• ayiptir... elestirmek ayiptir.

ataturk'un yillarca yoketmek icin mucadele ettigi dogmalara bir yenisini eklemektir...

hic mi 10 kasim gunleri bu ulkenin dugun salonlarinin onunden gecmediniz diye dusunuyorum... hayat suruyor, zaten onca insan bu hayat sursun diye vermedi mi canini?
  • yillar evvel bir 10 kasim gunu arkadasimin yaptigi $akaya gulerken ensekokume "on kasimda gulunur mu hiaaeech" narasiyla osmanliyi a$keden ilkokul ogretmenimin olay mahallini basip dugun alayini tokat manyagi yapmasini bekledigim atraksiyondur, uretim bandindan hatali cikmi$ olan bu kitleye balans ayari babinda.
  • bir milletvekilinin mevkisi ve son zamanlardaki irtica hassasiyeti nedeniyle daha dikkatli olup yapmamasi gereken hadise. 10 kasim'da tabi ki ata'mizi anacagiz, vekilin yaptigi da bana gore yanlis ama elestiriyi abartmamak gerekiyor. nitekim ayni gunun aksami ata'larini cok seven insanlar asagidakilerden birinde egleniyor olacak.

(bkz: 10 kasim 2006 duman konseri)
    (bkz: 10 kasim 2006 emre aydin izmir konseri)
    (bkz: 10 kasim 2006 istanbul manga vega konseri)
    (bkz: 10 kasim 2006 michel camilo ve tomatito konseri)
    (bkz: 10 kasim 2006 oceansize istanbul konseri) (ertelendi gerci ama ata'nin olum yildonumu oldugu icin degil)
    (bkz: 10 kasim 2006 portecho babylon konseri)
    (bkz: 10 kasim 2006 saints n sinners konseri)
    (bkz: 10 kasim 2006 vega studio live konseri)
  • "halâ, o, acıklı ağıtlar dudaklarınızda,
    halâ oturmuş, 10 kasımlarda bana ağlıyorsunuz .
    uyanın artık diyorum, uyanın, uyanın !
    uluslar, fethine çıkıyor, uzak dünyaların..
    mustafa kemâl'i anlamak göz boyamak değil,
    mustafa kemâl ülküsü, sadece söz değil.. "

(bkz: atatürk'ten son mektup/#4482280)
  • bu düğünü aynı gün yapılan diğer düğünlerden farklı kılan milletvekili oğlunun düğünün olması değil, bu milletvekilinin yaptığı açıklamadır.
    eğer ki 10 kasımda düğün yapılması hakkındaki görüşleri sorulduğunda benim için 365 günden farkı yoktur gibi bir açıklama yerine, atamız yas tutmaya karşıydı, onu da saygı ile anacağız yada en kötüsü başka gün bulamadık gibi bir açıklama yapmış olsa idi bu kadar dikkat çekmezdi.
    yaptığı bu açıklama bu günü özellikle seçmiş oldugunun yeterli ispatıdır.

ayrıca 10 kasım sıradan bir gün değildir. yas tutmasak bile saygı duyduğumuz bir gündür. saygı duymamız gereken bir gündür.
    ister rakı sofrasında anarız, ister herkes yürürken biz durur saygı duruşunda bulunuruz, ister konsere gider alkışla gösteririz saygımız. ama gösteririz.

365 günden farklıdır, farklı olacaktır.
  • 10 kasım'da ilkokul sıralarındayken başlayarak yediğim dayakları aklıma getirmiş düğündür. tektipleşmeye ve tek tip düşünceye karşı takındığım muazzam bir muhalefet göstergesi değildi elbette gülme krizine girmem. sadece dayatmacı bir şekilde insanların putlaştırılması komik gelirdi. hala da komik geliyor ve gülüyorum. bu kadar çocukça tepkilere gülüyorum. sırf akp milletvekili diye incir çekirdeği boyutundaki bir olayın atla deve edilmesi komik geliyor. aydın geçinen insanların bu kadar dogmatik olması komik geliyor. her şey komik geliyor.
  • 10 kasim'da dugun yapmak, dugun sahibinin hakki, ve tercihidir. bu zat'in milletvekili olmasi da durumu degistirmez. zira milletvekili dedigimiz nane 'butun 70kusur milyonun vekili' de degildir. 550 kisinin tek tek bir ulkenin tamaminin dusuncesini, tercihlerini vs. yansitmasi beklenemez. bu ulkede 10 kasim gecesi dugun yapmayi tercih edebilecek insan coktur, bu zat da onlarin vekilidir. sizin kendinize 'vekil' olarak kabul edebileceginiz, 10 kasim gecesi dugun yapmayacak yuzlerce insan var meclis'de, musterih olunuz. ha diyorsaniz ki 'unvani vekil olan herkes benim tercihlerime uymak zorunda' cok gec kalmadiysaniz harp okuluna kaydolunuz. belki 30-40 yil sonra bunu gerceklestirebilecek konuma gelebilirsiniz.
  • bir milletin, ulusun, ülkenin, devletin, topluluğun, güruhun artık adına ne derseniz deyin; birliktelik inancıyla sahip çıktığı geçmişinde (tarihinde) önemli noktalar vardır. o noktalar sadece yaşanan ana değil geleceğe de etkilidir. tarih noktalardan oluşur demiyorum ama içinde sıçrama noktaları, kırılma noktaları vardır. türkiye cumhuriyetinin yakın tarihi açısından bir kaç tane önemli nokta sayalım:
    cumhuriyetin ilanı: sadece o günü değil devletin yönetim şeklinin belirtilmesiyle geleceğinin de değiştiği bir gündür. önemlidir. cumhuriyet ne getirdi ne götürdü neden önemli en azından o gün zaman ayırıp bir sonraki nesile anlatmak gerekir.
    laik rejime geçiş: önemlidir. laiklik neden getirildi evvelki rejimden neden vaz geçildi neden laiklik korunmalı bunun tartışılması ve anlatılması ilerde bu konuda tarihi kararlar verecek nesiller için büyük önem taşır.
    10 kasım: önemlidir. o gün bir faninin bu dünyadan göçüyle sınırlı bir anlama sahip değildir. o gün kimsenin inanmadığı bir özgürlük projesini herşeye rağmen hayata geçiren büyük bir devlet adamının öldüğü gündür. peki mustafa kemal atatürk o gün mü kaybedilmiştir? ne zaman ki fikirleri anlaşılamadan tabulaşmıştır, ne zaman ki yaptıkları takkiyelerle anlamsızlaştırılmıştır işte o zaman kaybedilmiştir.
    bu günler dikkate alınmasa ne olur?10 kasımda düğün dernek olur mu? olmaz mı nefis olur hem de. bu sayede öyle güzel nesiller yetişir ki okulda o gün vefat eden biri için saygı duruşunda bulunurlar, düdükler falan öter, asker selam durur oha falan olur. akşam da eve gider annesiyle babasıyla mutlu yuvanın temellerinin atılışının kutlamasını yapar. sonra rejim mejim bişiler diyen adamlar çıkar. yaşı geldiğinde en çok pilav dağıtana veya en karizma amblemi olan partiye de oyunu verir. böylece ülke aydınlık geleceğini emanet edeceği nesillerden emin bir şekilde refaha mutluluğa yelken açar.
  • 10 kasimda dugun yapilabilir ancak gerdege gece 12'den sonra yani 11 kasim'da girilmelidir boylece ataturk'e saygili olunmus olur di mi cok sevgili her allan gunu ataturk'un kemiklerini sizlatmak icin ne yapariz diye kasip 10 kasimda hatirlayinca bi bok yediklerini zanneden guzel ulkenin tek tek beyinleriyle cinsel munasebete girmek istedigim guzel halki..
  • bu düğünü yapan, benim, vekilim olduğunu asla kabul etmediğim ama birileri tarafından meclise sokulmuş ve ünvan kısmında türk milletinin vekili yazan bir zat ise, ben onu ayıplarım, madem bana vekaleten orada bulunuyor, bırakın ayıplamayı, yuhlarım ve saygısızlıkla itham ederim.

düğünün tarihiyle ilgili yaptığı o müthiş açıklamalarını da alsın gitsin. karşısında salak yok efendim, düğün salonu bulamamışmış... maalesef zamanımızda bir milletvekili forsunu kullanacak ve buna rağmen 12'sine salon bulamayacak!!! dikkatinizi çekerim. yemeyin bizi ya..

tamamiyle akp hükümetinin, bireysel bazda inadına yaptığı hareketlerden biridir.

10 kasımda şenlik-düğün-kutlama yapmamak bugünlerini borçlu olduğun yüce insana saygıdır. ben şahsen 18 mart'ta da, 30 ağustosta da 1 dakikalık saygı duruşunda bulunurum. ne uzarım ne kısalırım ama kendimce minnetimi, saygımı gösteririm.
hesabın var mı? giriş yap