şükela:  tümü | bugün
  • 5 gun icin geldigim tatilde gecenin bi saatinde durduk yere sinir hastasi olmama sebep olan kisa hadiseden dogan rezallettir.

simdi efendim, butun sene calisiyoruz filan, 1 yasindaki bebegimizle bir tatile cikalim dedik. etstur araciligiyla ayarladigimiz ilica hotel spa & thermal resort’a yerlestik. genel olarak kucuk cocuklu aileler icin uygun bir otel ve personel kibar ve ilgili. biri haric. cahil, sirret resepsiyon gorevlisi.

simdi dun aksam yemege ciktik. biraz da bebegin uyku saatini gecirip donuse gectik. donup odanin kapisina geldigimizde oda anahtarini kaybettigimizin farkina vardik. ben, esim ve kizimi odanin onunde biraktim ve yeni kart almak icin resepsiyona gittim. resepsiyonda tek gorevli vardi ve bir kadin, bir cift ve benim olusturdugumuz yalandan bir sira vardi. gorevli, kadin misafirle ilgilendikten sonra bana dondu “buyrun” dedi. ben de benden once ciftin bekledigini soyleyip onlara yonlendirdim kendisini. sonra onlarla ilgilenmeye basladi. orada o sirada o cift ve benden baska kimse yoktu ve cok sade bir zeka sahibi bir insan bir sonraki kisinin ben oldugumu aklinda tutabilirdi (tutamadi). neyse o ciftin islemi oldukca uzun surdu ve bir anda birkac misafir daha resepsiyona gelip, sira mira iplerinde olmadan tipik ortadogulu yigilmasi yaptilar. gorevli, ciftle isi bitince hemen benim yanimda siraya atlayan kadina dondu “buyrun” dedi. kadin oda karti degismesi lazimmis, onun degistirdi. o kadindan sonra - bak hemen yanindayim onun- ters tarafta orta yasli 2 adam dondu onlara. ben bu arada sabrediyorum. eger mudahale etmezsem esim cocuk kucaginda kalacak odanin onunde. adamlardan sonra da bir tane daha kadin yanasti. ona da “buyrun” diye donunce atladim. son derece normal bir ses tonuyla gorevliye “yalniz siraya gore islem yapmaniz lazim ucuncu kisi oluyo benim onume aldiginiz” dedim. dondu bana “yogunluk var biraz” dedi. kesinlikle aptal yerine konmaya tahammulu olan bir insan degilim. birincisi, oyle bir yogunluk yoktu. ıkincisi ayni anda 2-3 kisinin durdugu yerde kim once geldi aklinda tutabilirsin. o oyle deyince, ben de “yogunluk olabilir ama sira diye de bir sey var” dedim. o sirada arkadan efendi bir erkek gorevli geldi. “haklisiniz beyfendi buyrun ben yardimci olayim” dedi. sonra o gorevli kiz bu cocugun onune gecerek “yogunluk var buyrun dedi” boyle hani kese sesini de soyle gibisinden. sonraki diyalogu aynen aktariyorum.

ben: peki, oda anahtarimi kaybettim yenisini verin lutfen (normalde oda numarasiyla adimi teyit etmesi gerekirdi. yapmadan isleme basladi. ben baskasi da olabilirdim)

ben olayi uzatmamisim. sert bir sey soylememisim. burada bitirilmesi gereken bir muhabbetken bu..

ergenden bozma gorevli: tamam... yalniz bagyanlara oncelik diye de bir sey var.

ben: pardon anlamadim, sira diye bir sey var. 3 kisi aldin onume 50 tane kadin gelse 50sini de bekleyecek miyim? hem onume aldiklarindan biri erkekti?

gorevli: (son geleni kastederek) anneniz yasinda kadin 2 dakika bekleseniz bir sey olmaz.

ben: yukarda kapinin onunde esim, kucaginda uyku saati gecmis cocugum var 2 dakikadir beklemiyorum burada, 3 uzun islem bekledim

sonra durmuyo bekleyebilirsiniz filan diye vidi vidi geveleniyo kendince bana had bildiriyor hadsiz ergen. iste o zaman sinirlendim ve sacma sapan konusma be diye bagirdim, aldim karti ve donup giderken bir de gerizekali dedim. umarim duymustur zira, gerizekali bir hakaret degil tespitti orada.

esim cocugum bekledigi icin uzatmadim orada. ertesi gun kalkip etstur gorevlisini buldum. durumu aynen anlattim. etstur anlasmali otellere boyle mihmander gibi gencler birakiyor. normalde sirketi temsil etmeleri gereken kisilerin tek yaptigi siz geldiginizde hosgeldiniz deyip, sonraki gunlerde arama ve sms ile her sey yolunda mi diye sizi taciz etmek. kriz aninda veya bir sikayet durumunda ne yapacaklari muamma. bana ne derse begenirsiniz? “cok haklisiniz, hos olmamis. size bir sey ismarlayayim mi?” he soyle bir oralet de kendime geleyim. gunlugune esek yukuyle para oduyorum. tadim kacmis. bir sey ismarlayayim mi diyor. ne dicem? gencecik kiz. guldum gectim. sonra “ben konusacagim” dedi. nereye gitti, kiminle konusacak, sonra ne olacak? yok. oyle gitti. bak sabah sikayet ettim. su anda issizlikten bunu yaziyorum saat aksamin altisi, her gun taciz eden kiz, bir arayip demedi ki, sununla konustum, soyle uyarildi filan. etstur’a da diss’i atiyorum buradan. ısler yolundayken hayat herkese kolay. onemli olan krizi nasil ele aldigin.

bu arada sunu eklemek istiyorum ki, turizm calisani olmak zor. o kizla tartistigimda saat gece 11’e geliyordu. sabah 8’de kahvaltiya inerken kiz yine resepsiyondaydi. sartlari agir olabilir anlarim ama acisini boyle sacma sapan bir tavirla benden cikaramaz.

edit: gordugum yorumlara cevap vermek istiyorum.

rezalet puani kesinlikle dusuk herkese katiliyorum. ama bence rezalet ve beni sinir eden durumu anlatmak istedim sadece.

olay zaten pardon sirada ben varim dememle gelisti. uzatan kisi gercekten ben degilim. tam tersine yogunluk mogunluk diye sacmalaya devam edince peki kartimi verin gideyim deyip sonlandiran benim. yok yere laf sokmaya calisan gorevli.

olay daha da buyuseydi rezalet sayilirdi diyen var. olay daha buyurdu. ben uzatmadim kartimi alip odama gittim. orada ustune gidebilirdim de, ustunle konusabilirdim de. o zaman buyuyebilirdi.

otelci arkadastan gelen yorum tam fiyasko. benim verdigim para calisanin degil ama isletmecinin umrunda olmak zorunda. ona gore hizmet verecek, iyi egitimli, tecrubeli personel kullanacak. bu konuda miktar da cok onemli degil. sonucta hizmet veriyor. ama daha fazla ucret alan isletmecinin de bu gibi seylere dikkat etmesi gerekiyor. nasil ki bir fine dine restorandan beklentiniz, sokak durumcusunden farkliysa. bu da o hesap. ıkisi de saygili olmak zorunda ama pahali restoran calisaninin da daha iyi egitimli ve dikkatli olmasi gerekir. benim olayin basinda kibirli bir davranisim veya kaba bir hareketim olaa haklisin ama boyle bir durum yok. birinin gerizekali oldugu yuzune vuracak raddeye gelmek icin illa karsidakinin acik sozlu hakaretine gerek yoktur. hicbir gerginlik yokken, olay kapanmisken, kendince triplere girerek, laf sokmaya calisip, had bildirmeye kalkmasi ve bunu en sacma argumanlarla yapmasi bu raddeye gelmeye yeterli. ben ona gayet normal bir sekilde yapmasi gereken isi hatirlattim. cunku beni magdur etmekteydi. o once beni aptal yerine koymaya sonra da, ahkam kesip had bildirmeye kalkti. yine olaa benzer sekilde tepki gosteririm.

yorumu anlayabiliyorum ama isin icinde cocugumun olmasi beni hassaslastirmadi. sadece daha cabuk sonlandirmak zorunda birakti. benim tahammul edemedigim isine ve bana saygisizlik etmesi, sonrasinda beni aptal yerine koymaya calismasi ve hadsizlesmesi. ben de hizmet sektorundeyim. hayatimin hicbir doneminde ne musterime ne de hizmet verene saygisizca bir tavrim olmadi, olamaz. herkese kibarca yaklasirim ama bu tur bir sacmaliga tahammulum yok ki, zaten o meseleyi yok yere acik uzatana kadar bir sey demedim.

edit 2: haha lan sozluk hakkaten alemsin. hadi sizin icin tatsizlik olsun. hurriyet basligi gibi ilgi cekilmis olsun. ben sadece paylasmak istedim. yoksa rasgele biri yuzunden tatilimi zehir edecek degilim. aynen devam ediyor. neden gorevliye soyluyosun da onune gecene soylemiyosun diyen var. bu her kosulda yanlis cunku eger siranin farkinda degilse insanlr bunu duzenlemek gorevliye duser. ayrica resepsiyon onunde fiziksel bir sira yok. sagdan soldan gelebiliyorlar kim bekliyor, kim islem yaptiriyor bilemeyebilirler. onun da disinda egitimli ve isini bilen calisandir. orada diger musteriyle bu sekilde muhatap olmaniz asil gerginligi yaratabilir. o yuzden buna dikkat etmesi gereken gorevlidir.

kartina sahip cikamamissin bit bit otuyosun, kaprisli filan gibisinden cemkiren var. disaridan oyle gorunebilir aksini ispat etmek kolay degil tabii. ama kart kaybetmek, odada unutmak hele ki cocuklu aile icin cok olasi bir durum. cok normal karsilanan bir sey. valla cokca otelde konakladim, cokca otelde gorevli olarak bulundum. hicbir gerginlik yasamadim. hayatimda zaten biriyle munakasa ettigim cok azdir. o yuzden kaprisli lafini kabul edemeyecegim.

edit 3: ya okumuyorsunuz yazilanlari, ya da hakkaten beyin kullanmiyorsunuz sevgili kitmiklar. "300-500 tl verince kendini lord saniyorsunuz" filan demis biri. fiyatin yarisini bile soylemedin ama eger adam gibi okusaydin, ben hicbir kabalik gostermeden bana diklenip, laf sokmaya calisan birinden bahsediyorum. adam en yumusagindan "belki aybasidir, kotu bir gun geciriyordur, idare edeydin" filan diyecegine, para verince lord gibi hissettigimi iddia ediyor. iste esas bu, hakkini arayamayan sunepe kafasidir.

"hanım dur ben bunu ekşiye yazayım da, gör bak neler oluyor mantığı var". burasi benim kendi ozel alanim. etrafimdaki kimsenin hesabima dair bir bilgisi yok. esim yazar oldugumu bile bilmiyor. aslina bakarsaniz, esime yasanan olayi bu kadar detayli da anlatmadim. boyle tahmin etmenizi anliyorum ama iddia ettiginiz dogru degil. bu girdiyi yazmamin sebebi, gorevliyi gidip dovecek halim yok, polise sikayet edecek halim yok, kovduracak halim yok, ee tatil zamani issizim. canim istedi yazdim. bas eksiye gec cok uzulduysen. cok sikimde degil kac kisinin begenip begenmedigi.

sirana sahip cikmamissin, hincini calisandan cikarmissin diyen var. ya arkadas, ben kiza hicbir sey demedim. isini yapmayan o. isleminden sirasina kadar oranin tum duzeninden personel sorumludur. ben gayet normal bir sekilde siranin bende oldugunu, beni atladigini soyledim. medeni cesareti olmayan biri degilim. bunu ilk kisiyi onume aldigi zaman da soyleyebilirdim ama tatildeyiz, bir kisidir cok sey etmemek lazimdir dedim, gectim. 3. kisi olunca ve islemler de uzun olunca kendisini gercekten gayet normal sekilde benim sirada oldugumu hatirlattim ve sacmalamasina ragmen olayi yine ben bitirdim ve uzatmadim. sonra is bitmisken o bana laf sokmaya calisti. anlamadan sacma sapan konusmayin. hinc cikarma olsa, ilk saniyeden ortami gerecek seyler soylerdim.

daha once soyledim. yine soyluyorum. otel lobileri genis oluyor. insanlar rahat ortamdalar. sirayi belirleyecek fiziksel bir yapi yoksa adam gelip resepsiyon masasina yaslanip, bir eli sikinde beklemeyi tercih edebiliyor. bu anlasilmayacak bir sey degil hakkaten misafirin bilincli bir terbiyesizligi olsa ona da normal sekilde tepki gosterirdim. zaten bazilarina anlatamadigim sey su: ben gereksiz bir tepki gostermedim kimseye, veya kiz orda calisan oldugu icin o egoyla davranmadim. hayatimda daha once de bu sekilde bir diyaloga girmedim kimseyle. normal bir sekilde, siranin bende oldugunu, siraya gore islem yapmasi gerektigini, onume 3 kisi aldigini soyledim. isi uzatan, durduk yere bana laf sokmaya kalkan, kompleksli olan odur. haketmedigim muamele de, hele ki orada diger musteri varken, baska yere bakarak ve kizgin sesle "anneniz yasinda kadin. 2 dakika bekleseniz bir sey olmaz" filan diye daha da uzatmasi, yandaki musteriyi gazlamasi benim icin otel yonetiminin rezaletidir beybiler.

cevap vermeyecektim ama es gecmeyeyim klima calissin diye karti iceride birakmissindir demis bir onyargi muhendisi. hayir, arabada koltugun arasina dusmus.

destek girdileri icin tesekkur ediyorum. butik oteller daha iyidir diyen yazara tamamen katiliyorum. genelde oyle tercih ediyoruz zaten ama cocuk olunca animasyon filan olan oteller daha avantajli olabiliyor.
  • bugünlerde ekşi güzel rezalet yapmıyor.

otelin duzenlisine, rezaletin basitine kaldik.
  • rezalet puani 2/10 olan tatsizlik.

ondeki ciftten sonra 'pardon sirada ben vardim' denmesiyle bitecek bir konu iki taraf tarafindan yok yere sakiz gibi uzamis.
  • 1 yaşındaki çocuk hatrına 3/10 verdiğim tatsızlık.

dost pide'nin karşısındaki café de melo'da oturuyorum abi şu an, gel bi tavla atalım sinir stres kalmaz.
  • böyle rezalet mi olur ya, o görevlinin anahtar vermemesi ve sizi kapıda bırakması gerekirdi, bebeğinizle beraber lobide restoranda tuvalette anahtar aramalıydınız. puan vermeye değmeyecek kadar dandik bir rezalet.

ayrıca bi viskini içerim demeliydiniz kıza. oturup viskileri yudumlayacaktınız, sonra kız size vermeyecekti, şikayetçi olacaktı falan.
  • yoktur.

evet tatsız durum. ama buraya da her tartışmada da buraya gelip rezalet başlığı açmak pek uygun değil.

bu durumlarda dilekçe ile yazılı şikayette bulunmak lazım. sonıç alamazsan gene eyvallah. rezalet olabileybıl

hani olay büyüse, yönetim dahil olsa falan anlaşılır gene.

çalışanın densizliğidir.
  • rezalet değil üstteki entryde belirtildiği üzere tatsızlık olarak nitelendirilebilecek olay. rezalet deyince yazarımız kapıda kaldı filan sandım bir an.
  • bir otelci olarak hiç te rezalet olmayan rezalettir. bunun gibi onlarcasıyla bir gün içinde karşılaşıyoruz.
    otel personeli ne kadar size hizmet için orada olsa da sizin eşek yüküyle ödediğiniz para onun umrunda değildir.
    şayet herhangi bir hakaret duymamışken sizin hakaret etmeniz son derece yanlış bir davranıştır.
  • (bkz: amlarına koyayım onların çok ayıp ediyorlar)

rezalet puanım 1/10.

hadi yine iyisiniz çocuk olmasaydı 0 puan verirdim.
  • rabbim başka dert vermesin büyük rezalet. gözlerimde yaşlarla okudum.

uykusu gelmiş bir bebek asla beklemez ve bekletilemez. ayıptır. şerefsizliktir.

:(