o topraklarda yaşayan bütün insanlara yayarak kişisel özgürlükleri yok etme çabası. sen yoksun arkadaşım, sen birey değilsin olamazsın, genelin değerlerini kabul etmek zorundasın, yoksa bu ülkede yaşayamazsın. bu kadar.

yükselen milliyetçilikle toplumun hastalık boyutuna ulaşan mustafa kemal'i putlaştırma sevdası, laik-anti-laik türk-kürt ayrımcılığını insanların günlük hayatlarına kadar sokan, özgürlüklere ve demokrasiye balta vuran bu devletçi&statükocu geçmişiyle övünmekten beyni sulanmış hasta ideoloji, beni bu örümcek beyinlilerin dinci söylemlerini savunmak zorunda bırakıyor ya, ben ona yanıyorum.
  • ramazanda içki içmekle karıştırılmaması gerekir çünkü düğün sahibi milletin bir vekilidir. ha ramazanda isteyen imam içki içip fuhuş da yapar kendi fikridir normaldir, başımızın üstünde yeri var derseniz o zaman elbette bir milletvekilinin 10 kasım'da düğün yapmasına sempatiyle yaklaşabilirsiniz. netice itibariyle insanlar bulundukları konumun yükünü ve sorumluluğunu taşımayı bilmelidir...

olay atatürk'ün putlaştırılması değil bir saygı meselesidir. zaten atatürk'ü bir put olarak görenler de ne ilginçtir ki atatürk büstlerine saldırıp zarar vermeye çalışan kişilerdir (bkz: ataturk bustlerine suikast girisimi). o'na saygı duyup anlayanlar ne onu putlaştırır ne de onun en şiddetli şekilde anıldığı bir günde halay çekip göbek atar...
  • belirlenen amaçlara göre değişik yorumlar getirilebilecek hareket.
    atatürk konusunda fikirlerin ne olduğunun dolaylı olarak insanlara gösterilmesi açısından da yapılabilir. konunun gündeme oturacağını gayet iyi bilerek ''bakın, ben buyum işte. atatürk hakkında nasıl düşündüğümü siz de anlayın artık.'' şeklinde...
    ya da tamamen safça, temiz bir düşünce içinde, hiç bir ideoloji gösterisi yapmak amacı içinde olmadan...
    hiç bir zaman göz önünde olmayacak normal bir vatandaş yaptığında ki tahminimce bugüne kadar yüzlerce kez olmuştur, çok daha farklı şekillerde de algılanabilir bir olaydır. eğer yeşil cübbe giymiyor, takke takmıyorsa normaldir.
    evet, başta da dediğim gibi; değişkendir.
    amaçlar çok önemlidir.
    bunu iyi anlamak, iyi kavramak lazım.
    ve, ona göre hareket etmek lazım.
    çünkü artık iyi niyetli olma devrini yavaş yavaş geçmeye başladık.