• "mangallarınızı götünüze sokabilirsiniz." anlamına gelen sokağa çıkma yasağı.

edit:geçtiğimiz haftasonlarında ormanlara,sahillere,piknik alanlarına 20 kişilik aileleriyle mikrop saçmaya giden doblolu enişteleri kızdırmışım.siz umrumda değilsiniz de,bulaşı artırdığınız için sağlık sistemi çökecek olan masum insanlara olacak.oturun evinizde paşa paşa,evinizde eğleşin,hadi canlarım.
  • haftasonu evinizde oturun ama haftaiçi ölmeye çıkabilirsiniz demektir.
  • yasağın ilan edilmesi ile koşulların belirlendiği genelgenin yayımlanması arasında 45 dakika var dedi ya soylu, hah işte o 45 dakika bu ülkeyi yakmış olabilir onu gösteren yasak.

- yasağın duyurulduğu an t=0

- evde ekmek, yoğurt, sigara yok. dur bi’ koşu alıp geleyim tepkisi t= 10 saniye

zaten vatandaş giyinip dışarı çıktıktan sonra istersen genelgede hayatın anlamını söyle, iş işten geçti artık o adama ulaşamazsın.

bu gece resmen virüs zil takıp oynadı inanılır gibi değil.

biliyorum, ileride akp döneminin belgeseli çekilecek.

ömrümüz vefa eder, şu dönemi sağ atlatırsak, 10 nisan 2020 cuma gecesi yaşananlar kesinlikle o belgeselde yer alacak. bizde oturup seyredeceğiz, çocuklarımıza, torunlarımıza ibret olsun diye seyrettireceğiz.
  • vatandaşı olmasak gerçekten eğlenceli bir ülke türkiye.
    yahu yarın çıkınca terörist, pazartesi işe gidince ekonomiye can veren yurttaş oluyorum.
  • "hafta sonu evden çıkmayın" yasağıdır. şunu akşam saat 10 yerine gündüz duyursaydınız da markete falan gideydik.

edit: arkadaşlar evet, insanlar markete akın edecek ve yayılım artışına neden olacaktı. tamam. tamam da, insanlara stok yapmanıza gerek yok, alışverişinizi haftalık yapın diyip hafta sonu gecenin bir körü sokağa çıkma yasağı koymanın mantığı nedir? pazartesi veya cuma günü aynı market akını yaşanmayacak mı?

edit2: son dakika duyurusu ile saat 22:00 itibariyle marketlere hücum eden insanları görebilirsiniz. yani bahsi geçen akına engel olunamıyormuş. pazartesi, salı, çarşamba, perşembe ve cuma da göreceğiz aynı tabloları.
  • edit 2: firinlar kargo sirketleri saglik kuruluslari veterinerler barinaklar petrol ofisleri acik olacakmis.

edit: ya yemin ediyorum eğitilmez bir milletiz.
    bir çok ilde millet sokaklara dökülmüş şu an marketlere fırınlara atmlere hücüm etmişler.

ya siz manyak mısınız? çok çok çok aciliyetiniz yoksa ne çıkıyonuz? bebeğinin bezi yoktur tamam ilaç lazımdır tamam da tulumba almak için de çıkmazsın be adam!! bok kafalılar

an itibari ile son dakika haberi olarak geçmiş olandır.

sadece 2 günlük olacakmış.

bundan sonra tüm hafta sonları yapacaklar gibi geliyor bana. iyi de olur çünkü havalar güzel millet piknik yapmak gezmek için gene de her türlü çıkıyorlar.
  • son derece hareketli bir gece yaşatmıştır bana.

eşim hamile ve akşam saatlerinde kanaması başladı. doktoru aradık ve sabah buluşmak üzere sözleştik. kanama ilerleyen saatlerde aşırı artarken sokağa çıkma yasağı geldi. delirdik. kesin düşük oldu diye düşünüyor ama net bir veri elde edemiyorduk hastaneleri sırayla arıyoruz yok bakamayız diyorlar. ertesi gün doktor çıkamam diyor. neyse adam isim vermeyeyim ünlü bir üniversitemizde prof. aradım haber verdim hemen gidin baksınlar dedi.

millet arabalarda tüm yolları kapatmıştı saat 12'ye geliyordu, aradan yılan gibi akarak 40 dk yol gittim. dünyaların savaşı filminde bizimkiler kalabalık arasından arabayla geçiyordu ya o tribe girdim. e virüs muhabbeti de var eşimi aldılar ben çıkamıyorum. bekle allah bekle. anaa bir haber geldi sorun yok, herkes yerli yerinde ama yatsın demiş doktor. hadi bakalım. o koca yolu 3 defa daha git gel yapıp eşyalarını ilaçlarını toplayıp götürdüm. polisler yolda "git yat" işareti falan yapıyordu. neyse hepsini hallettim. polislerle bekçilerle ahbap ola ola. şey de çok komikti. saat 1'e geliyor. eve geldim, suratımda maske, apar topar eşyalar dolduruyorum bir sırt çantasına, sonra arabaya atıyorum millet pencereden bakıyor. hafiften bir film havası da geldi bana. sokağa çıkma yasağı sonrası saat geçmişken eve hızlıca girip kabaca eşyalarını toplayıp tekrar çıkan maskeli bir tip. dur ben bunu biraz allayıp pullayıp abartarak anlatayım ileride.

finalde eşime eşyaları verirken elime bir kaç tüp kan tutuşturdular. oranın labı yokmuş, bunu x hastanesine götürür müsün dediler. bir tüp eşiminmiş, zaten gideceğim diye bir kaç kişininkini daha bana vermişler. telefonda sarj %1. sıfır bildiğim şehrin öte yakası. hiç bilmediğim bir hastaneyi bulup hiç anlamadığım bir konuyu anlattım. onlar da anlamadı neden sıradan bir insanla kan gönderdiklerini. hani eve götürsem kim neren bilebilir. şükür sonunda konuyu bilen biri geldi de aldı kanları.

dönüşte de kayboldum 2-3 kez. finalde şimdi eve girebildim.

bu çocuk doğarsa bir süredir yaşadığı çok ilginç denk gelmeler ve olaylara bir hikaye daha ekledi. aşşırı kafanı ütüleyeceğim bunları 100 defa anlatıp inşallah.

ekleme: vay..öncelikle çok teşekkürler, geceden beri mesaj kutum bir saniye durmadı. sayısız geçmiş olsun mesajı ve iyi dilek aldım. bazen böyle yazarlardı "çok destek mesajı aldım sağolun" diye derdim ki ne olacak ki insanlar mesaj atınca. gerçekten çok güzel bir şeymiş.

macera bugün kısmen devam etti. taburcu kararı çıktı ve almak için aynı yolu tekrar giderken polis çevirdi. komiser dedikleri adam "nereden bileyim, hastaneden resmi yazı getir" dedi zaten hastaneye gidiyorum dedim dinlemedi. sonra fazla yoğunluk olunca orada "sizin de işiniz zor" muhabbeti yaptığım memura "takip et bunu, belge göstermezse geri gönder" dedi yeni gelenlere odaklandı. memur da insan evladıymış, "abi ben gördüm diyorum fırla git sen ama lütfen hastaneden bir kağıt falan al dönüşte canın sıkılmasın" dedi. seni de öpüyorum memur kardeşim.
  • --- spoiler ---

türkiye’deki pandemimin yüzde 60’ı istanbul’da. sokağa çıkma yasağı kararı alınıyor ve istanbul’un belediye başkanına, ulaşımını, temizliğini yöneten kuruma haber verilmiyor. batsın artık siyasetiniz. bu nasıl kriz yönetimidir?

--- spoiler ---
  • “hafta sonu hazır iş yok, güneş de var, ne yapalım e biraz dolaşıp hava alalım” demesinler diye cumartesi ve pazar sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

ancak sokağa çıkma yasağı getirip daha fazla virüs yayan bir ülke olarak da tarihe geçeceğiz sanırım.
  • televizyonlar altyazı geçiyor, 30 büyükşehir ve zonguldak’ta 2 gün olarak ilan edilmiştir.

edit:geçenlerde biri vardı “sokağa çıkma yasağı gelsin diyenler fetöcülerdir“ demişti kimdi acaba ?
hesabın var mı? giriş yap