şükela:  tümü | bugün
 • başlık için çok düşünme şansım olmadı ama haberleri gezerken rastladığım kaza. kazayı yapan tofaş sahibi arkadaş doğru gusül abdestinin ne tür faydaları olduğunun yaşan kanıtı haline gelmiş.

  arabanın hali için: https://eksiup.com/d228ebaed

  centrioya fotoğrafın ana akımdan uzaklaştırılmış hali içi teşekkürler.

  ayrıca burada guslün gerekliliğini vurguladığımı sanan denyolar varsa çok ağlanacak halimiz var demektir. ironi güzeldir, deneyin.

  edit: imla, düzeltme
 • underride guard, tır römorklarının arkasında bulunan koruyucu metal bir profil/parçadır. özellikle alçak araçların, misal otomobillerin arkadan çarptığı durumlarda hayat kurtarıcı bir işlevi görmektedir.

  underride guard foto

  eğer bu koruma/parça yeterince alçak, güçlü değil veya yoksa, arkadan çarpan araç tırın altına girmekte ve çok düşük hızlarda bile sürücü ve yolcuların bulunduğu kısım parçalanabilmektedir. aynı bu kazada olduğu gibi.

  underride guardın standartlara uygun olup olmamasının, ölümlü kazalara etkisi

  mucizelere veya gusüle bel bağlamak yerine, kuralları doğru bir şekilde uygulasaydık, dünyadaki gelişmeleri daha yakından takip etseydik, kazaya konu olan otomobil tırın altına girmeyecekti. çok büyük ihtimalle de, yaralı vatandaşımız kazayı çok daha basit bir şekilde atlatabilecekti.

  not: underride guard'ın türkçesini bulamadım. çevirisini bilen arkadaşlar yeşillendirebilir.
 • trafik kazasında, yangında ya da serseri bir kurşunla ölen masum çocuklara, koca cinayetlerine kurban giden kadınlara ya da vatan savunmasında şehit olan canlara doğru abdest almanın öğretilemediğini anladığımız kaza.
  durup dururken niye ölsünler ki?