• afrikalı olduğu için sözlükte gömülüp üzerine de toprak atılan ethiopian airlines 2 yıldır afrika'nın en iyi havayolu seçilmektedir. şuradan
  • etiyopya havayollarının en az elli yıllık tarihinde karıştığı en ölümcül kaza.
    pek çoğu insanı yardım çalışanlarından ve uluslararası uzmanlardan oluşan en az 35 milletten vatandaşın hayatını kaybettiği trajik kaza. (çoğunluğu kenyalı, kanadalı, abd’li ve avrupalı)

kalkıştan sadece 6dk sonra radardan kaybolan daha 5-6 aylık yeni boeing 737 max 8 etiyopya bishoftu’tan 50km mesafede bir araziye düşüyor.
    pilot’un 8000 saatlik uçuş tecrübesi olduğu söyleniyor. teknik sorun nedeniyle geri dönüş izni istemiş. ama dönememiş.

kara kutusu henüz bulundu ve kaza sebebinin biran önce aydınlatılması bekleniyor. çünkü geçen ekim ayında da bir kazaya karılan bu uçak modelinin teknik arızalı olduğundan şüpheleniliyor. ama şirket bunu kabul edecek gibi görünmüyor.
    kazadan sonra 3 ülke boeing 737 max 8 uçuşlarını durdurdu. (avustralya, çin, etiyopya)

157 kişinin acı bir şekilde can vermesi gerçekten çok üzücü. umarım kaza nedeni şeffaf bir şekilde araştırılır ve bu son kaza olur.
  • çin halk cumhuriyeti'de ülkedeki havayollarına ait tün boeing 737-8 max'leri yeni bir emre kadar uçuştan men etti, havacılık sitelerinde konuşulan uçaktaki yeni yazılım sisteminin pilotların talimatlarını "override" ettiği ve de kafasına göre takıldığı yönünde, bu da stall'a yani havada duramamaya veya morlara yeterince yakıt gidememesinden dolayı devre dışı kalmasına yol açıyor ve sonuç olarak uçak düşüyor, teknik verilerin kaydedildiği karakutu açıklandığında olay çözüme kavuşacaktır büyük ihtimalle
  • burada bir çok entryde 737 max serisindeki sıkıntılı mcas sistemi ile ilgili bilgilerin paylaşıldığı kaza.

ben de daha önce lion air kazasında mcas sistemi ile iligli çeşitli kaynaklardan derlediğim bilgileri bu kaza için de paylaşmak isterim.

not: aşağıdaki bilgiler ve açıklamalar lion air kazasından sonraya aittir.

”... dünya çapında 737 pilotları diyor ki bize mcas denen sistemden ve yaptıklarından bahsedilmedi, böyle bir eğitim almadık. kullanma kılavuzlarında da böyle bir bilgi yok. boeing de garip bir açıklama yapıyor "mcas pilotların haberi olmadan zaten arka planda onlarca işlem yapıyor, bunları bilmelerine gerek yok" diyor ve de ekliyor:

"pilotlar uçağı mcas eğitimine gerek kalmadan zaten hali hazırda yatay stabilizatör arızasından kurtulma prosedürü olan "runaway stabilizer" yönergeleriyle kurtarabilirlerdi", yani bu prosedüre göre stabilizatörün motorunu kapatıp tekrar açmaları gerekiyordu, bunu yapsalardı uçak kaza yapmayacaktı.

nitekim bir gün önce aynı uçak benzer bir sorun yaşamış ve o uçuştaki pilotlar bu prosedürü uygulayıp bu durumdan kurtulmuşlardı.

peki 737 max'lerde angle of attack sensörlerinde genel bir sıkıntı olduğu iddiası gerçek olabilir mi ya da neden mcas sistemi ilk olarak max'lere konmuş ve neden kılavuzlarda bile bu sistem yok?

kaynaklara göre 737 max üretim aşamasındayken kılavuzlar da hazırlanır, fakat testler sırasında düşük hızlarda tırmanışlarda maxler eski 737 lere göre farklı bir davranış gösterir. bunu motorlarının daha büyük ve ağır olmasına bağlayanlar var. boeing de bunun üzerine hemen mcas sistemini max'lere getirir, bu yüzden de zaten hazır olan kılavuzlarda mcasla ilgili bilgiler olmaz.”
  • haziran ayina alinmis boeing 737-800 ucakli yurtdisi ucusumu airbus ucusuna degistirmeme sebep olan ucak kazasi. evet 737-800'ler max'lar ile ayni ucak degil ve ayni ariza detayi bulunmuyor biliyorum ama boeing'e olan guven sarsintisi nedeniyle degistirmek istedim. 2010 etiyopya kazasi, 2016 rusya kazasi, 2009 thy amsterdam kazasi ve daha birsuru yakin donem kaza hep boeing 737-800'lerle olmus. uzerine bir de 2 boeing 737 max ardarda dusunce boeing'e karsi bir urperti geldi. bu arada klm, sas, lufthansa, british airways gibi avrupanin nispeten iyi havayollarinin filolarina baktim. bu max serisi hic yok, 737-800 ise tek tuk var. genel olarak airbus seri ucaklarin sayisi boeing seri ucaklardan kat kat fazla.

gerci ucus oncesi son dakikada ucagi degistirebiliyorlar ama neyse ben elimden geleni yapayim da gerisi kader kismet.
  • uçak kazalarına ilgim var. sözlük'te açılmış eski tarihli ne kadar uçak kazası başlığı varsa birden fazla defa okudum. air crash investigation'ın hastasıyım. internetin diğer mecralarında da bu konulara zaman ayırıyorum. bu ilgimle paralel kabin görevlisi ve pilot arkadaşlarım da var. bu kaza pazar sabahı ilk gerçekleştiği andan itibaren onlarla da fikir alışverişi, beyin jimnastiği yapıyorum. dün şöyle bir mevzu gerçekleşti;

dünya genelinde 20'den fazla havayolu 737 max'ları ground ederken pilot arkadaşım whatsapp'tan bir ses iletisi gönderdi. çok net ingilizce ile konuşan bir pilot. yaklaşık 1.5 dakikalık ses kaydında düşen uçağın arkasından kalkış sırası bekleyen uçaktaki [77] pilottan aldığı bilgileri aktarıyor. son derece normal bir kalkış sonrası emergency deklere edildiğini söylüyor. sonrasında da unreliable airspeed uyarısı & hatası alındığından ve uçağın radarda kaybolduğundan bahsediyor.

bu işten anlayan bir sözlük yazarı mesaj atarsa whatsapp'tan ses kaydını kendisine ileteyim. o da internete yüklesin, linkini bu entry'ye edit yapayım. %100 doğrudur diyemem ama son derece mantıklı bir senaryo gibi duruyor. 2018'de düşen uçakla neredeyse aynı gerekçe. çok düşük pilot & pilotaj hatası ve %80'den fazla oranda boeing uçağındaki dramatik problem sebep olmuş gibi görünüyor. zaten kara kutular hızlı bulundu, kısa sürede kırım raporu çıkacaktır diye düşünüyorum.

edit: madenci rocker mesaj attı. ilgili ses kaydı youtube'daki havacılık gurusu sam chuin'in videosundaki ses kaydı imiş. dinleyip teyit ettim, buyrun;

https://www.youtube.com/…ezcm&feature=youtu.be&t=70
  • etiyopya otoriteleri, aşırı derecede zarar görmüş kara kutu içeriğini analiz edemediklerini ve almanya'nın incelemesi için talepte bulunduklarını açıklamışlardı. ancak almanlar, gerekli teknolojinin kendilerinde olmadığı gerekçesi ile isteği geri çevirmiş. bu durumda mecburen datayı amerikalılar analiz edecek ve beraberinde manüplasyon şüpheleri akla geliyor.
  • karakutusu almanya'ya degil fransa'ya gitmekte.

http://m.airporthaber.com/…tu-fransaya-gidiyor.html
  • enkaz alanında bulunan ve yatay stabilizeye hareket veren "jackscrew" denen mekanizmanın uçağa tamamen burun aşağı verdirecek konumda olduğu belirtiliyor. bu durumda 10 mart 2019 etiyopya uçak kazası ile 29 ekim 2018 endonezya uçak kazası aynı nedenden, yani mcas sisteminden düştüğü ilk çıkarımlar arasında.

faa'in bütün uçakları yere indirmesinde bu jackscrew bulgusunun etkili olduğunu düşünebiliriz.

https://www.bloomberg.com/…show-jet-was-set-to-dive

yatay stabilizeye hareket veren jackscrew nasıl çalışır:

https://www.youtube.com/watch?v=rxpa9a-k2xy
hesabın var mı? giriş yap