şükela:  tümü | bugün
 • uçak kazalarına ilgim var. sözlük'te açılmış eski tarihli ne kadar uçak kazası başlığı varsa birden fazla defa okudum. air crash investigation'ın hastasıyım. internetin diğer mecralarında da bu konulara zaman ayırıyorum. bu ilgimle paralel kabin görevlisi ve pilot arkadaşlarım da var. bu kaza pazar sabahı ilk gerçekleştiği andan itibaren onlarla da fikir alışverişi, beyin jimnastiği yapıyorum. dün şöyle bir mevzu gerçekleşti;

  dünya genelinde 20'den fazla havayolu 737 max'ları ground ederken pilot arkadaşım whatsapp'tan bir ses iletisi gönderdi. çok net ingilizce ile konuşan bir pilot. yaklaşık 1.5 dakikalık ses kaydında düşen uçağın arkasından kalkış sırası bekleyen uçaktaki [77] pilottan aldığı bilgileri aktarıyor. son derece normal bir kalkış sonrası emergency deklere edildiğini söylüyor. sonrasında da unreliable airspeed uyarısı & hatası alındığından ve uçağın radarda kaybolduğundan bahsediyor.

  bu işten anlayan bir sözlük yazarı mesaj atarsa whatsapp'tan ses kaydını kendisine ileteyim. o da internete yüklesin, linkini bu entry'ye edit yapayım. %100 doğrudur diyemem ama son derece mantıklı bir senaryo gibi duruyor. 2018'de düşen uçakla neredeyse aynı gerekçe. çok düşük pilot & pilotaj hatası ve %80'den fazla oranda boeing uçağındaki dramatik problem sebep olmuş gibi görünüyor. zaten kara kutular hızlı bulundu, kısa sürede kırım raporu çıkacaktır diye düşünüyorum.

  edit: madenci rocker mesaj attı. ilgili ses kaydı youtube'daki havacılık gurusu sam chuin'in videosundaki ses kaydı imiş. dinleyip teyit ettim, buyrun;

  https://www.youtube.com/…ezcm&feature=youtu.be&t=70
 • (bkz: #87691928)
 • etiyopya otoriteleri, aşırı derecede zarar görmüş kara kutu içeriğini analiz edemediklerini ve almanya'nın incelemesi için talepte bulunduklarını açıklamışlardı. ancak almanlar, gerekli teknolojinin kendilerinde olmadığı gerekçesi ile isteği geri çevirmiş. bu durumda mecburen datayı amerikalılar analiz edecek ve beraberinde manüplasyon şüpheleri akla geliyor.
 • karakutusu almanya'ya degil fransa'ya gitmekte.

  http://m.airporthaber.com/…tu-fransaya-gidiyor.html
 • enkaz alanında bulunan ve yatay stabilizeye hareket veren "jackscrew" denen mekanizmanın uçağa tamamen burun aşağı verdirecek konumda olduğu belirtiliyor. bu durumda 10 mart 2019 etiyopya uçak kazası ile 29 ekim 2018 endonezya uçak kazası aynı nedenden, yani mcas sisteminden düştüğü ilk çıkarımlar arasında.

  faa'in bütün uçakları yere indirmesinde bu jackscrew bulgusunun etkili olduğunu düşünebiliriz.

  https://www.bloomberg.com/…show-jet-was-set-to-dive

  yatay stabilizeye hareket veren jackscrew nasıl çalışır:

  https://www.youtube.com/watch?v=rxpa9a-k2xy
 • çok üzücü olaydır. kaza ile ilgili türk youtube kanallarında da bazı bilgiler mevcuttur.

  kısa açıklama videolarına buraya tıklayarak
  kesmez ise;
  uzun videolara da buraya tıklayarak göz atabilirsiniz.
 • https://twitter.com/…tatus/1107003076932788224?s=19

  fransa sivil havacılık araştırma ve analiz bürosundan uzmanların 737 max’ten çıkan verileri çözdüğü kaza.
  twitter'da bildirildi.
 • uçağın ses ve veri kayıt cihazlarındaki bilgiler başarıyla elde edilmiş ve etiyopya kaza araştırma heyetine çözümlenmeden olduğu gibi verilmiş.
 • kazanın ön raporu ile ilgili etiyopya havayolları tarafından bir basın açıklaması yapılmıştır. yapılan açıklama sorunun boeing 737 max'de olduğu belirtilmiş ve anlaşılabileceği üzere olay lion air kazası ile oldukça benzerlik göstermekte.

  "the preliminary report clearly showed that the ethiopian airlines pilots who were commanding flight et 302/10 march have followed the boeing recommended and faa approved emergency procedures to handle the most difficult emergency situation created on the airplane. despite their hard work and full compliance with the emergency procedures, it was very unfortunate that they could not recover the airplane from the persistence of nose diving."

  türkçe özeti ise, et 302 sefer sayılı uçağı kontrol eden pilotlar boeing'in önerdiği ve faa'nın onayladığı acil durum prosedürlerini tamamen uygulamalarına rağmen uçağı ısrarlı dalış pozisyonundan çıkaramamışlar. basın açıklamasının tamamı aşağıdaki linkte var:

  https://assets.documentcloud.org/…ent-on-et-302.pdf

  merakla ve heyecanla boeing'in kıvırma hamlelerini bekliyorum. yazılım güncelleme ile uçakları güvenli hale getiriyorlardı en son.

  edit: ön raporun tamamı aşağıdaki linkten okunabilir.

  https://www.flightradar24.com/…ary-report-et302.pdf
 • bugün itibariyle yayınlanan kazaya ait ön raporun özeti aşağıdaki gibidir:

  https://www.flightradar24.com/…ary-report-et302.pdf

  "on march 10, 2019, at 05:38 utc, ethiopian airlines flight 302, boeing 737-8(max), et-avj, took off from addis ababa bole ınt. airport bound to nairobi, kenya jomo kenyatta ınt. airport. shortly after takeoff, the angle of attack sensor recorded value became erroneous and the left stick shaker activated and remained active until near the end of the flight. ın addition, the airspeed and altitude values from the left air data system began deviating from the corresponding right side values. due to flight control problems, the captain was unable to maintain the flight path and requested to return back to the departure airport. the crew lost control of the aircraft which crashed at 5: 44 utc 28 nm south east of addis ababa near ejere village."

  türkçe özeti şu şekildedir:

  - kalkıştan çok kısa süre sonra hücum açısı(bkz: angle of attack) sensörü hatalı veriler kaydetmeye başlamış, sol levye kolu titreşimi aktive olmuş ve uçuşun neredeyse onuna kadar aktif halde kalmış.
  - buna ilaveten, sol taraftaki hava veri sisteminden gelen hava hızı ve irtifa değerleri sağ taraftan gelen verilerden sapmaya başlamış.
  -uçuş güzergahını koruyamayan kaptan kalkış hava limanına dönmek için izin istemiş.
  - 05:38'te kalkan uçak, 05:44'te, yani kalkıştan tam 6 dakika sonra yere çakılmış.

  sorunun uçaktan kaynaklı olduğu ön raporda bariz olarak belirtilmiş. işin enteresan tarafı sadece hücum açısı sensörü değil, hava veri sistemi de hatalı veriler kaydetmiş. kaza sadece mcas'ten mi kaynaklı, yoksa daha fazlası mı var, final rapor ile ortaya çıkacaktır.