şükela:  tümü | bugün
 • 14 ağustos'ta harbiye açıkhava'da yapılması beklenen konserdir. az önce fazıl say'ın instagram üzerinden yaptığı açıklamayla öğrendim..
  bir haftadır bilet alabilmek için uğraşıp "bu etkinlik gerçekleşmiştir" uyarısı alıyordum, biletix'e defalarca sorsam da cevap alamamıştım ve açıkçası böyle bir şey bekliyordum.
  fazıl say açıklamada konserin iptal edilme sebebini belirtmemiş olsa da tahmin etmek zor değil, büyükşehir belediyesinin kontrolünde olan bir mekânın seçkisinde kendisine yer verilmesi beni hem şaşırtmış hem de mutlu etmişti fakat sonuç hiç de tahmin edilemez olmadı

  ve evet bir kez daha hâlâ "çok özgür bir ülkeyiz" diye bağıranların işi...

  tam açıklama şöyle:

  "sevgili dostlar.
  üzgünüm , yazacaklarımı okuyun...
  harbiye açıkhava cemil topuzlu sahnesindeki 14 ağustos konserimin iptalinin sebepleri ile ilgili. .
  konser kaldırılması bir sanatçıyı elbetteki üzer..
  hayatım boyunca bana verilmiş yeteneğin, meziyetlerin insanlığa ve memleketime olan borcunu ödemek için çok çalıştım ve emek verdim, hala da veriyorum, hep de böyledevam edecek, klasik müzik dünyasının tüm ülkelere ve türkiye’nin de her yerine yayılan konserlerimle, bestelerim ve kayıtlarımla en çok ilgi gören sanatçılarından biriyim belki, bununla övünmedim, beni yaptıklarım değil önümdeki hedefler daha çok ilgileniyor, ama şu kadarını söyleyeyim, türkiye fazıl say’ın bu konumundan gerçekten çokfaydalanabilir, yarar sağlayabilir, köprülerin müzik ve sanat ile atılmasında , insanlığın dost olmasında, bu ülkenin batı ile ilişkilerinin düzelmesi gerekliliğinde herkes hemfikirdir, gerçektenbu dostluğa çok büyük emek verdim.
  kitabımda da çok yazdım, yıllardır tekrarladım, bu halk barışmalıdır, ötekileşmeler olmamalıdır, kültürler kaynaşmalıdır, doğu ve batı kültürleri buluşmalıdır, buna emek verilmelidir, bu konuları özellikle son yıllarda çok yazdım, yüzlerce makale, açsınlar kitabımı, bazı yazılarımı okusunlar.
  bir insanı anlamadan, önyargılarla hüküm verilmesine karşıyım. yılda 120 konserveren bir insan emin olun “1” konseri olamıyor diye üzülmez, 119 konser olunca ne değişiyor ki, tam tersi sevinirim, ama sebebinin içeriği, bu olunca, haliyle üzülüyorum, memleketim adına üzülüyorum. 14ağustos harbiye açıkhava fazıl say konserini programdan kaldırmak zorunda kalanyapımcı erdal bey ( atlantis yapım) herhalde yıllar sonra bu olayı çocuklarına torunlarına gurur duyarak anlatmayacaktır.
  .
  hayatımın çok zor bir döneminde, annem yoğun bakımda ben de sağlıkdertleri içindeyken beni bu tatsız durumun içine itenler, dürüst bir şekilde düşünmelidirler, doğru mu yaptıkları?
  bakın; güç müziktedir, hiç bir suçum yokken bu tarz yaralar açmalarına da izin veremem. ben müziğimi yapıyorum, her fırsatta dostluk istiyorum."