• real madrid'in 104, juventus'un 109, manchester united'in 128 senedir deplasmanda yenemedigi diyarbakirspor'u besiktas'in sadece 19 sene sonra yendigi karsilasmadir.
  • tigana'nin futbolculuk kariyeri dahil 30 senedir deplasmanda yenemedigi diyarbakirspor'dan nihayet intikamini alip 50 yildir yenemedigi vefa icin moral ve ümit depoladigi mac olmustur.
  • gökhan güleç ve bobo'nun beşiktaş formasiyla ilk kez sahaya çikip ilk gollerini attiklari mücadele olurken (ki ikisininde debut maclarinda karsilarinda dunyanin açik ara en kötü kalecisi ramazan kurşunlu'nun bulunmasi bulunmaz nimetti (del bosque'ye selam ederim)), tigana'nin tez zamanda gökhan güleç gibi bir adami da kleberson yerine bulmasi gerektigini gozler onune sermiştir

"kleberson, seni bugun çok yasin sülün gördüm canim" . -kubi
  • beşiktaşın kadrosunda ki futbolcuların büyük çoğunluğu benden daha küçük olduğu için iyice yaşlandığımı hissettiğim maç olmuştur. şaka bir yana uzun zamandır ilk defa beşiktaşı izlemekten keyif aldım ve ilerisi için ümitlendim. beşiktaş çok güzel oynamadı ama gençleştirilmiş bir kadro ve elinden geleni yapmaya çalışan futbolcularıyla güzel bir mücadele verdi.
    bu arada tigana önümüzdeki sezon takımın başında mutlaka kalmalıdır.
  • beşiktaş'ın 100. yıl dahil olmak üzere en çok izlemek istediğim diziliş ile sahaya çıktığı maç oldu.

birisi "yırtıcı" olmak üzere iki forvetin arkasında sergen ve tümer gibi paslarıyla bu forvetleri pozisyona sokabilecek iki yaratıcı oyuncu ile sahaya çıktı beşiktaş. üstelik diyarbakırspor'un başlar başlamaz deli gibi beşiktaş'ın üstüne saldırdığı bir maça bu dizilişle çıktı beşiktaş. diyarbakırspor'un bu anlayışını ben tam çözemedim ama "bunlar bizi yenemiyolar yıllardır iyice bir sindirelim" mantalitesi mi vardı artık nedir bilemiyorum daha 4. dakikada kontrataktan gol yemek kadar saçma bir anlayış ben görmedim çünkü. tabi goldeki beşiktaş hücumunun organizasyonu göz kamaştırdı diyebilirim. çapraz koşular alan boşaltmalar. bir de bosque döneminin efsanevi kalecisi ramazan'ın katkısını unutmamak lazım, sergenin attığı pas ile önünden yuvarlanan topa elleriyle değil de ayaklarıyla atlamasının sonucu ilk maçında golle buluştu bobo. ilk golü erken yiyince hepten delirdi diyarbakırsporlu oyuncular, yedikleri ikinci golde yine sergen, gökhan ve bobo'nun çapraz koşuları ile tümer'in nefis pasıyla kaleciyle karşı karşıya kaldı gökhan.

ilk yarıdaki saldırganlığı skorun da etkisiyle ikinci yarıya da yansıtmaya çalıştı diyarbakır. hatta ikinci yarının hemen başında kornerden gelen gol biraz kamçıladı bu motivasyonu lakin bugün beşiktaş defansı da göz kamaştırdı diyebilirim. bana maçın oyuncusu kim diye sorsalar hiç düşünmeden ibrahim toraman derim. her müdahalesinde başarılıydı. mustafa doğan her zaman tecrübesiyle bir şeyler yapmaya çalışıyor lakin tecrübeyi bir kenara alıp dinamizmi oyuna katmak gerekir. kim bu dinamizm ? gökhan zan. fakat gökhan zan'ı oyuna aldığında stoper oynayan koray'la yer değiştireceğini düşünürken ben, tigana gökhan'ı ön liberoya koydu. umarım bu maça has bir şeydir. zira çağdaş atan'ın oyun kuruculuk hadisesine dönmesin bu hadise.

ibrahim akın harcanmaması gereken bir oyuncu sergen'in yerine ikinci yarı oyuna girince oynaması gereken yer forvet arkası olabilirdi ama onun da arkasında veya civarlarında tümer olmalıydı. tümer sol çizgiye kayınca bir süre oyun kuramadı beşiktaş. önce forvetini jun ile tazeyelen tigana daha sonra forvetlerinden birini çıkartıp gökhan zan'ı alınca beşiktaş'ın oyunu tekrar toparlandı ve üçüncü gol jun'un çok düzgün vuruşuyla geldi.

diziliş olarak hasret kaldığım bir beşiktaştı bu akşamki oyun olarak dizilişin hakkını tam verdi mi vermedi mi ondan emin değilim rakibin gereksiz saldırmasının etkisi büyüktü oyunun çözülmesinde. ama gidişatın iyi olduğu kesin.
  • be$ikta$'in 19 yil aradan sonra (!) kazanmasina cok sevindigim mac. bu mac kazanilmasa ve mazallah diyarbakirspor bu sene kume du$se belki de super lig'e geri donene kadar bu mac kazanamama serisi 50 yila falan cikabilirdi, medya icin de ba$ka bir muthi$ istatistik olurdu. tigana'nin forvet hattini takim ile daha ancak iki uc antreman yapabilmi$ iki yeni transferden olu$turmasini biraz yadirgadim ancak tercihinin dogru oldugu daha sonra ortaya cikti. ilk golu atmasinin da etkisiyle bobo'nun goze batan bir performans gosterecegini tahmin ederken onun yerine gokhan gulec hakikaten goz kama$tirdi, "forvette aranilan oyuncu tipi budur" dedirtti. tumer ile sergen'in birlikte oynadigi bir be$ikta$ maci izlemek aylar sonra benim icin bir zevk haline geldi; o zarif calimlar ve ince paslar ile kendimden gectim. bunun di$inda ibrahim toraman fener'in elinden kaparak ne kadar dogru bir hamle yapildigini birkez daha gosterdi bize; adam timing olayini a$mi$, topa her mudahale yerinde ve zamaninda, hucumda ve savunmada ortalanan her topta dogru yerde, ilginc bir $ekilde koray avci ile de gayet uyumlu bir ikili izlenimi verdiler. kisacasi uzun bir surenin ardindan ilk defa takimi bu kadar begendim, ilk defa azicik ta olsa bir umut i$igi gordum gelecek icin. yonetim icin transfer donemindeki sorumlulugunu yerini getirdikten sonra tek bir gorev kaldi, o da tigana'yi bu takimin ba$inda tutmak.
  • yeni transferlerin kendini gösterdiği maç. umarım dahası da gelir.
    (bkz: hepimiz zenciyiz)
  • bobo'nun golüyle beşiktaş'ın 1-0 öne geçtiği mücadele. diyarbakırspor defansının gol pozisyonundaki dizilişi, yapılmaması gereken hareketler konusunda ders olacak nitelikteydi. 3 kişi, asisti yapan sergenin üstüne giderken, golü atan bobo bomboş durumdaydı.
  • rakovic'in golüyle 1-2 olan maç.

(bkz: ekşi sözlük spor servisi)
  • beşiktaş'ın kalesinin allah'a emanet olduğunu gördüğümüz maç.. cordoba'nın çarçabuk iyileşmesi lazım..

ilk yarıda son zamanların en iyi futbolunu gördüm sahada beşiktaş adına.. sergen ve tümer çok yerinde, zamanında ve isabetli paslar attılar.. hatta ilk gol tümer'in arapasına hareketlenen gökhan güleç'in arapasına hareketlenen sergen'in içeri çevirdiği topa bobo'nun dokunmasıyla 3 pasta meydana geldi.. ikinci gol ise tümer'in müthiş zamanlamayla attığı pasta topla buluşan gökhan güleç'in şansa değil, bakarak, görerek vurduğu topun köşeden içeri girmesiyle oldu..

kleberson hala çok etkisiz dmf görevinde.. yanlış paslar, toptan korkmalar, ikili mücadeleden sakınmalar göze batıyor.. ali güneş ise sağ açık görevini bazı ataklarda aksatıyor.. ileri çıkamayaıp geride kalıyor.. onun dışında defansif olarak iyiydi bugün ali güneş..

gökhan güleç için gerçekten çok ama çok umutluyum.. 2 senedir kimsede görmediğim isteği ve hırsı gördüm bugün onda.. çok çalıştı, her topa koştu.. attığı golde harika bir son vuruşu vardı.. ibrahim akın gibi bencil değil ayrıca ve en az onun kadar hareketli.. sima olarak messi'ye de benziyo.. inşallah o'nun kadar iyi bir futbolcu olacak..

sergen - ibrahim akın değişikliği yerindeydi.. sergen yoruldu zaten kapasitesi 35-40 dakika adamın.. gökhan güleç ve gökhan zan değişikliği de çok doğruydu.. çıkan gökhan güleç'in yerine ibrahim akın geçti ve tümer ilerde bobo-akın ikilisinin arkasına yerleşti.. kleberson orta sahaya kaydı ve gökhan zan ise kleberson'un yerine geçti ki işte bence burası bir hataydı.. belki üçüncü oyuncu değişikliğinde tigana düzeltir dedim ama o bobo'yu çıkarıp jun'u aldı.. yanlıştı.. gökhan zan mevkiisinde sırıtırken bu oyuncu değişikliği olmamalıydı.. en azından bir ali güneş - okan değişikliği beklerdim..

umutla geleceğe bakıyorum artık..
hesabın var mı? giriş yap