şükela:  tümü | bugün
  • böyle bir başlık açmam ne kadar doğru oldu bilmiyorum ama bu saatten sonra faiz artırımı kaçınılmaz oldu. ekonominin başına getirilen isim ekonomiyle alakası olmayan bir isim olduğu için piyasanın beklentisi karşılıksız kaldı. dolar ani zıplamayla 4.73 seviyelerini gördü. yarın güne nasıl başlayacağı da belli değil. bu şartlar altında muhtemelen satışlar olabilir ve 4.80 civarını görebilir. ama ben bu noktada merkez bankasından faiz hamlesi bekliyorum. doların ateşini düşürecek başka bir silah kalmadı zira.

edit: 4.75’ i şimdiden zorluyor. yabancılar kaçışta. japonlar ne yapacak çok merak ediyorum.

zorunlu edit: bazı gerizekalı yazarlarımıza ithafen söylüyorum. bu başlığı “faiz artırımı olmalı” demek için açmadım. zaten piyasa faizi yirmileri geçmişken ve dolar da bu derece yükselirken faiz artırımı kaçınılmaz dedim. çünkü mb’nin elinde başka silah kalmadı. şahsi beklentim bu yönde. unutmayınki ekonomiye çoğu zaman beklentiler yön verir. ama aşağıdaki bazı mal yazarlar yazıyı götünden okumuş.
  • bence faizi khk ile artırmaları lazım. yoksa reis beşlik olacak.
  • yolla acıları bana yolla
  • net indirim olacak ve bu sayede bunu bilen bir çok içeriden ismin 4.50'den aldığı dolar kuru 5.5 falan olup birilerini zengin edecektir. bunun bir benzerini de ecevit döneminde anayasa fırlatma konusunda geç açıklama döneminde olmuştu...
  • merkez bankasının yapısına 703 sayılı khk ile müdahale edildiğinden zor bir artırımdır.
  • bu ülkede artık ne faiz arttırılır, hadi oldu da arttırıldı ne de bu faiz arttırımının bu saatten sonra bir etkisi olur. bkz: 500 puan arttırılan faizle doların hala 4.75 olması.
  • faiz artırımı da ekonomi için kötü. enflasyonu dövizden daha fena tetikliyor. olmaması gereken artırımdır. onun yerine daha düzgün bakanlar açıklasın.

faizi 5 puan daha artır dolar 4 lira olur o noktadan enflasyonla birlikte tekrar artmaya başlar. ama o beş puanlık faiz artışı sabit ücretliyi yamultur. dolar bugün değilse yarın değilse öbür gün yine artar bundan kaçış yok. olan bize olmasın.

iki alttaki gerizekalı için (bkz: maliyet enflasyonu) evet. faiz de maliyet içinde bir kalemdir.
  • faiz arttırımı geçici bir rahatlık sağlar. sanki faiziyle geri ödenmiyor o para. başkalarının ağzıyla konuşmak yerine biraz okuyarak öğrenin.
  • gerçekleşmeyecektir.
  • hala faizin sebep değil sonuç olduğunu anlamayan mal yazarları ortaya çıkarmıştır. koskoca dünyada buna tek inanan tayyip var sanıyordum başka gereksiz insanlar da varmış.

150 yıllık modern ekonomi biliminde bunu iddia eden tek ekonomist yok, hala gelip bunları söyleme cürretini gösteriyorlar. bu cahillik çok güzel şey amk herşeyi biliyorsun.