şükela:  tümü | bugün
  • yıllardır uğraştığım halde bir türlü başaramadığım eylem. belki de solak olduğumdan. tavsiyelere açığım.
  • hâla başaramadığım eylem.
  • icq idi mirc idi çok şey katmıştı bize zamanında bu konuda. şu anda aktif olarak chat şeysileri var mı bilmiyorum ama aklıma gelen tek taktik bu. illa ki tekniği falan vardır olayın ama.
  • kullanamayanlar zorlamasın. en iyisi f klavyedir.
  • tekniği olan, öğrenmesi çok basit bir şey. birkaç günde halledilebilir. zamanla hız da gelir. google'da 10 parmak klavye yazılarak ulaşılacak sitelerden herhangi birisi ile öğrenilebilir. işin esprisi parmakları doğru konumlandırmak ve her parmağın basacağı tuşların belli olması.
  • bilgisayar başındaki zamanı etkili kullanmak için bir kaç gündür üzerinde çalışıyorum. a harfinin serçe parmağa denk gelmesi çok sinir bozucu. ortalamaların gerisindeyim. her an sıkılıp bırakabilecek gibiyim, bakalım artık. feci bir bilek ağrısı yapıyor bu arada. tavsiyelere açığım.

normalde kaç parmakla yazdığımı tespit etmek için bu cümleyi yazıyorum. başparmak ve serçe parmakları kullanmıyormuşum, demekki 6 parmak yazıyorum.
  • (bkz: 10 parmak)
  • gitar çalanların daha kolay başarabileceği eylem. sonuçta her bir parmağı ne kadar birbirinden bağımsız kullanabilirseniz bu işi o kadar kolay kotarabilirsiniz.

görsel hafıza ve sinir kontrol kombinasyonu da... şaka şaka o kadar da derin değildir.
  • eğer klavyede kendinizi geliştirmek istiyorsanız yapmanızı tavsiye ettiğim eylemdir.

bir kaç aydır buna kendimi alıştırıyorum(yazdan beri pek yazamadığım için birkaç ay). olan olumlu değişim şöyle:

-karanlıkta yazabiliyorum. çünkü "j" ve "f" tuşları her zaman aynı yerde. onların yerini bulduktan sonra bütün parmaklar olması gereken yere basıyor.

-daha önce 4 parmakla yazıyordum. elimi daha az hareket ettirmem gerektiği için olsa gerek, 10 parmakla yazma hızımın limitinin daha yüksek olduğunu hissedebiliyorum. henüz o limite ulaşamadım.

-klavyedeki tuşlara daha etkin bir biçimde ulaşabiliyorum. mesela solda shift desteği isteyen tuşa basarken sağda, sağda shift desteği isteyen tuşa basarken solda shift'e basıyorum. böylece hangi shift'e basacağıma kendimi alıştırmak daha kolay oluyor.

-hangi tuşun klavyede tam olarak nerede olduğuna dair bilinç oluştu. çünkü bir tuşa her zaman basacak olan parmağım, diğer tuşlara basacak olan parmağımdan farklı. bu özel bir değişime benzemese de ilk başlarda çok yoğun hissettim.

-yazarken gururdan dolayı klavyeye bakmayanlardandım. 10 parmak ile bu durum sorun oluşturmamaya başladı. basitçe daha az hata yapıyorum.

olumsuz olarak:

-başta olay biraz hayal kırıklığı oldu. çünkü bir tuşa her zaman alışık olduğumdan başka bir parmak ile basıyordum. hız dramatik olarak(çok şekil bir tabir) düştü.

-bazen yazı yazmak biraz korkulu bir hale geldi.

-hızlı yazmak gereken durumlarda eski usule geri döndüm. vicdanen rahatsız ediciydi.

-bazen basit tuş basımlarında elimi klavyeye yaymak zor geldiği için uygulamıyorum. yine vicdan...

10 parmak yazma sebebim bu 2016 yaz sonuna doğru kod yazmaya başlamamdı. bu aşamada ilk olarak metin kısayolları olarak daha önce neredeyse hiç kullanmadığım "home" ve "end"i kullanmaya başladım.

sonra "ctrl" ile ok tuşlarının birlikte ne kadar kullanışlı olduğunu öğrendim. metin seçim ve oynatmalarda "shift" taraması ve diğer hareket tuşlarını zevkle kullandım.

klavyeyi kod yazarken yeniden tanımaya başladığım için(aşırı bol shift ve "alt gr" tuşları) klavyeye bakmadan yazmak iyice zorlaştı. ben de hem bana bunu sağlayacak, hem de bahaneyle hızımı artırabilecek bu teknik üzerinde kendime zorunluluk koydum. yoksa o hayal kırıklığı çekilir gibi değildi.

bunun yanında en son ctrl ile home ve end'i kullanmayı keşfettim(ihtiyaç çok oluyordu, ilk denemede buldum).

son olarak, eğer daha hızlı yazmak, klavyeyi etkin kullanmak, klavyenin hiç görünmediği koşullarda bin tane hata yapmadan yazmak istiyorsanız bu tekniği tavsiye ederim. ama mutlaka kendinizi buna kısıtlayın. çünkü başlangıç tam bir hüsran.
    not: tabii ki bu yazı benim için iyi bir antreman oldu.

eegn: #65597800
  • şu anda eminim ki google'a 10 parmak klavye yazsam bi ton program çıkar karşıma ama benim, zamanında bana ilk bilgisayarımı hediye eden dedem sayesinde öğrendiğim ve çok faydalı bulduğum beceri. dedem bilgisayarı bize getirmiş ve içine bir tek bu 10 parmak programını kurmuştu. 1 ay sonra gelip bakıcam, ellerine bakmadan yazamıyo olursan bilgisayarı geri alırım demişti. o gazla sabah akşam çalıştım. şu an bu halflife oynayan unlost vardır dünya şampiyonluğu olan eleman bilenler bilir, onun yarışma yaptığı bi internet sitesi vardır 10 parmak üzerine, orda türkiye 5inciliğim falan vardır, hala durur mu bilmem.. ha çok mu önemli? zannetmiyorum. biraz işleri kolaylaştırıyo. bakalım tez yazarken anlayacağız önemini. inanmassınız dedem ta o zaman tez yazarken çok faydasını göreceksin demişti. acayip bi adammış.. sen benim bu yaşa kadar yaşayıp da master yapacağımı nerden bildin yahu.. *