şükela:  tümü | bugün soru sor
 • rastladıgım en eski ornegi 1962 yapımı olan, on yuzunde bugday, arka yuzunda ay-yıldız bulunan bakır madeni para.
 • asla, kata, zinhar para üstü olarak verilmeyen bir miktar bu 10 kuruş.

  dünyaca ünlü markalar dahi, 10 kuruşu vermekten imtina ediyorlar.(bkz: lc waikiki/ #13903125

  çok küçümseniyor, ''amaan 10 kuruş alt tarafı'' diyorsunuz ama önemli arkadaşlar. misal;

  bir sayfa fotokopi çektirdin. alt tarafı 10 kuruş. açtın cüzdanı, zerre bozuk paran yok. en bozuk paran 5 tl'lik banknot. 10'luklar, 20'likler var bir de. ne yapacaksın? bana bunun cevabını ver. gözünün önünden bir film şeridi gibi orada burada bırakıp umursamadığın 10 kuruşlar geçiyor mu şu an?

  minibüse bindin. indi bindi 1.20 tl.açtın cüzdanı. zerre bozuk paran yok.ya da hadi bugün iyi günündesin. 1 liran var. ama sadece o var. diğer bozuk paralarını cüzdanda ya da cebinde ağırlık yapmasın diye har vurup harman savurdun. ne yapacaksın söyle şimdi bana? o güzelim 5'liği mi bozacaksın?

  bakkala girdin.kendine ve sevdiğine yemekten sonra tatlı niyetine iki browni intense aldın,ondan sonra çiğneyip ağzınız ferahlasın diye iki happy dent sakız aldın.1,30 tl tuttu. bir kere, iki kere derken daha önce umursamadğın 10 kuruşlar, şu an cüzdanında bulunsaydı genelde bulunan 1 liranın üzerine ekleyip verecektin?fakat şimdi ne yapacaksın? ha söyle ne yapacaksın?

  arkadaşına gidiyorsun.süpermarkete girdin. hemen ayaküstü atıştırmalık birkaç birşey aldın.4,90 tl tuttu. hemen 5'liği verip gideceksin değil mi? dönüp arkana bakmadan. biz ne anlatıyoruz burada? pişman olacaksın bak.
 • benim bir adet para biriktirme kasem var masamın üzerinde. gün sonunda cebimde ne kadar bozuk para varsa koyuyorum son 3 yıldır. ihtiyacım oldukça içinden alıyorum. ancak 10 kuruş ve 5 kuruşları (1 kuruşları saymıyorum nasıl olduysa 20 tane 1 kuruş var) hiç bir yere veremiyorum, hem utanıyorum hem de delicesine kurtulmak istiyorum, eskiden egoya para yuklerken mesela 5 lira kağıt para ve üzerine 1 lirayı 5 ve 10 kuruşlardan veriyordum, geçen gün aynı taktiği mutlu mesut uygulamaya gittim, camın arkasındaki memur 5 ve 10 kuruşlar geçmiyor yasak dedi, bir an afalladım ve sadece peki diyebildim. ben bu kadar kuruşu nereye harcayacağım, kime vermeye kalksam ters ters bakıyor. şöyle diyeyim, 5 ve 10 kuruşlardan 50 lira birikmis ister istemez bir ağırlığı oluyor.
  50 liran var ama harcıyamıyorsun.
  kızılayda su alacaktım hadi buradan şansımı deneyim dedim, o aralar su 75 kuruş şu an 1 lira, neyse uzattım parayı, yüzüme baktı, bu ne diye sordu, para ustam dedim, yav git işine dedi.
  milletin bu saçma sapan tripleriyle uğraşmaktan sıkılmış olup hepsini bugün bir poşete koyup ilk gördüğüm dilenciye verip kaçmayı düşünüyorum. dilenci de almazsa, bozuk para fantezileriniz varsa deneyebiliriz.