şükela:  tümü | bugün
  • insanı gerçekten strese sokuyor. lan hayır üçün beşin hesabını yapmıyorum amınakoyım ama şimdi almasan, niye almıyor lan bu piçe bak artislik mi yapıyor 10 kuruşla, diyecekler diye geriliyorsun. alsan, lan ibişe bak 10 kuruşun derdine düşmüş al lan 50 kuruş vereyim sana da siktir git, diyecekler diye tedirgin oluyorsun. her şartta hayatı çekilmez kılıyor arkadaş sikerim böyle işi ben... evet.
  • çoğunlukla mahalle bakkallarında yaşanan gerilimdir. süpermarketlerde pek rastlanmaz.
  • bir zamanlar bende de olandı. ancak o kadar çok kez 10 kuruşum eksik kaldığı için daha kötü bir gerilim yaşadım ki, şimdi gayet sıradan ve olması gerektiği şekilde bekliyorum paramın üstünü. hee bir kere de 10 kuruş ne de olsa diye düşündüğünden olsa gerek para üstümü vermeyen bir kasiyer vardı. salak.
  • kredi kartı kullanımının yaygınlaşması ile gittikçe azalmaktadır.
  • insanda beş lira ve altı bozuklukları çok kıymetli şeylermiş gibi biriktirme, bu tarz durumlar dışında kullanmama alışkanlığı yaratıyor.
  • yere düşen 10 yahut 50 kuruşun alınıp alınmaması gerektiği konusunda yaşanan gerginlikle yarışamaz bile. en fazla çıkarken "üstü kalsın" dersin. ama 50 kuruş öyle mi, hem için yanar gittiğine, hem de böyle minibüste falansan yadırgarlar seni, çok zor sözlük çok.
  • gerilimi yaşayan kişinin tedavisi, on defa minibüse binmekten geçiyor.

şoför'e on kuruş para üstü olacak şekilde ödeme yapın ve bekleyin bakalım; yanında durup sessizce alıp efendi gibi yerinize dönmek mi daha fena yoksa elden ele, şarkılarla, türkülerle o paranın size gelmesi mi?

- hey bayım! o on kuruş sizin mi?
    + ah, benim değil, bir de şu beyefendiye soralım lal-lal-la!
    - hey genç adam! para üstün burada!

koro: güneşli bir günde, on kuruşun da var, haydi ne duruyorsunuz lanet olası bir dansa başlayın!

televizyonda dublajlı eski bir müzikal falan olsa da seyretsek.
  • 5 kuruşu beklemekten daha az yaşanan gerilimdir
  • 10 kuruş önemlidir. o sebeple 10 kuruş para üstü beklemenin yarattığı gerilim olmaz ancak 10 kuruş para üstünü alamama ihtimalinin yarattığı gerilim olabilir. o hor gördüğümüz 10 kuruşlar birikse ohooo 1 senede neler neler!
  • 1 kuruşunu dahi defalarca istemiş bir kişi olarak; (bkz: 1 kuruş para üstünü alma gerginliği)
    99 kuruş nedir allasen ısrarla isteyiniz