şükela:  tümü | bugün soru sor
  • ösym tarafından tarihi kesinleşen ilkbahar dönemi akademik personel ve lisansüstü eğitimi giriş sınavı.
  • başvuru tarihleri henüz açıklanmamış olan sınav.
  • "seni yenecem ösym!" diyerek girmeyi düşündüğüm sınav. dün bir arkadaşım, "tamam 70 tl vericez de menü nedir?" dedi. "işte o plastik kalemlik falan." dedim. "tamam da zam yapmışlar sınava. yani yeni bişeyler de olmalı." dedi. haklı. müşterisini memnun edemeyen bir kurum ösym. insan bi küçük toblerone koyar zalımın çocukları. hem o minik şirin erikli şişelerine noldu? benim için ciddi bir motivasyondu onlar^^

yeni yeni kazık sorular, anlamsız paragraflar bekliyorum kendilerinden. nasip kısmet*.
  • basvuru gununde basvuru gunu ertelenen sinav. illa screenshot mi alalim?

edit:bak yine ayni seyi yapmis. bu sefer ucu da acik.
    bas vu ra mi yo ruz!
  • 3 gündür bu sınavın başlangıç tarihini takip ediyorum.

başta 18 mart yazıyordu. 17'si gecesi birden 19 oldu o gün. bugün de açtım siteyi başvuru yapayım diye "--" ibaresi koymuşlar.

o değil de 18 mart tarihli gazetelere bakarsanız bu adamların kör kör haber yaptığını da anlarsınız. adamlar araştırmaktan yoksun.

http://www.ntv.com.tr/…sladi,0hoabpy2g0ezkuimkosyig

bu da trt haber. adamlar devletin kurumunun tarihi erteleyeceğinden son gün bile habersiz:

http://www.trthaber.com/…man-baslayacak-173557.html
  • öğle yemeğimi boğazıma dizen sınavdır.

hikayemiz şöyle başladı:

bir önceki ales'in başvuru zamanını kaçırdığım için * * * * inanılmaz derecede özenle başvuru tarihlerinin açıklanmasını bekliyordum. hatta öyle ki site her değiştiğinde bana mail atan bir alarm kurdum.
    (bkz: bilmeyenler için) burda

ama alarm büyük bir şaka yaptı bana. bilenler bilir changedetection'da tüm siteyi işaretlemiştim ve sitedeki tarih her gün değiştiği için her gün mail kutuma mail geliyordu. neyse dedim bu da iyidir. böylelikle her gün acaba açıklandı mı diye o lanet websitesine girip ctrl + f ales eyleyip bakıyordum. bu artık benim için bir refleks haline gelmişti. sabah işe gelip her şeyden evvel tarih kovalıyordum.

neden sonra açıklandı ve ben de insanlığın unutkan doğası bu sefer galip gelemesin diyerek 5 gün öncesinden başlayan anımsatıcıları dizdim ajandaya sıra sıra. kaç gündür ekranımın sol üst köşesinden dürtükleniyor ve daha bir hırslanarak ais.osym.gov.tr adresinden tıklayacağım a, l, e ve s harflerini bekliyordum.

17 mart günü sabah mahmurluğu ile vassaf* grubundan tanıdıklara uyarıda bulundum ve daha başlamadı ki ehere mehere şeklinde diyaloglar yaşandı. ben de biliyorum dedim erken uyarmakta fayda var insan unutabiliyor. çünki yaklaşık olarak bi kaç aydır takip ediyordum ve kimse tarihi benden daha iyi bilemezdi. başka bilenler olabilirdi evet, ama ben daha iyi biliyordum. çünkü bir yemeği yedikten sonra tadını en ince baharatına kadar alabilirsiniz belki ama aylardır boğazından güzel bir yemek geçmemiş bir insan o yemeğin tadını daha iyi alırdır. evet sınava susamıştım. bu hastalıklı bilinçle o plastik kalem kutusunu, mavi silgiyi, dandik şekerleri, sınava gireceğin okulun kapısında el ilanı dağıtan somurtkan dayıyı düşünüyordum aylardır. resmen manyaklıktı bu ama bunu bilmek sınava susamışlığımı bir nezbe olsun dindirmiyordu.

derken 19 mart oldu. anımsatıcıyı iptal ettikten sonra yine o lanet siteye girdim. başvuruyu artık yapmalıydım. aylardır sırtımda taşıdığım bu kamburu artık söküp atmalıydım.

ama o da ne?!

--- spoiler ---

şu anda aday işlemleri sisteminde başvurusu alınan sınav bulunmamaktadır.

--- spoiler ---

bir daha okudum.

--- spoiler ---

şu anda aday işlemleri sisteminde başvurusu alınan sınav bulunmamaktadır.

--- spoiler ---

sayfayı yeniledim, önbelleği temizledim yok. sonra changedetection anımsatıcısını kurduğum, tarihlerin açıklandığı sayfaya tekrar girdim. bu arada öğle yemeği gelmişti. 10 mayıs'ta yapılacak olan ales'in başvuru kutucuğunda şöyle bir şeyler yazıyordu.

--- spoiler ---
    --.03.2015
    01.03.2015

--- spoiler ---

bir anlık panikle 1-3 mart arasında olmuş bitmiş olma olasılığı üzerinde durdum. daha da korkunç olan ales'in bir üstünde yer alan als adı verilen sınavın başvuru tarihi 19.02.2015 -- falan.filan.2015'ti. başımdan aşağı dökülen kaynar suyun önce saçlarımdan sonra bir kısmı yüzüme bir kısmı enseme olmak üzere iki koldan başlayıp bütün vücudumu sarmaya başladığını çok rahat hissedebiliyordum artık. evet ben o an için ales yerine onun bir üstündeki sınavın başvuru tarihlerine bakıp 1-3 mart arasında olan ales'in başvuru tarihlerini yine yine yine yine yine kaçırmıştım.

öğle yemeği yemek yerine deli gibi osym'nin bilimum sayfalarında geziniyordum ne açlık ne susuzluk hiç bir halt hissetmeden o saçma vicdan azabıyla. sonra o vassaf grubu konuşması aklıma geldi. hani olmaz da, hadi diyelim ben yanlış baktım, herkes mi yanlış bakmıştı bu amcaoğlunu uzaklara kaçırdığımın, dağlara kaldırıp derdest ettiğimin sınavına be arkadaş.

arkadaşı aradım bi sakin ol dedi, oldum. sonra buraya düştü yolum. şu an biraz daha iyiyim. ama hala açlık hissetmiyorum.

bu entry'yi yazarken dalga geçer gibi changedetection'dan bi mail daha aldım. şu an sınavın başvuru tarihi
    --.03.2015 - 31.03.2015 arasında bi zamana tekabül ediyor gibi duruyor. ama hangi arasına ona bakıcaz. ygs'yi 4 günde açıkladılar nasıl diyeceksiniz, hiç sormayın.
  • dün başlaması gereken başvuru bugün 16:30 da başlamıştır. sabahtan beri denediğimde siteye doğru düzgün erişilemiyordu ki bugün ygs nin açıklandığını öğrendim. şu yoğunluğu da mı hesaplayamadınız napıyorsunuz anlamadım ki
  • ödemesini kredi kartıyla yapmak istediğim sınav.
    bir önceki kpss ödemesini ösym sitesinden kartla yapmıştım. şimdi ales için ödeme sayfasına girdiğimde "aday başvuru işlemi gerçekleştirmemiş" uyarısıyla karşılaşıyorum ve ödeme yapamıyorum. bu konuda yeşillenmeyi bekliyorum.
    edit: yardımcı olan arkadaşlara teşekkürler, önce sistemden başvuru yapılıyormuş.
  • gelecegin yine para tekeline alindigini gosteren sinav. osym kar amaci guden kurulus olmaktan ne zaman vazgececek?