şükela:  tümü | bugün
  • ünlü kişiliklerin ölmeden önce ağızlarından çıkan son sözler . yaşamdan ayrılmadan önce ne dediler ?
    1- sen de mi brutus ?
    hepimizin aşina olduğu bu sözün, jül sezar tarafından, 44 yılında, güvendiği brütüs’ ün kendisini bıçaklayarak ölümüne sebebiyet verdiğinde söylendiği rivayet edilmektedir.

2- ışık, biraz daha ışık..
    1832 yılında kalp krizinden öldüğü düşünülen johann wolfgang von goethe ‘ nin son sözleri diye bilinir.

3- son sözler, yeterince söz söylememiş aptallar içindir.
    1883 yılında bu dünyadan ayrılan karl marx’ ın son sözleri olarak bu cümleyi biliriz.

4- çalışmalarım, olması gereken kaliteye erişmediği için tanrı’ yı ve insanlığı gücendirdim.
    leonardo da vinci, 1519 yılında hayatını kaybettiğinde bu sözleri söylemiştir, diye rivayet edilir ki; şapka çıkarıyor, alkışlıyor ve saygılarımı iletiyorum güzel ruhuna.

5- komedi bitti.
    1827 yılında ömrü noktalanan ludwig van beethoven, bu cümleyi sarf etmiş diye rivayet edilmektedir.

6- saat kaç ?
    1938 yılında gözlerini yuman mustafa kemal atatürk’ ün son sözleri sık sık tekrarladığı bu sözlerdir. şevket süreyya’ nın tek adam’ ında böyle geçer. son söz olarak aleykümesselam dediği de rivayet edilse de çoğul görüş ilkidir.

7- beş dakika ömrüm kaldı.
    1887 gecelerinden birinde annesi gibi ölmekten ve delirmekten korkan beşir fuat, bileklerini kesmek suretiyle intihar ederken son olarak aşağıdaki satırları yazmış ve gelen doktora ise, zahmet etmeyin, 5 dakika ömrüm kaldı demiştir. insanlığa faydalı olmasını umduğu son anı nakledebilme isteği tam amacına ulaşamasa da bile isteye yaşamını sonlandırmıştır, ölümünün ardından intihar vakalarındaki artış sebebiyle intihar kelimesi basına yasaklı kalmıştır bir süre.
    “ameliyatımı icra ettim, hiçbir ağrı duymadım. kan aktıkça biraz sızlıyor. kanım akarken baldızım aşağıya indi. ‘yazı yazıyorum, kapıyı kapadım’ diyerek geriye savdım. bereket versin içeri girmedi. bundan tatlı bir ölüm tasavvur edemiyorum. kan aksın diye hiddetle kolumu kaldırdım. baygınlık gelmeye başladı…” ahmet mithat efendi’ nin beşir fuat kitabında bu mektup ve fazlası var.

8- demek böyle ölünürmüş.
    1983 yılında gözlerini yuman necip fazıl kısakürek’ in doktoru, son sözlerinin bu olduğunu ifade ediyor.

9- fskmuni
    1871 yılında bu dünyadan ayrılan şinasi ya da ibrahim şinasi’ nin ölmeden önce ağzından bu sözler dökülmüş. bu yazının yazılma sebebi de bu kelime. yıllar önce iletişim yayınlarından çıkan şinasi’ yi okuduğumda edinmiştim bu bilgiyi ve ne işe yaradığını bilmeden anlamsızca aklıma gelirdi sıklıkla, artık burada duracağına göre aklıma gelmez diye düşündüm ??

10- sevinmeyin, daha ölmedim.
    oğuzcuğum ataycığım, 1977 yılında, ölmeden az önce bu cümleyi söylemiştir.

işte böyle, 10 ayrı isim ,10 ayrı ölüm ve 10 ayrı son söz. o zaman cemal süreya ile sonlandıralım:
    ölüyorum tanrım
    bu da oldu işte.
    her ölüm erken ölümdür
    biliyorum tanrım.
    ama, ayrıca, aldığın şu hayat
    fena değildir...
    üstü kalsın...

görselli hali burda