şükela:  tümü | bugün soru sor
 • dünyanın en dayanıklı hayvanı nedir?” diye sorulduğunda ilk akla gelen hamam böceği olabilir. ancak tardigrad (mikroskobik su ayısı) hakkında çoğu kişi bilgi sahibi değil. ingiltere’deki bilim insanlarının son araştırması gösteriyor ki, eksi 270 derecelik soğuğa dayanabilen ve 30 yıl yemek yemeden yaşayabilen tardigradlar, gezegenimizde olası büyük bir felakette hayatta kalabilecek tek canlı türü olacak. işte tardigradlar ile ilgili ilginç bilgiler…
  10 milyar yıl yaşayabilen ilginç canlı: tardigrad
  21.07.2017 - 10:17hürriyet haber
  ingiliz daily mail gazetesi ve deutsche welle’nin haberlerine göre, bu minik canlı, güneş var olduğu sürece en az 10 milyar yıl boyunca neslini devam ettirebilecek. dünyanın mirasçısı olarak adlandırılan tardigrad, sekiz bacaklı mikroskobik bir canlı türü. hem suda hem de karada yaşayabiliyor. aynı zamanda çok yüksek ve düşük basınca da dayanabiliyor.

  30 yıl boyunca yemek yemeden hayatta kalabilen tardigradların dondurucu soğuğa (-270 dereceye kadar), yakıcı ısıya (+150 dereceye kadar) ve yüksek radyasyona da dayanabildiği belirtildi. bu minik canlıların dayanabildiği radyasyon miktarının 5000 – 6200 gy doz olduğu belirlendi. (bazı kemoterapi tedavilerinde uygulanan dozla aynı). 1 milimetrenin altında bir boyuta sahip olsa da su ayıları dünyanın en dayanıklı canlısı olarak görülüyor.

  ingiltere’deki oxford üniversitesi’nden bilim insanları, su ayılarının meteor çarpması, süpernova (yıldız patlaması) ya da gama ışını patlamaları gibi her türlü felakete dayanabileceğini ve en az 10 milyar yıl daha etrafta olabileceklerini bildirdi.

  üniversitenin fizik departmanından araştırmaya katılan rafael alves batista, “bizi koruyan teknolojimiz olmadan, insanlar çok hassas bir tür. çevremizdeki büyük değişimler bizi büyük oranda etkileyecektir. dünyada çok daha esnek türler var. gezegende yaşam insanlar yok olduktan çok uzun süre sonra da devam edebilir” diyor.

  batista ve ekibi, ne tür felaketlerin dünyadaki yaşamı tamamen yok edebileceği konusunda bir araştırma yaptı. bunun sonucunda tardigradların yine de hayatta kalabileceği sonucuna ulaştı. atmosfer tamamen yok olsa bile okyanus yüzeyinde yaşamın devam etmesi mümkün. araştırma ekibine göre, su ayılarını tamamen yok edebilecek tek olay güneş’in patlaması olabilir. bunun dışında dünya’ya en az 0,14 ışık yılı uzaklıktaki bir yıldızın patlaması da yeryüzündeki okyanusları kaynatıp buharlaştırmaya yetebilir.

  tardigradlar bataklıklarda, bitkilerde, kumda, denizde ya da tatlı sularda yaşıyor. araştırmacılar, eğer su ayıları bu koşullarda hayatta kalabiliyorsa, dünya dışında da benzer koşullarda yaşam olabileceğini, jüpiter’in uydusu europa ve satürn’ün uydusu enceladus’taki yer altı okyanuslarının dünya’da su ayılarının bulunduğu derin okyanuslardaki koşullara sahip olabileceğini düşünüyor.

  tardigrad ile ilgili ilk tanımlamayı alman bilim adamı johann august ephraim goeze 1773 yılında yaptı. mikroskop altında bakıldığında cüssesi bir ayıya benzeyen tardigradlar, nükleer patlamaya bile dayandığını bildiğimiz hamam böceklerinden daha güçlü ve dayanıklı. her bir tardigradın en az 200 yıl kadar ömrü olduğu düşünülüyor.

  bu küçük hayvanın, yaşam şartlarının zorlaştığı durumlarda, en temel biyolojik ihtiyaçları dışında metabolizmasını tamamen uykuya yatırarak sağ kalma becerisi geliştirdiği belirtiliyor.

  burada
  edit: bilimsel konulara merak sarmış sevgili bir suser'in de konu ile ilgili çekmiş olduğu enfes video ise burada:
  https://www.youtube.com/watch?v=ujpkivjv35k
 • başlığı yanlış açılmış canlı türü. doğrusu "10 milyar yıl varlığını sürdürebilecek canlı türü" olmalı. bu başlıkla, her tardigrad 10 milyar yıl yaşayabilirmiş anlamı çıkıyor. oysa yazıda "neslin devam etmesinden" bahsediliyor. tardigradlar metabolizmalarını durdurarak binlerce yıl sağ kalıyorlar, gerçi buna ne kadar yaşamak denilebileceği tartışılır. bunun dışında gerçekten ölümsüz canlılar var. mesela (bkz: hydra).
 • 10 milyar yıl yaşayabilip de iyi tribe girmiyorlar. ciddi ciddi dayanıklı varlıklarmış.

  (bkz: düz insan)
 • sözlükteki tardigrad destekçisi haysiyetsizlerin sessiz kaldığı başlık.

  noldu lan? ifşa olunca diliniz götünüze mi kaçtı hainler!!
 • sonuçta dünya ona da kalmayacak.
 • türünü devam ettirmek burda kast edilen. bence insan türü eline verir. soyu tukenirse de insandan olur zaten.
 • mağaranın koordinatlarını araştırıyorum kanzuk. az bekle.