şükela:  tümü | bugün
  • olay tam olarak hangi gün oldu bilmesem de, haberini bugün gördüğüm, bursa'nın inegöl ilçesinde yaşanan olaydır.

ceviz üretimi yapan çiftçi mustafa kaplan, paraşütle böcek atıldığını iddia etmiş ve inegöl ziraat odası'na başvurmuş.

eğer iddialar doğruysa hangi devlet, kurum ya da birey tarafından yapıldığı fark etmeksizin biyolojik savaş anlamına gelmektedir.

kokusu çıkar umarım.

kaynak

edit: atatürk üniversitesi ziraat fakültesi entomoloji anabilim dalı başkanı prof. dr. erol yıldırım açıklama yapmış; "bu tür çok bilinen bir böcek ve bu konuda ben bir öğrencimi çalıştırdım. bu konuda benim kitabımda olan ve pw olarak hazırladığım sunuyu size gönderiyorum. çiçek böceği veya bakla zınnı dediğimiz ve bu dönemde çiçekler üzerinde çok yoğun olur ve mücadelesi ise kolaydır. bence ilaç kullanmaya gerek yok. erginleri mavi rengi tercih ettiğinden mavi renkli cezbedici tuzaklar kullanılır. ağaçların altlarına mavi renkli kaplar veya leğenler yerleştirilir ve bu kaplar yarısına kadar su ile doldurulur. ergin böcekler mavi renge yönelerek kapların içerisindeki suya düşer. düşen böcekler her gün toplanarak imha edilir."

kaynak: sözcü'nün ilgili haberi
  • doğru ise korkunç bir olay. bir an evvel araştırılıp açıklığa kavuşturulur umarım.
  • espri kasıcı da gelmiş hemen. seni de feneri de sikiyim.

ciddi bir konu, umarım bir sonuca ulaşılabilinir diyorum ama şüphelerim de yok değil.
  • alın biraz protein yeyin, kafanız çalışsın düşüncesi ile atılmış olması olası olan olaydır..
  • ilginç bir vaka.

benim anlamadığım kısım ise böcekler neden bekleyip çiftçi geldiğinde uçmaya başlamışlar. mantık örgüsünde bazı karanlık noktalar var, su bakali.
  • valla benim aklıma hemen tohum savaşlarını ve biyolojik çeşitliliği yok etme amacını güden komplo teorilerini getiren olaydır.

muhakkak peşine düşülmelidir.
  • işte bunlar hep amerika'nın oyunu. dikkat edin sayın vatandaşlar.
  • böceklere paraşüt mü takıp atmışlar aşağı bu nasıl haber başlığı?
  • başlığı okuyunca espri yapmaya geldim fakat ciddi ciddi araştırılması gereken vahim olay. o böcekler üreyip oradaki ekosistemi mahvedebilir. bence olası şüpheliler rakip üreticiler ve ilaçlama firmaları.
  • bakla zınnı denilen böcek ülkemizde senelerdir var olan bir böcek. çiçekleri yiyip meyveye dönmelerini önlüyorlar.haberde söylendiği gibi mavi içi su dolu kova en etkili yöntem fakat o kadar çok oluyorlarki kova kova topladığımızda bile ağacta bir okadar oluyordu. mücadele edilmez ve tedbir olınmaz ise meyveyi çok pahalıya yiyebiliriz zira çok hızlı ürüyor amk .