şükela:  tümü | bugün
 • evet arkadaşlar bilindiği üzere 26 mayıs 2018 tarihinde sayıştay denetçi yardımcılığına giriş için ilk basamak olan sayıştay eleme sınavı gerçekleşmişti. sayıştay ile ösym arasında yapılan protokole göre sınavın e-sınav olarak, e-sınav merkezi olan 3 ilde -ankara(çetin emeç ve esenboğa), istanbul, izmir- yapılması kararlaştırılmış, e-sınav merkezlerinde kontenjan sıkıntısı olduğu için e-sınav merkezlerindeki kontenjan dolduğunda ertesi günlerde de sınav yapılacağı ösym tarafından kılavuzda açıklanmıştı. sorun zaten burada başlamış, aynı sıralama sınavı için farklı sınavların gerçekleşmesi ihtimali bile adaylar için mide bulandırmaya yetmişti.

  bu noktadan sonra adaylar sınava girecekleri il tercihlerini yapmış, her sınav için 10 gün önceden açıklanan sınav yeri giriş belgesi bu sınav için 3 gün önceden açıklanmış ve çoğu insan tercih etmediği, 2. tercih bile yapamadığı yerlerde sınava girmek durumunda kalmıştı. sınava başvurular e-sınav kontenjanı içerisinde kaldığı için herkese aynı sınavın uygulanması sağlanmıştı. sınavda ise meşhur 26 mayıs 2018 sayıştay sınavında pc'lerin çökmesi olayı yaşanmıştı.

  detayları yukarıdaki başlıkta olan sınavda özetle; ankara esenboğa e-sınav merkezinde sınava giren adaylar, sınavdan önce ve sınav anında pc'lerinde yaşanan problemlerden ötürü sınavlarını tamamlayamamış, diğer sınav merkezlerinde bulunan adaylar ise bazı sorunlar yaşasa da sınavlarını tamamlamışlardı. ösym sınavdan hemen sonra toplandığını söyleyerek ankara esenboğa e-sınav merkezinde yapılan sınavı ileri bir tarihe ertelemiş, ayrı bir sınav yapacağını duyuruda belirtmişti.

  ösym 10 temmuza kadar sınav ile ilgili tek bir açıklama yapmamıştı. 10 temmuzda ise adayların tepkisini çeken açıklamasında;

  ''yeni yapılacak sınava, ankara esenboğa e-sınav merkezine atanan adaylar alınacaktır. bu adaylar ile birlikte ankara esenboğa e-sınav merkezi dışındaki diğer e-sınav merkezlerine (istanbul, izmir, ankara-çetin emeç e-sınav merkezleri) atanan adaylardan 12 ağustos 2018 tarihinde yapılacak sınava katılmak isteyenler de bu sınava girebileceklerdir. ankara esenboğa e-sınav merkezi dışındaki diğer e-sınav merkezlerine atanan adaylardan 12 ağustos 2018 tarihinde yapılacak sınava girenlerin 12 ağustos 2018 tarihinde yapılacak sınav sonuçları değerlendirmeye alınacak, önceki sınavı geçersiz sayılacaktır.'' demiş, ilk sınava girenlerin sınavını geçerli saymış, ayriyeten ilk sınavın sorularını da yayımlayarak, ilk sınavda kötü sonuç alan adaylara tekrar yapılacak olan sınava başvurma hakkı da vermiştir. bu durumda aynı sıralama sınavı için 2 farklı sınavın sonuçları birleştirerek yeni bir sıralama yapılacak, ilk sınava girip sonucunu beğenmeyenleri tekrar yapılacak olan sınava başvurma hakkı vererek adaletsizliği körüklemiş olacaktır.

  ösym, adaletsizliği önlemek için 26 mayısta yapılan sınavı herkes için iptal etmeli ve tüm adayları 12 ağustos'ta yapılacak olan sınava almalıdır.
 • yeni bir ösym rezaleti daha. yeni bakanın ilk olarak düzeltmeye başlaması gereken kurum çeşitli adaletsizliklere ve skandallara imza atan ösymdir.

  kabinede liyakat olarak muhaliflerin dahi kendisine en çok güvendiği bakan eğitim bakanı. sosyal medyada örgütlenerek kamuoyu oluşturup ilk icraatının bu haksızlığı gidermek olması talep edilebilir.
 • up
 • işsizin parasını en önemlisi de umudunu sömürmekten başka bir şey değildir. sanırım amaçları büyük bir çoğunluğu "umudunu yitirenler" kategorisine alıp işsizliği sayısal olarak azaltmak.

  sayıştay sınavı için izmir'i tercih edip ankara'da sınava giremeyenlerdenim. sınav ücreti artı yol masrafım oldu benim dışımda kimsenin umrunda değil mesela. ya da 11 ağustos'ta binbir umutla, hevesle ziraat'ın sınavına girecektim, sınav ankara'da, önce dört ay olmuş başvuru yaptığım ptt sınavının 12 ağustos'ta saat 10 da yapılacağı dedikodusu çıktı ona da heveslenmiştim, sınav izmir'de, ardından yine izmir'de, garanti veremiyorum ama, sayıştay 12 ağustos saat 10.15 te sınav yapacağını duyurdu. simdi ben ya parasını aylar önce yatırdığım sınavlaradan birisini seçmek zorundayım ya da aynı anda hem ışınlanmayı hem de klonlamayı bulmalıyım. hangisi daha kolay? ve bu da kimsenin umurumda değil maalesef.

  ya zaten iibf'ni seçmişiz çok azımız hayatında istediği çizgide ilerleyebiliyor. geride kalanlar olarak "abi ne is olsa yaparım" deyip bütün sınavlara girmeye çalışıyoruz. hepsine ayrı ayrı sınav parası yatırıp emek harcıyoruz. ve çoğumuz kazanacağımız işi canla başla yapacağız. siz büyük kurumlar, sayın işverenler sizin birbirinizden nasıl haberiniz olmaz da aynı güne ayni saate sınav tarihi belirliyorsunuz?

  şikayet etmek de sonuç getirmiyor ne yazık ki.
  şimdiki asama herkes kendisi için en hayırlı olacak olan sınavı tercih edecek sevgili adaylar. bakalım kim emeğini kime emanet edecek *