şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bu akşam türkiye saati ile 22.00’da başlayacaktır ve beş daimi katılımcının, abd tarafından ortaya atılan “suriye’ye yönelik humanitarian intervention” (insani müdehale) kararının oylamasıyla sonuçlanacaktır.

  ***olası sonuç:

  kesinlikle evet diyecek olan ülke: abd, birleşik krallık, fransa

  arada kalabilecek olan ülke: çin

  kesinlikle hayır diyecek olan ülke: rusya

  ***böyle bir senaryoda abd ve müttefikeri bm’nin kararını görmezden gelerek hareket edecektir. bu kararlarını da “enough is enough” diyerek sonuçlandıracaklardır. umarım hiçbir ülkenin siyasi çıkarları göz önüne alınmadan sadece masum sivillerin canı göz önüne alınarak hareket edilir.

  ***bu konuyla ilgili olarak, birleşmiş milletler tarafından “un charter” adı altında konulmuş olan sözde “kuralları” merak edenler “use of force” adı altında konuyu inceleyebilir ve yeşillendirebilirler.

  1. not: herhangi bir katılımcının ortaya atılan karara karşı çıkması, o kararın geçersiz sayılması için yeterli olmaktadır. yani, beş daimi üyeden birisi bile veto etse o karar güvenlik konseyinden geçemez.

  muhtemelen tüm konuşmayı canlı yayınlayacak kanallar:

  -cnn international
  -bbc world
  -france 24
  -al jazeera
  -trt world

  2. not: zamanı geldiğinde bu entry kendini yenileyecektir.
 • fransa askeri birlik araçları gün itibari ile menbiç civarında göründüğünden, sonucu ne olursa olsun, abd ve fransa'nın asker konuşlandıracağı, muhtemelen sembolik alınacak kararlardır.