şükela:  tümü | bugün
 • ünlü piyanistimiz fazıl say’ın atlantis yapım tarafından harbiye açıkhava’da 14 ağustos’ta vermesi planlanan konseri son anda iptal edildi. say, instagram hesabından ‘zorunlu bir açıklama’ yayınlayarak, konuya tepkisini gösterdi.

  “sevgili dostlar.
  üzgünüm, yazacaklarımı okuyun…
  harbiye açıkhava cemil topuzlu sahnesindeki 14 ağustos konserimin iptalinin sebepleri ile ilgili.
  konser kaldırılması bir sanatçıyı elbetteki üzer.
  hayatım boyunca bana verilmiş yeteneğin, meziyetlerin insanlığa ve memleketime olan borcunu ödemek için çok çalıştım ve emek verdim, hala da veriyorum, hep de böyle devam edecek, klasik müzik dünyasının tüm ülkelere ve türkiye'nin de her yerine yayılan konserlerimle, bestelerim ve kayıtlarımla en çok ilgi gören sanatçılarından biriyim belki, bununla övünmedim, beni yaptıklarım değil önümdeki hedefler daha çok ilgileniyor, ama şu kadarını söyleyeyim, türkiye fazıl say'ın bu konumundan gerçekten çok faydalanabilir, yarar sağlayabilir, köprülerin müzik ve sanat ile atılmasında, insanlığın dost olmasında, bu ülkenin batı ile ilişkilerinin düzelmesi gerekliliğinde herkes hemfikirdir, gerçekten bu dostluğa çok büyük emek verdim.
  kitabımda da çok yazdım, yıllardır tekrarladım, bu halk barışmalıdır, ötekileşmeler olmamalıdır, kültürler kaynaşmalıdır, doğu ve batı kültürleri buluşmalıdır, buna emek verilmelidir, bu konuları özellikle son yıllarda çok yazdım, yüzlerce makale, açsınlar kitabımı, bazı yazılarımı okusunlar.
  bir insanı anlamadan, ön yargılarla hüküm verilmesine karşıyım. yılda 120 konser veren bir insan emin olun “1” konseri olamıyor diye üzülmez, 119 konser olunca ne değişiyor ki, tam tersi sevinirim, ama sebebinin içeriği, bu olunca, haliyle üzülüyorum, memleketim adına üzülüyorum. 14 ağustos harbiye açıkhava fazıl say konserini programdan kaldırmak zorunda kalan yapımcı erdal bey (atlantis yapım) herhalde yıllar sonra bu olayı çocuklarına torunlarına gurur duyarak anlatmayacaktır.
  hayatımın çok zor bir döneminde, annem yoğun bakımda ben de sağlık dertleri içindeyken, beni bu tatsız durumun içine itenler, dürüst bir şekilde düşünmelidirler, doğru mu yaptıkları?
  bakın; güç müziktedir, hiç bir suçum yokken bu tarz yaralar açmalarına da izin veremem. ben müziğimi yapıyorum, her fırsatta dostluk istiyorum.#fazılsay”

  haber linki

  sanat umutsuzlukları ve karanlıkları aşandır oysa..
 • olabilecek en düzgün dili kullanarak derdini anlatmış. gerçekten düşününce; dünya çapında takip edilen bir sanatçısın, kendi ülkendeki insanlara kendini anlatamıyor ve dinletemiyorsun. çok acı düşününce. sana, bana veya türkiye' ye ihtiyacı olmayan adamın zerzenişidir ve çokta haklıdır.

  fazıl say burada bahsettiğimiz adam, öyle damat kontenjanından atanan biri değil. dünyada bir başka fazıl say daha yok, bu adamın yaptığı gibi sanat yapan başka fazıl say yok.

  edit: fazıl say new york philharmonic, the berlin symphony orchestra gibi yerlerde eserlerini çalmış biri. küçümsemek, o kim ya demek sanata o kadar ilgi duymamaktan kaynaklıdır. sanata karşı cahil olmakla ilgilidir. sizle ilgilidir.
 • inatla türkiye, inadına türkiye diyen bir adamın haklı serzenişi
 • yaşam felsefesiyle mutlu eden sanatçı. çeyreği kadarını taşısak, memleket ne güzel olur. anlaşılmış, planlanmış bir konser son zamanında neden iptal edilir , anlamak güç.

  bıraksak şu küçük ideolojileri, kısa hayatımızı huzurla tamamlasak. kavga ederek, sürtüşerek yaşamak çok mu keyifli??
 • fazıl say için dünya çapında falan olmayandır diyenler olmuş. bu kişiler fazıl say'ın internet sitesine girip yıl sonuna kadar yapacağı konser takvimine bir göz gezdirsinler. hatta üşenirsiniz diye buradan.

  fazıl say, bizim dışişleri bakanımızdan daha çok yurtdışına gidip geliyor.
 • dünyada tanınmadığını iddia eden bir ileri zeka damlamış hemen. adamın hamburg'da geçen yıl hizmete giren elbphilharmonie&laeiszhalle binasındaki konserinin biletleri 300 eurodan başlıyordu ve yer bulmak sorundu. burada 2 seçenek kalıyor. ya almanlar salak ve tanınmamış biz müzisyen için 300 euro veriyorlar ya da çoğunluğu bizim reise sevdalı olan hamburg'da ki türkler 300 euro verip salonu dolduruyorlardı. insan bu adam tanınmıyor demeden önce gider bir konser programına bakar.

  reklam editi:
  chpin nocturnes fazıl say
 • üstte biri fazıl say yurtdışında ünlü falan değildir demiş.
  al hacı götüne sokarsın
  https://m.facebook.com/fazilsayofficial/
 • fazıl say ‘ı küçümseyen dangoz , üste para verse o piyanonun tozunu alamaz.
 • sözlükteki orospu çocuğu popülasyonunun ne kadar arttığını bir kez daha gösteren olaydır. yallah millet kıraathanesine şerefsiz aqtrol.
 • fazıl say'ın dünyada tanınmadığını iddia eden gerizekalıların da yorum yaptığı açıklama. bilgisi yok fikri var amına koduğumun.