şükela:  tümü | bugün
 • --- spoiler
  daha önce 6 ile 67 lira arasında olan 1000 tl altındaki eft ücretleri 1 ile 5 tl arasına çekildi
  1000 tl ile 50 bin tl arasındaki eft işlemlerinde ise 2 lira ile 10 lira arasında olacak işlem ücreti

  --- spoiler ---

  eft ücretlerine standart gelmiş...
  bakalım bankalar nereden tokatlayacak?
 • siz hala eft ücreti mi ödüyorsunuz dediğimdir.
  (bkz: cepteteb), (bkz: enpara) vs varken eft ödemek neymiş.
 • enpara'lıları ilgilendirmeyen indirimdir.

  ayrıca 1 tl ile 5 tl arasına indirilmiş ise ücretler o 5 tl demektir bu ülkede.

  edit: ata/ara
 • 10 şubat 2020 tarih ve 31035 sayılı resmi gazete'de bankacılık düzenleme ve denetleme kurumu tarafından yayınlanan yönetmelik ve türkiye cumhuriyet merkez bankası tarafından yayınlanan tebliğ neticesinde gerçekleşmiştir.

  bin tl’ye kadar olan transferlerde eft ücreti 1-5 tl arasına, bin tl’den elli bin tl’ye kadar olan transferlerde eft ücreti 2-10 tl’ye düşürülmüş.

  * bddk tarafından yayınlanan, finansal tüketicilerden alınacak ücretlere ilişkin usûl ve esaslar hakkında yönetmelikte değişiklik yapılmasına ilişkin yönetmeliğin" 7. maddesi ile halihazırdaki yönetmeliğin 12. maddesi şu şekilde değiştirilmiş:

  "eft işlemlerinden alınacak ücret işlem tutarının 1.000 tl’nin altında olması hâlinde mobil bankacılık uygulamaları ve internet bankacılığı aracılığıyla yapılan işlemler ile düzenli ödemelerde 1 tl’yi, atm’den yapılan işlemlerde 2 tl’yi, diğer kanallar ile yapılan işlemlerde ise 5 tl’yi geçemez. işlem tutarının 1.000 tl ile 50.000 tl arasında olması hâlinde bu sınırlar sırasıyla 2 tl, 5 tl ve 10 tl olarak, işlem tutarının 50.000 tl ve üzerinde olması durumunda ise 25 tl, 50 tl ve 100 tl olarak uygulanır. kuruluş ile finansal tüketici arasındaki sözleşmede geç işlemler olarak belirlenen ve mutat saatler dışında yapılan eft işlemlerinde anılan sınırlar yüzde elli artırımlı olarak uygulanır. havale işlemlerinde iseuygulanacak azami ücretler eft işlemleri için belirtilen ayrımlara tabi olarak ilgili ücretlerin yarısı oranında uygulanır. kuruluşlarca gerçekleştirilen uluslararası para transfer işlemlerinin ücretleri ise finansal tüketici ile kuruluş arasında düzenlenen sözleşme ile belirlenir.” (resmi gazete linki)

  değişiklik yönetmeliğinde diğer masraf ve ücretlerin kaldırılması ve düşürülmesine ilişkin hükümler de mevcut.

  * tcmb tarafından yayınlanan "bankalarca ticari müşterilerden alınabilecek ücretlere ilişkin usul ve esaslar hakkında tebliğ" in 15. maddesinin 1. fıkrasına göre:

  " eft işlemlerinden alınabilecek ücret, işlem tutarının 1.000 tl ve altında olması halinde mobil bankacılık uygulamaları ve internet bankacılığı aracılığıyla yapılan işlemler ile düzenli ödemelerde 1 tl’yi, atm’den yapılan işlemlerde 2 tl’yi, diğer kanallar ile yapılan işlemlerde ise 5 tl’yi geçemez. işlem tutarının 1.000 tl ile 50.000 tl arasında olması halinde bu sınırlar sırasıyla 2 tl, 5 tl ve 10 tl olarak, işlem tutarının 50.000 tl üzerinde olması halinde bu sınırlar sırasıyla 25 tl, 50 tl ve 100 tl olarak uygulanır" (resmi gazete linki)

  madem bu mümkündü yıllarca milletin söğüşlenmesine neden göz yumuldu diye merak ediyor insan.
 • alın-verin ekonomiye can verin hikayesi herhalde.
 • nereden gecirecekler diye merak edenlere. adamlar atmden fatura odemesine 5tl komisyon almaya başladı çoktan.
 • standartlar tüm eftler için getirilecekse bankalar daha karlı çıkacaktır diye tahmin ediyorum. çünkü eft ücreti almayan aboneliklerde ücrete tabi tutulabilir.
 • resmi gazetede yayınlanmıştır.

  https://www.resmigazete.gov.tr/…0/02/20200210-1.htm
 • internet ve cep bankacılığı üzerinden 1000 tl'ye kadar 1 tl
  50 bin tl'ye kadar ise 2 tl olarak belirlenmiş rakamlardır.