şükela:  tümü | bugün
 • orjinal adı 10 minuta olan ahmed imamovic'e ait 2002 bosna hersek yapımı bir kısa film. 2002'de european film awards'da en iyi kısa film seçilmiş. filmin bosna hersek çekimleri trevelling harikası olmuş. film, youtube aracılığıyla http://www.youtube.com/watch?v=ppan0lnu_v8 adresinden görülebilir.
 • 10 dakika. kısacık bir zaman dilimi. sadece bir film tab ettirecek kadar kısa bir zaman dilimi. ve sigara içmelik bu kadar kısa bir zaman diliminde tamamen alt üst olabilen hayatlar. saatin altıda biri daha güzel bir şekilde tasvir edilemezdi sanırım.
 • izlediğim en iyi kısalardan biri. müthiş. filmin bosna çekimlerinin altından nasıl kalkılmış aklım almadı.
 • bu kadar kısa bi sürede insan hayatının neler yaşayabileceğinin , neleri görebileceğinin açıkça yansıtıldığı bi ondakika.

  bir yandan hayatın gerçekleriyle yüzleşmek zorunda kalan küçük bir çocuk, onun ailesi ve savaşın gerçek yüzü.diğer yanda ise makinası ile objektifini hayatın güzel yönlerine çevirmiş, onun tadını çıkaran bir adam.

  düşündümde bizim ülkemizde de böyle bi kısa film çekilse pek farklı olmazdı tablo.tek farkı ; bi yanda yoksulluk sınırının altında yaşayan , kış geldiğinde evine yakacak kömürü zor bulan , asgari ücretle evini geçindirmeye çalışan hatta bununla yetinmeyip iki de çocuk büyütüp okutan aile ferdi. ‘’diğer yanda ise ‘’ yi yazmayı bile gerek duymuyorum,herkes biliyor zaten…
 • on dakika içersinde yaşanan dramın genel geçer tüm varyasyonlarda muhtemel olduğunu gördüğümüz kısa film. fotoğraf tabından sonra yaşadığını hissetmek kadar ölüm ile burun buruna gelmekte yaşamayı hissetmek demektir. arada ki fark durdurulan maddi zaman ile durdurulan bedeni zamandır. hangisi daha çok yaşayacaktır elbette ki fotoğraflar.
 • --- spoiler ---

  bosna hersek'te geçen yaklaşık 7 dakikalık bölüm tek sahne olarak çekilmiştir. bu da filme çılgın bir görsellik ve gerçekçilik katmıştır.

  --- spoiler ---
 • 2002 yılında avrupa’nın en iyi kısa film ödülünü almıştır ve orijinal adı 10 minuta'dır. yönetmenliğini ahmet imamoviç yapmış, senaryosunu da srdjan vuletic yazmış.

  10 dakikada neler yapılabilir? bir 10 dakikada insan ne yiyip, ne içebilir? ne kadar gidebilir? 10 dakika içinde ne kadar soluk alıp veririz? ve daha niceleri.

  http://worldofcinemanoir.blogspot.com/…minutes.html
 • aslında her geçen 10 dakikada 6 milyar 10 dakika var, herkesin kendine 10 dakikası var, filmin kahramanı memo'nun da 10 dakikası war.
 • bazı detaylarda; başarısız, genel bütünde örnek gösterilebilecek kısa film.
  fotoğrafçının parası da ödenseymiş iyi olacakmış.. fotoğrafçı ile dialogları yeterince uzundu, para ödemesi için yeterli süresi vardı.. birkaç defa izledim ama göremedim.. tıpkı sonraki resmin montaj olmasının alenen belli olduğu , ya da resimde 4 kişiyi görmemize rağmen, filmin başından beri çekik gözlü kardeşimizin hep tek başına gezip, fotoğraf çekmesi gibi, herşey bu kadar güzelken, küçücük detaylar göze batabiliyor. en azından beni rahatsız etti.

  bosna çekimleri bu denli başarılı iken, roma çekimleri için aynı şeyleri söylemek mümkün değil.

  yine de verdiği mesaj ve bosna çekimleri için izlenilmesi gerekir.
 • adriyatik denizinin iki farklı kıyısında aynı 10 dakikalık bir zaman dilimi içerisinde neler yaşandığını çırılçıplak anlatan ödüllü kısa film.
  yaklaşık 18 19 yıl önce bosna'da yaşananları bütün avrupa yaşanmamış gibi kabul etti ve hayatına devam etti. turistler, italya'da gezerken deniz komşuları olan balkanlarda neler olduğunu bilmediler; colosseumun önünde fotoğraf çektirip ülkelerine geri döndüler...
hesabın var mı? giriş yap