şükela:  tümü | bugün
  • bu kazada kırıma uğrayan uçak, boeing 737 max 8 serisinin son 5 ayda kırıma uğrayan 2. yeni uçağıdır:

(bkz: 29 ekim 2018 endonezya uçak kazası)

o kazada da filoya henüz 2 ay önce katılmış pk-lqp tescilli uçak düşmüştü, şimdi düşen ise henüz 5 ay önce servise giren et-avj tescilli boeing 737 max 8.

aynı markanın aynı modeline ait yepyeni 2 uçağın bu kadar kısa arayla düşmesi tesadüf mü bilemem, ancak en azından benim kafamda boeing 737 max 8’ler hakkında büyük soru işareti bırakmıştır. sürekli uçağa biniyorsanız, muhtemelem bu model ve seri uçaklardan birinde yolculuk ediyorsunuzdur. e haliyle böyle bir durumdan rahatsız olmamak mümkün değil.

kaza raporunu büyük merakla bekliyorum.

edit: burada ethiopian airlines'a sallayan mallar olmuş. kendileri star alliance üyesi, filosundaki uçakların ortalama yaşı 5.4 yıl olan bir hava yolu şirketidir.

https://www.airfleets.net/…e/ethiopian airlines.htm

eğer örnek isterseniz de şöyle vereyim:

thy ortalama filo yaşı: 8.2 yıl (@pilot flying’den gelen bilgiye istinaden revize ettim)
    pegasus ortalama filo yaşı: 5.3 yıl
    onur air ortalama filo yaşı: 19.2 yıl
    atlasglobal ortalama filo yaşı: 18.4 yıl
    sun express ortalama filo yaşı: 6.6 yıl
    anadolujet ortalama filo yaşı: 15.8 yıl

gerçekten hiçbir bir bok bilmemenize rağmen sonuna kadar sahip olduğunuz o cahil öz güveniniz beni benden alıyor. "itiyipyi hiviyilliri idimlir içliktin iliyir hihihihi".

çok komiksiniz amına koyayım.
  • vay be arkadaslar helal olsun size ya.
    daha simdi bbc den duydum breaking news verdiler.
    sozluge anında girdim ucagın tarihinden son bakım raporundan son radar goruntulerine kadar herseyi yazmıssınız.

tebrik ederim, bbc den daha hızlısınız.
  • üst edit: ne yazık ki kurtulan olmadı. 157 kişi hayatını kaybetti...

etiyopya hava yolları'na ait 149 yolcu ve 8 mürettebatı taşıyan ve etiyopya'nın addis ababa kentinden kenya'nın nairobi kentine doğru yol alan boeing 737 tipi yolcu uçağı kalkıştan altı dakika sonra henüz bilinmeyen bir sebeple düştü.

etiyopya hava yolları sözcüsü, twitter hesabında, etiyopya hava yolları'na ait 149 yolcu ve 8 mürettebatı taşıyan ve addis ababa- nairobi seferini yapan boeing 737 tipi yolcu uçağının düştüğünü duyurdu.

etiyopya başbakanı abiy ahmed, twitter hesabından taziye mesajı paylaştı.

edit: ilginç bir şekilde başlıktaki bütün entryler bilgi içerikli. henüz lost şakası yapanlar, umarımcılar, espri yapmaya çalışanlar falan gelmemiş gelmezsinler de.
  • ucak korkaklarini hoplatan ikinci kaza. max serisi lan, yepyeni gicir gicir ucak, kalkistan 6 dakika sonra dusuyor ve ayni sey alti ay icinde ikinci defa meydana geliyor. bunun pilotaj hatasi olabilme ihtimali yok, pilotluk bir durum yok ortada.

max serisi ucaklar arizalidir, binmeyin bindirmeyin. aksini iddia eden siktirsin gitsin boeing patronlarina sakso ceksin.

edit: ekim ayindaki lion kazasini da derinlemesine arastirdim, tartismasiz sekilde arizali ucaklar. olayi soyle tarif edeyim, max 8 ve 9 serilerinde ilk defa denenen otomatik anti-stall sistemi var. stall dedigimiz mevzu ucagin gagasinin havaya kalkmasi durumu, gecmiste rio-paris seferlerinde oldugu gibi stall konumda gerceklesen kazalar oldugundan boyle bir sistem gelistirmisler muhtemelen. ucak stall konuma geldigi anda otomatik sensor devreye girip ucagin gagasini asagi cekiyor, guya stall konumu duzeltiyor.

soylerken faydaliymis gibi duruyor ancak soyle sikintili bir durum var, bazi ucuslarda veriler karisiyor ve ucak stall konumda olmamasina ragmen kendini sanki stall konumdaymis gibi algilayip sistemi devreye sokuyor. stall konumdaki bir ucakta bu sistem devreye girerse ucak duzelir, ancak stall konumda olmayan bir ucakta girerse? iste o zaman gaga asagi iner, ucak irtifa kaybetmeye baslar. hem lion kazasinda, hem de bugunku etiyopya seferinin ucus kayitlarina bakildiginda ucagin bir miktar yukselisten sonra ciddi sekilde irtifa kaybettigi, tekrar yukselmeye basladigi zaman da ucakla irtibatin kesildigi goruluyor, bu da pilotlarin arizayla mucadele ettigini ve belli noktada kontrolu tekrar ele aldiklarini, ancak cabalarinin yeterli olmadigini gosteriyor.

boeing zaten sikintiyi kabul ediyor bir nevi, ancak lion kazasina dair yaptigi savunmada yanlis veri okuma sonucu meydana gelen arizanin pilotlarin zamaninda mudahalesiyle ustesinden gelinebilecek bir durum oldugunu iddia edip bir hafta once ayni ucakla yapilan ayni seferde pilotlarin devreye giren otomatik anti-stall sistemini verilen talimatlara uyarak nasil devre disi birakip guvenli sekilde yolculugu tamamladigini anlatmis. yok efendim bunlar olasilik dahilindeymis de, bu olasiliklar meydana geldiginde ne yapacaklarinin egitimini pilotlara vermisler, kullanim kitapciginda yazmislar da, pilotlar uygulamamislar. simdi de ucaga dair bir yazilim guncellemesi uzerinde calisiyorlarmis.

velhasil cok uzattik, teknik terimden anlamayan, okumayi da sevmeyen icin ozet geceyim. arabayla duz yolda giderken bir sistemin devreye girip direksiyonu bir anda sola kirdigini dusunun. yuzde yuz kaza ile sonuclanacak diye bir sey yok, evet soforun durumu kurtarma olasiligi da var, ancak gidis gelisli yolda yaninizdan tir gecerken meydana gelirse benim diyen soforun o arabayi kurtarma sansi olmaz. ucakta da ayni sekilde, ucak yuksekligini almis, 30bin feet'te seyrederken boyle bir durum meydana gelirse herhangi bir pilotun o ucagin dusmesine izin vermesi trajik bir durum olur. ancak etraftaki daglik arazilerden dolayi belli mesafede belli yukseklikte olmanizi gerektiren bazi ucus rotalari var, boyle bir rotada ucak yukselirken meydana gelecek anti-stall sistemi arizasi yolculugun 60. km'sinde atiyorum 5bin feet'te olmaniz gerekirken sizi 3bin feet'lerde oyalayabilir, o bolgede dag tepe varsa da o ucak cakilir. ozru kabahatinden beter, saka gibi bir firma boeing, bu sefer ne sacmalayacaklar bakalim.

bu ucaklar piyasadan cekilir mi bilmiyorum, ariza tamamen yazilimsal ve sahsen sistem guncellemesiyle sorunun cozulecegine inaniyorum ama bunun icin boeing'in sorumlulugunu kabul etmesi ve sorunu cozmek icin ugrasmasi gerekiyor, tabi o arada olenler olduguyle kalacak. mevcut haliyle binmeyin, bindirmeyin, gerekirse boarding'ten donun geri gidin evinize, cunku cok bariz bir sikinti var, gezip tozacagim diye dagdan tastan toplamasinlar parcalarinizi.
  • adamların ucaklarının yaş ortalaması 0.6 (max serisi), 7.9 (737-800). hala gelmiş uçaklar eskiydi de söyleydi de diyen denyolar var. havacılık dünyasından olmayanlar konuşmasın yahu yeter.

tanım: can sıkıcı ucak kazası
  • boeing delikanlıysan bir briefing yayınlar bu modeli uçuşlardan çekersin. geçen sefer de arıza uçaktan kaynaklanıyordu, uçak kendi kendine çok hızlı bir şekilde trim sarmıştı. pilot olayı çözene kadar uçak denize çakılmıştı.

thy'de de bu uçaklardan bolca var. hayatımızı riske atmayın artık lütfen.
  • söz konusu uçak daha 5 ay önce servise giren et-avj kayıtlı son teknoloji ile üretilen boeing 737 max 8.

bu da uçağın radarda kaybolmadan önceki son uçuş kaydı.

https://www.flightradar24.com/…ights/et302#1fc0cdb5
  • etiyopya’da düşmesinin üçüncü dünya ülkesi olmasıyla alakası yok. etiyopya havayolları dünyanın en başarılı ,sayılı havayollarından birisi(skytrax 4-star). gizli ırkçılıkla hep afrikada asyada oluyor diyorsunuz ancak bu uçağın düşmesinin sebebi boeing isimli firma. para kaynaklarını kullanmamak için kısabildiği kadar test kısımı yapması. uçak düşünce kolay yoldan suçu pilota atmak için rüşvet taşıması vs. boeing 737 max havadan derhal indirilmeli. malesef lion air’den sonra indirilmeliydi ancak para hırsı insan hayatı önemsemiyor.
  • yine herkes birbirini yeme derdinde,bilgi vermek sifir. aoa sensore, angel dendigi icin, dispatcher e giydiren pilot mu dersin, hepsi var mukemmel..

boeing rakibi biliyorsunuz airbus. boeing in737 max serisi, airbus da airbus 320 neo olarak geciyor.boeing henuz 300 kusur civari ucak uretmisken, airbus 600 lere dayandi. (subat 2019 verileri) boeing gec kalmisti, airbus patir patir operatorlere ucak veriyordu. boeingin gozu karardi fabrika uretim kapasitesini arttirdi. arastirin 2018 de ticari ucaklar ceosu diyor ki: aylik uretim kapasitemizi 52 ye cikariyoruz. operatorlerden de olumlu yansimalari oluyor haliyle, cunku ucak yakmiyor adeta kokluyor . ortalama 7 saatlik standart bir ucusta maxin yakit tasarrufu 5-6 ton arasi. neyse burayi gecelim, hizla operatorlere ucak satiyor ve satmaya devam ediyor boeing. aslinda airbusdaki de bu maxin laciverti. motorlari bile ayni. boeing deki leap1b, airbusdaki motor leap1a.

cok uzayacak kisa kesmem lazim. oyle ki boeing deli gibi ucak veriyor, bunu al, bunu da al bunu da al.. yetisemiyorlar siparislere. sonra bir gun lion kazasi vukuu buluyor. arastirma raporlarini duymussunuzdur veya okumussunuzdur. aoa sensor hatali deniyor, daha sonra pilotun anlamasi gerekirdi vs ihaleyi pilota yikmaya calisiyorlar. bu ucakta mcas sistem var diyorlar, (maneuvering characteristic augmentation system) aoa belli bir aciya gelince stalldan kurtarmak icin devreye giriyor, bakin bu cok onemli - - - pilotun hicbir mudahele yapmasina gerek olmadan--- ucaga nose down hareketi yaptiriyor. eger kaptan farkedip manual trim vermezse bu sistem deaktive olmuyor. operator bir sure sonra fcomlara ve training dokumanlara bakiyor, bu sistem yok, bilgi de yok. dusunebiliyor musunuz ucagi ucuran pilotun boyle hayati bir sistemden haberi yok? daha sonra boeing bu sistem hakkinda tum dunya operatorlerine bildiri yayinliyor. soyleyeceklerim bu kadar, hayirli traslar.

t: yuregimizi burkan kaza, geride kalanlara sabirlar diliyorum.
  • kazaya karışan uçağın yepyeni bir boeing 737 max 8 olmasıyla akıllara 29 ekim 2018 endonezya uçak kazasını getirmiştir.