şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: mo farah)'ın dünyanın en iyilerinden biri olduğu mesafede yaptığı.
    benim ise hergün düzenli olarak koştuğum mesafe.
  • haftada en az iki kere 55-60 dakika zaman aralığında yaptığım eylem.
  • l carnitine ile yapildiginda 1 ay gibi kisa surede 2 kilo löp götü cok afedersin 400 grama kadar kuculten eylemdir. test edildi onaylandi.
  • eğer koşu işinden para kazanmıyorsanız haftada 1 gün bu işi yapmanız sizin için çoktur bile.
  • ilk defa bu sene katıldığım 10k yarışını 53 dakikada bitirmiştim. koşu sırasında önemli olan düzenli tempo tutturabilmek.
    yanımda gayet profesyonel bir abi vardı, yaş 45- 49. 30 35 defa maraton koşmuş. yarı maraton da çok koşmıuş. beraber muhabbet ederek onun temposuna uyup koştum. sonuç fena değildi.

- iyi de abi sen madem o kadar koşuyorsun nasıl ben senle şu an yan yana koşabiliyorum.
    + ha, yok ben basarım giderim de benim hatun yavaş koşuyo ben de ona ayak uyduruyorum, yalnız bırakmayayım.

ailecek koşuya çıkmış.

yeni hedefim 45 dakikanı altı.
    kaliteli ayakkabı şart.
  • bir sene evvel 44 dakikada koşabilirken, şimdi, iki ufak sakatlık ve hayat temposu yüzünden koşmaktan uzak kalınca 60 dakikada anca bitirebildiğim spor faaliyeti.
    kaliteli ayakkabı gerçekten şart, metatarsallarınızadan biri kırılınca anlarsınız.
    (bkz: metatarsals)
  • her insanın kolayca yapabileceği aktivite. mesela ben şimdiye kadar en az bi 6-7 km koşmuşumdur. tahminimce en fazla 10 yıl içinde 3-4 km daha koşup tamamlarım.
  • en iyi derecemin 48 dakika olduğu eylemdir. 10 km mesafeler arasında en sevdiğimdir. adrenalinizin tavan yaptığı mutluluk hormanlarının kelebekler gibi başınızda dönmeye başladığı anda koşu biter. canınızı fazla sıkmaz.
  • denemeden önce yaş, form, kalıtsal hastalık gibi kriterleri göz önüne almak hatta önceden daha küçük mesafeler ile idmanlı olmak gerekiyor. yoksa;

(bkz: kalp krizi)
  • düz tabanlıkta ihtisas yapmış biri olarak en fazla 2-3km'sine dayanabildiğim koşu mesafesi. varsa bir çaresi bize de anlatın da göbeği eritelim bari.